Ασθένειες Μπορεί η πτερόρροια να εξαντλήσει τόσο πολύ ένα καναρίνι;

αυγά ascaridia galli
1 μέρα για ενδοπαράσιτα με το TENIAZINE
Πρότεινε επανάληψη της θεραπείας ή άπαξ;

Φρόντισε να πίνει νερό με φάρμακο. Δηλαδή διέκοψε όλες τις τροφές εκτός από τους σπόρους του, ώστε να μη λαμβάνει υγρά από άλλες πηγές.

Περαστικά.
 
@Stavros Δεν μου είπαν κάτι για επανάληψη.
Όταν τελειώσω με την αγωγή (σε 20 μέρες περίπου) θεωρώ πως θα πρέπει να τους στείλω και πάλι δείγμα για να βεβαιωθούμε ότι όλα είναι ΟΚ
Τότε φαντάζομαι ότι θα μου πουν αν πρέπει να επαναλάβουμε κάποια διαδικασία...
 
@myrtiki Από ότι μου είπαν, το πιθανότερο είναι να μας τα έφεραν τα σπουργίτια...
Πριν από μερικούς μήνες (όταν ο γιατρός είχε διαγνώσει ακάρεα φτερώματος) γίναμε πολύ αυστηροί με τα σπουργίτια που πλησίαζαν το κλουβάκι του, και δεν τα αφήνουμε πια να πλησιάζουν καθόλου, αλλά μέχρι τότε ... ήμουν αρκετά χαλαρή με αυτό ...
Η αλήθεια είναι ότι έρχονται στο μπαλκόνι όλες τις ώρες και είναι δύσκολο να μην πλησιάζουν καθόλου, αλλά θα πρέπει να βρούμε τρόπο να το κάνουμε - διαφορετικά ο Ασπρούλης δεν μπορεί να βγαίνει στο μπαλκόνι καθόλου ☹
Είναι ένα πρόβλημα, για τη λύση του οποίου δουλεύω ... Καθημερινό σκούπισμα και σφουγγάρισμα στο μπαλκόνι, ώστε να μη μένουν σποράκια που πετάει το καναρίνι μου ή και ψίχουλα από το δικό μας πρωινό. Κάλυψα τις γλάστρες μου με πετρούλες για να μην έρχονται και σκαλίζουν το χώμα. εεε και τα διώχνω όταν έρχονται καμιά φορά στα κάγκελα για να χαζέψουν ...
Μου είναι δύσκολο να την παλέψω με τα σπουργιτάκια (τα οποία δεν σας κρύβω ότι τα αγαπώ πολύ) αλλά είναι μονόδρομος: πρέπει να μην έρχονται καθόλου σε επαφή με τον Ασπρούλη μου και με τα πράγματα του...
[automerge]1601390502[/automerge]
Με τα περιστέρια την παλέψαμε πιο εύκολα. Οι σπουργίτες είναι λίγο πιο επίμονοι, αλλά φαντάζομαι πως θα τους απομακρύνουμε κι αυτούς...
 
@ΜΑΡΙΑαα Μέσα τον έχω γενικώς.
Τον βγάζω λίγο έξω το πρωί (για 1-2 ώρες) και ξανά το απόγευμα όταν γυρίζω από τη δουλειά.
Είμαι πάντα κοντά και με την πόρτα ανοιχτή (αν όχι κι εγώ έξω μαζί του) αλλά φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι πολύ εύκολο να προκύψει ☹
 
@xristianc Δηλαδή είμαστε όλοι υποψήφιοι για τέτοιες αρρώστιες? Καλό κουράγιο σε όλους... Τελικά δεν έχουν άδικο αυτοί που αποκαλούν τα σπουργίτια αρουραίους του ουρανού.
 
@xristianc αυτό που συμβουλεύουν όλοι απο όταν μπήκα στην ομάδα και το έμαθα καλά είναι ή μέσα ή έξω. Για πολλούς λόγους. Όποτε εγώ αφού αποφάσισα να το έχω μόνιμα μέσα τον βγάζω μόνο για 10-15 λεπτά για τον ήλιο φυσικά με μένα μαζί του. Νομίζω πως αφού δεν έχεις πρόβλημα χώρου είναι η καλύτερη λύση.
 
