Ασθένειες Μπορεί να έχει πτερόροια τέτοια εποχή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakis dc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
κανονικα οχι, εκτος κι αν συμβουν διαφορα, οπως στρες αποτομη μεγαλη θερμοκρασια και παραπολες ωρες φωτισμος (15-16)
 
Υπάρχει περίπτωση να έχει η θυλικιά πτερόροια τέτοια εποχή;
κανονικα οχι, εκτος κι αν συμβουν διαφορα, οπως στρες αποτομη μεγαλη θερμοκρασια και παραπολες ωρες φωτισμος (15-16)
μεγάλη θερμοκρασία όχι γιατί την έχω σε εξωτερικό χώρο, φωτισμός φυσιολογικός, στρες ίσος γιατί την έχω μόνη της απομονομένη.
 
Σε τι χώρο την έχεις; Πόση θερμοκρασία έχει; Πόσες ώρες φωτισμού; Χάνει πούπουλα και λες ότι περνάει πτερόροια; Τι άλλα συμπτώματα έχει (φουσκωμα, ανορεξια κτλ κτλ);
 
κανονικα οχι, εκτος κι αν συμβουν διαφορα, οπως στρες αποτομη μεγαλη θερμοκρασια και παραπολες ωρες φωτισμος (15-16)
Σε τι χώρο την έχεις; Πόση θερμοκρασία έχει; Πόσες ώρες φωτισμού; Χάνει πούπουλα και λες ότι περνάει πτερόροια; Τι άλλα συμπτώματα έχει (φουσκωμα, ανορεξια κτλ κτλ);
εξωτερικο κλεισμενο με πλαστικο χοντρο,θερμοκρασία περιβαλοντος 13-18C, φουσκωμα οχι, ανορεξια ισος, την τροφη της την κρατα πολύ καιρο και την περισσοτερη την πεταει κατω
 
Μήπως το πουλάκι είναι άρρωστο; Βρίσκεις τσόφλια απο τα σπασμένα σποράκια στην ταίστρα ή οχι; Οι κουτσουλιές της πώς είναι; Η κοιλιά και το στέρνο της; Την έχεις κοιτάξει καθόλου; Χάνει πούπουλα; Κοιμάται την ημέρα; Το ότι την έχεις απομονωμένη δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί αιτία που θα προκαλέσει πτερόροια σε ένα καναρίνι...
 
Μήπως το πουλάκι είναι άρρωστο; Βρίσκεις τσόφλια απο τα σπασμένα σποράκια στην ταίστρα ή οχι; Οι κουτσουλιές της πώς είναι; Η κοιλιά και το στέρνο της; Την έχεις κοιτάξει καθόλου; Χάνει πούπουλα; Κοιμάται την ημέρα; Το ότι την έχεις απομονωμένη δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί αιτία που θα προκαλέσει πτερόροια σε ένα καναρίνι...
Πιστεύω πως όχι δεν ειναι αρρωστο γιατι του δινω φαρμακο για εντερικα. Βρισκω τσοφλια οι κουτσουλιες της ειναι καλες, κοιλια και στερνο καλα, οταν τεντωνεται για να δει κατι γιατι ειναι και περιεργη ειναι ενα αλλο πουλι εναι φανταστικη. Χανει πουπουλα και δεν κοιμαται την ημερα.
 
Γεια σου, τι φάρμακο του δίνεις και πως κατέληξες ότι πρέπει να το δώσεις; Είχε κάποια συμπτώματα; Πρέπει να τα περιγράψεις αυτά γιατί είναι σημαντικά για να υποθέσει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει. Επίσης πόσο καιρό δίνεις το φάρμακο; Είδες διαφορά με την χρήση του; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν μπορεί κάποιος να πει γνώμη απλά επειδή χάνει πούπουλα ένα πουλάκι, πρέπει να έχει μια εικόνα του ιστορικού και της γενικής κατάστασης. Ό,τι και να ναι, γρήγορα να περάσει :)
 
Την βλέπει καθόλου απευθείας φως, ήλιος εκεί που την έχεις;
 
Την βλέπει καθόλου απευθείας φως, ήλιος εκεί που την έχεις;
Οι ωρες του φωτος ειναι οι ωρες της ημερας το πλαστικο ειναι διαφανο οχι πολυ κοντα στο πλαστικο γυρω στα 1,5-2 μετρα μακρια και ηλιος 2-2,5 ωρες
 
