Αναπαραγωγή Μπορεί η συχνή χορήγηση ασβεστίου να προκαλέσει δυσκολία στη γέννηση του αυγού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takiskl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takiskl

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Μαρούσι
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που χορηγω ασβεστιο μεσω του νερου, θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης: υπαρχει περιπτωση η καθημερινη χορηγηση του(συμφωνα με το προγραμμα της orlux) να δημιουργει δυσκολια στην καναρα οσον αφορα την γεννηση του αυγου;
Την απορια την εχω γιατι ενω η μια καναρα μου εχει φτιαξει φωλια εδω και πεντε μερες, δεν εχει ακομα γεννησει. Μαλιστα ειναι προφανες οτι ειναι ετοιμη, μιας και ειναι αρκετα φουσκωμενη πισω ενω η συμπεριφορα της κατα τα αλλα ειναι φυσιολογικη. Μηπως ευθυνεται το ασβεστιο; Η δοσολογια ειναι ακριβης, η μαρκα calci-lux και η χορηγηση καθημερινη.
Τα φωτα σας παρακαλω!
Ευχαριστω.
 
https://petbirds.gr/product/oropharma-calci-lux-versele-laga/

Σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει κατα την αναπαραγωγική περίοδο να χορηγείται 2 φορές την εβδομάδα.

Η υπερβολική χορήγηση ασβεστίου το μόνο που μπορεί να προκαλέσει σε αυτή την περίοδο είναι να κάνει τα αυγά σκληρά με αποτέλεσμα να μη σπάνε για να βγούνε τα μικρά.
Πράγμα βέβαια σπάνιο γιατί η κατανάλωση απο τα πουλιά δεν είναι ακριβής.
Δεν καταναλώνουν ποτε όλο το νερό.

Επίσης μερικά θηλυκά βγιάζοντε να φτιάξουνε φωλιά και μετα αργούν να κάνουν αυγό.
Φέτος εμένα μια ΄καινούργια κανάρα στην πρώτη γέννα έκανε 7 μέρες να κάνει αυγό.
 
Στις εσωκλειστες οδηγιες του προιοντος γραφει "τουλαχιστον" 4 φορες την εβδομαδα κατα την αναπαραγωγικη περιοδο.
Στο δε προγραμμα της orlux συνισταται η χρηση του καθημερινα.
Μπερδεμα...😕
 
Μάλλον κάπουν έχει γίνει μπέρδεμα...
Εγω βέβαια χρησιμοποιώ το craf-calcium.

Πάντως διαβάζοντας εδώ
γράφει καθημερινά.
Αλλά εδώ γράφει τα ίδια με το πιο πάνω μου πόστ.
ORLUX, voeding en verzorgingsproducten voor vogels
 
Το θεμα ειναι εαν ειμαι εγω λαθος, υπαρχει περιπτωση να δημιουργει τετοιου ειδους προβληματα; Βεβαια τωρα ανησυχω και για αργοτερα, για τους νεοσσους.
 
Σχετικά με το μπέρδεμα στη δοσολογία και στις σελίδες που αναφέρονται, θέλω να πω ότι τα όσα περιγράφονται στη σελίδα https://petbirds.gr/product/oropharma-calci-lux-versele-laga/ προέρχονται από τη σελίδα της Orlux και συγκεκριμένα από αυτήν ORLUX, voeding en verzorgingsproducten voor vogels

Το Πρόγραμμα Προετοιμασίας Orlux προέρχεται από ένα αρχείο pdf επίσης της Orlux το οποίο δεν κατάφερα να βρω αυτή τη στιγμή αλλά θα το παραθέσω με την πρώτη ευκαιρία.

Σχετικά με το θέμα τώρα, εγώ δεν χορηγώ το calci-lux με νερό αλλά με την αβγοτροφή, 1 κουταλιά μεζούρα (5 γρ.) σε 100 γρ. αβγοτροφής.
 
... Την απορια την εχω γιατι ενω η μια καναρα μου εχει φτιαξει φωλια εδω και πεντε μερες, δεν εχει ακομα γεννησει. Μαλιστα ειναι προφανες οτι ειναι ετοιμη, μιας και ειναι αρκετα φουσκωμενη πισω ενω η συμπεριφορα της κατα τα αλλα ειναι φυσιολογικη. Μηπως ευθυνεται το ασβεστιο;

Οχι, δεν ευθύνεται το ασβέστιο.Αλλά ούτε και 15 μέρες να καθυστερήσει να κάνει αυγό
θα ευθύνεται το ασβέστιο. Μήν ανησυχείς, εντός ολίγου θα έρθουν και τα αυγά.
 
Eυχαριστω φιλε Μακη.
Αυτο με ενδιεφερε, να μην προκαλει το ασβεστιο τετοιες παρενεργειες!
 