@xristianc εύχομαι να είναι καλά το μικρούλι. Τα ίδια περίπου είχαμε και εμείς. Γενικά μου είπαν πως σπάνια υπάρχει πτηνό που να μην έχει τριχομονάδες απλά χορηγούν φάρμακο όταν είναι απαραίτητο, teniazine έδινα και εγώ (συν βιταμίνες και προβιοτικά), όταν πήγα μετά από 20 μέρες για επανεξέταση μου είπαν να ξαναδωσω έπειτα από δυο μήνες (αυτό γράφει και στην συσκευασία). Χρειάστηκε να ξανά γίνει εξέταση για να δούνε μήπως έχει μύκητες (λογικά από τα τόσα φάρμακα που πήρε το καημένο). Τώρα συνεχίζω να τον παρακολουθώ αν και δεν έχει δώσει σημάδια ασθένειας. Να μας κρατάτε ενήμερους, εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
Καλησπέρα!
- Θα ήθελα τη γνώμη σας
... κάτι δεν πάει πολύ καλά με τον μικρούλη μου...
Ενώ την Κυριακή το πρωί μας ξύπνησε (κατά τις 8) με κελαηδίσματα και δε σταμάτησε όλη μέρα, μέχρι τις 7 το απόγευμα...
τη Δευτέρα το πρωί έμεινε σαν κοιμισμένος στο κλαδί του μέχρι τις 9:30 το πρωί και μετά τσιμπολόγησε το φαγητό του και μέχρι να φύγω για δουλειά (κατά τις 11) ήταν σαν να νυστάζει... Το απόγευμα γύρισα κατά τις 7 και ήταν ας πούμε κανονικά όλα. Έφαγε, ήπιε και τον έβαλα για ύπνο στις 8 το βράδυ
(τον έχω σε ξεχωριστό δωμάτιο και κοιμάται)

την Τρίτη τον ξύπνησα εγώ πια κατά τις 10 το πρωί για να καθαρίσω το κλουβάκι του και να του βάλω φρέσκο φαγητό. Τον είδα που έκατσε φουσκωμένος στο κλαδί του μετά από λίγα τσιμπολογήματα, αλλά έπρεπε να φύγω για δουλειά. Γύρισα κατά τις 7 το απόγευμα και μου φάνηκε σαν να είχε λίγο διάρροια... και σαν να νυστάζει... και τον έβαλα για ύπνο πάλι στις 8 το βράδυ.

Σήμερα το πρωί τον ξύπνησα πάλι εγώ στις 10 το πρωί. Είχε κάνει 2 νερουλές κουτσουλιές το βράδυ (φαντάζομαι πως ξύπνησε λίγο για να φάει και ξανακοιμήθηκε?) Πάντως εγώ στις 10 τον βρήκα ακόμα μπαλίτσα και να κοιμάται... Τον άλλαξα (νερό, φαγητό, σταφύλι, αυγοτροφή, καθαριότητα) του έβαλα μπάνιο, αλλά δεν έκανε ...
και πάλι τα ίδια... στάθηκε μπαλίτσα, κλείνουν τα μάτια του, χαζοκοιμάται, ξυπνάει λίγο, τρώει και ξανακοιμάται...
Από κελάηδημα: τίποτα. 2-3 τσίου κι αυτό είναι όλο.

Είναι 4 ετών. Είμαστε σε πτερόροια (αρκετά έντονη). Είχε ακάρεα φτερώματος τον Ιούλιο, κάναμε θεραπεία και τώρα, μας έχει μείνει το γυμνό λαιμάκι που περιμένουμε να γεμίσει μετά την πτερόροια.

Μπορεί η πτερόροια να τον "ρίξει" τόσο πολύ ή να πάμε σε γιατρό?
Το πουλί πρεπει να εχει προβλημα με κατι αλλο. Εγω το πηγα εχθες γιατι καθόταν κι εμενα φουσκωμένο ενώ τρώει. Μου ειπε να πετάξω την αυγό τροφή του εμπορίου, να παρω μια ειδική, να μην τρώει αυγά, ουτε αυτο το ασπρο για ασβέστιο, μονο κόκκαλο σουπιάς και αλλα πολλα. Τις τροφές πρεπει να τις κρατάμε λιγο καιρο και να τις πετάμε καθως και να τις βαζουμε ψυγείο. Φρούτα και λαχανικά οκ εκτος λάχανο, μονο για 2 ωρες. Εμενα εχει λιγο καταρράκτη και μηκυτες απο τις τροφές.
[automerge]1613467712[/automerge]
@xristianc ο γιατρος μου ειπε να πετάξω την αυγό τροφή του εμπορίου και γενικα οχι αυγό και μου ειπε να παρω κατι αλλο που δεν ειναι αυγό. Σας εγραψα και αλλου, ειμαι καινουργια στο φόρουμ και μπερδεύομαι. Αυτα που παθαίνουν ειναι απο τις τροφές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@xristianc πολυ χαριτωμένο. Το κλουβάκι νομιζω ειναι ψηλό και στενο, δεν κανει για καναρίνια. Θέλουν χώρο στην ευθεία. Αυτα τα ψηλά ειναι για παπαγάλους, ετσι μου ειπε ο γιατρος
 
Back
Top