Γεια σου, τι φάρμακο του δίνεις και πως κατέληξες ότι πρέπει να το δώσεις; Είχε κάποια συμπτώματα; Πρέπει να τα περιγράψεις αυτά γιατί είναι σημαντικά για να υποθέσει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει. Επίσης πόσο καιρό δίνεις το φάρμακο; Είδες διαφορά με την χρήση του; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν μπορεί κάποιος να πει γνώμη απλά επειδή χάνει πούπουλα ένα πουλάκι, πρέπει να έχει μια εικόνα του ιστορικού και της γενικής κατάστασης. Ό,τι και να ναι, γρήγορα να περάσει :)

Μου εχουν χαθει και αλλα πουλια και σε συζητησεις με αλλους φιλους μου ειπαν για φαρμακο,το δινω προλυπτικά βασει των οδηγιων. Τωρα για το φαρμακο δεν ξερω αν πρεπει να γραψω την μαρκα. Διαφορα δεν ειδα γιατι το πουλι δεν ηταν αρρωστο.
Μην ζητας συγνωμη, οι ερωτησεις δινουν τις απαντησεις και αυτες το αποτελεσμα.
Συγνωμη μα πρεπει να αποχωρισω βλεπετε η δουλεια θα τα που με αυριο.

Καλη Νυχτα και ευχαριστω για το χρονο σας
 
Εντάξει, καλό βράδυ, βέβαια μπορείς να πεις το όνομα του φαρμάκου όταν ξαναμπεις.
 
Καλησπέρα σε όλους.
Στην προηγούμενη σύνδεσή μας Μαρία με ρώτησες ποιό φάρμακο χρησιμοποιώ, αυτό είναι το Aviomycine solution.
 
Αυτό συνέστησαν από το pet, βέβαια δεν είναι κανένα εξιδικευμένο και τα άλλα που υπάρχουν εδώ στην περιοχή (2-3) το ίδιο μου έδωσαν. Τα pet εδώ δεν είναι όπως της Αθήνας. Είναι pet, αγροτικά εφόδια, αγροτικά μηχανήματα, και ότι άλλο μπορείς να βάλει ο νους σου.
 
Σάκη μπορείς να μου πεις τι συμπτώματα είχε το πουλάκι και καταλήξατε ότι έχει εντερικά; Πόσο καιρό του έδινες/δίνεις Aviomycine?
 
Όπως έχω γράψει και παραπάνω το πουλάκι δεν είχε κάτι απλά προλυπτικά γιατί το νερό και οι τροφές που υπάρχουν εδώ δεν είναι και τα καλύτερα. 3 σταγώνες στην ποτίστρα 3 μέρες, 1 φορά το μήνα. Το χρησιμοποιώ 5-6 μήνες.
 
Σάκη καλύτερα τις αντιβιώσεις να μην τις χρησιμοποιείς προληπτικά γιατί αν τελικά έχει κάτι το καναρινάκι και ασθενήσει μετά η αντιβίωση δε θα κάνει δουλειά... Εγώ θα σου πρότεινα να μην τους ξαναβάλεις παρά μόνο αν υπάρχει ασθένεια και το έχει πει ο πτηνίατρος.
 
Χα τι είναι αυτό? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΙΚΗ. Εδώ στην επαρχεία αξίζει ότι τρώγεται δεν υπάρχει πτηνίατρος. Ασχολούνται όλοι οι κτηνίατροι με τα οικόσιτα ζώα και αυτά που είναι σε κοπάδια. Δεν ασχολείται κανείς με κάτι που δέν αξίζει έτσι πιστεύουν εδώ. Εγώ δεν είμαι από Καρδίτσα είμαι από Αθήνα. Γνωρίζω την ιδεολογία και του ενός τόπου και του άλλου. Ευχαριστώ για την ώρα που περάσατε μαζί μου και για τις συμβουλές που μου δώσατε.
Έχω μία ερώτηση ακομα να σας κάνω: Αντί να τους βάζω νερό από την βρύση που δεν ειναι και πολύ καλό μπορώ να χρησιμοποιώ νερό από πηγάδι ή γεώτρηση;
 
Εγω θα εδινα απο τη βρυση... Το νερο απο πηγαδι η γεωτρηση ισως εχει παθογονους οργανισμους η μικροβια που δεν κανουν και τοσο καλο στα καναρινια... Το χλωριο παιδια που εχει η βρυση δεν σκοτωνει ολα τα μικροβια αλλα τα φτανει σε ενα επιπεδο ετσι ωστε να μην μπορουν να θεωρηθουν βλαβερα για εναν οργανισμο.
 
Back
Top