Επανερχομαι για να ρωτησω. Κοντευουν 10 μερες με στρωμενη φωλια και απο αυγα τιποτα... Να αρχισω να ανησυχω;
Να αφαιρεσω την φωλια ωστε να ξαναφτιαξει καινουργια;
Να διακοψω την χορηγηση ferti-vit μιας και εκλεισαν 4 πια εβδομαδες προετοιμασιας;
Η συμπεριφορα της παντως ειναι λες και εχει αυγα. Καθεται αρκετα μεσα στην φωλια, καλει το αρσενικο ενω ειναι δραστηρια και εκτος φωλιας. Και σαν ζευγαρι εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα.
Τι να κανω; 😕
 
Νομίζω φίλε Τάκη, εχεις κάνει ήδη,ό,τι έπρεπε. Τώρα υπομονή.
Αφού έχεις ένα ζωηρό και υγιές θηλυκό θα πάρεις αυγουλάκια.
Υπομονή...
 
Να σταματησω φιλε Μακη το ferti; Νομιζω οτι δεν χρειαζεται περισσοτερο απο 4 εβδομαδες χορηγηση. Τι λες;
 
Να συνεχίσεις όπως ταίζεις μέχρι τώρα, ώς το πρώτο αυγό(ελπίζω να μην αργήσει).
Χωρίς καμιά διαφοροποίηση.
 
ΑΠΟ εδω https://petbirds.gr/product/oropharma-ferti-vit-versele-laga/

Οδηγίες χρήσεως

Μια κουταλιά μεζούρα (1 γρ.) σε 250 ml πόσιμου νερού ή σε 100 γρ. μαλακής αβγοτροφής. Συνιστάται η καθημερινή χορήγηση Ferti-vit στα πουλιά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας αναπαραγωγής, αρχίζοντας 3 έως 4 εβδομάδες πριν από τη γέννηση του πρώτου αυγού, μέχρι το πρώτο αυγό.

εγω τουλαχιστον συμπεραινω οτι θεωρειται δεδομενος ο χρονος των 3-4 εβδομαδων (ετσι τουλαχιστον περιμενουν να συμβει)

επιπλεον χορηγηση εξτρα βιταμινης ε αλλα και των αλλων λιποδιαλυτων βιταμινων του σκευασματος, που ναι μεν ειμαι κατω απο τα ορια της τοξικοτητας αλλα πολυ πανω απο τις ημερησιες αναγκες του πουλιου αν δικαιολογειται σαν εξτρα χορηγηση, δεν δικαιολογειται για παρατεταμενη χρηση γιατι δρα συσσωρευτικα στο συκωτι του πουλιου. Ειδικα η βιταμινη α και η d3 .
 
Δυστυχως το κακο εγινε...
Σημερα την βρηκα στην φωλια σε αθλια κατασταση. Βρηκα στο χειλος της φωλιας πολλες ακαθαρσιες και ενα αυγο σπασμενο.
Το πουλι ειναι εξαντλημενο, ανασαινει γρηγορα, κοιμαται και εχει ασταθεια.
Το εβγαλα, το επλυνα και του εβαλα λαδι πισω για να μαλακωσει λιγο η περιοχη και να καθαριστει γιατι ηταν γεματη ακαθαρσιες. Η κοιλια της ειναι φουσκωμενη, αλλα μαλακη.
Δεν ξερω αλλα φοβαμαι οτι το αυγο εσπασε μεσα της και φοβαμαι οτι θα την χασω...
Ξερει καποιος να κανω κατι ισως για να βοηθησω;
 
Και γιατί δε βάζεις σουπιοκόκκαλο για το ασβέστιο και βάζες στο νερό συμπηρώμετα;
 
Το υδατοδιαλυτο ασβεστιο ειναι κοινη πρακτικη για πολλους. Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος. Αυτο που με απασχολει ομως τωρα ειναι αν ξερει καποιος να μου πει να κανω κατι για να βοηθησω το πουλι που μαλλον ψυχοραγει...
 
τακη το οτι ειδες αυγο εξω ειναι καλο. Ελπιζω να μην εχει σχηματιστει στο εωστερικο και αλλο που δεν μπορει να βγει (αν αυτο που βγηκε ηταν να βγει κανονικα σημερα και δεν ηταν χθεσινο). Την κατασταση του πουλιου περα απο το να το εχεις σε ζεστο μερος και να του συνεχισεις μονο calcilux (δεν νομιζω να ευθυνεται αυτο) μεχρι να βγουνε και τα αλλα, δεν μπορουμε εμεις να την βοηθησουμε. Ενας ειδικευμενος γιατρος ομως ναι.


*νεκταριε για αντιμετωπιση αμεσων αναγκων η υγρη μορφη ειναι η ιδανικη. Το σουπιοκοκκαλο σαφως πρεπει να υπαρχει μονιμα για ασβεστιο αλλα και για να ξυνουν τη μυτη τους
 
Δημητρη ευχαριστω αλλα μαλλον ειναι ανωφελο πια. Η κοιλια του εχει πρηστει παρα πολυ, δεν μπορει να σταθει καθολου ορθιο και προσπαθει να σταθει χωρις να ακουμπαει η κοιλια του κατω, προφανως γιατι ποναει πολυ. Εχει διαρκως τα ματια κλειστα οποτε οπως καταλαβαινεις...☹
 
πιθανοτατα εχει αυγο ή θραυσματα αυγου μεσα.χρειαζεται αμεσα γιατρο ☹
 
Back
Top