Διατροφή Μπορεί να δίνεται μια κόκκινη αυγοτροφή όλο το χρόνο;

konstantina91

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2015
Μηνύματα
35
Καλησπέρα παιδιά,

η απορία μου ειναι η εξής. Μια κόκκινη αυγοτροφή πατέ όπως πχ της Versele Laga, εκτός από την περίοδο της πτερόρροιας μπορεί να δίνεται για συντήρηση όλο το χρόνο; (πχ 2 φορές την εβδομάδα).

Ή θα ήταν πιο καλό να αντικατασταθεί με κάποια λευκή αυγοτροφή από τον Οκτώβριο και μετά;
 
Θα σου πω τι κάνω εγώ περιμένοντας τις γνώμες και των υπολοίπων και αποφασίζεις για το τι ακριβώς θα κάνεις.
Λοιπόν... Προσφέρω την αυγοτροφή περίπου 10 μήνες το χρόνο...
Η μόνη περίοδος που σταματώ είναι όταν πρέπει να υπάρχει έλλειψη τροφής προκειμένου να αισθανθούν χειμώνα τα πουλιά..
Του μήνες της αναπαραγωγής και της πτερόρροιας υπάρχει καθημερινά αυγοτροφή.
Τους υπόλοιπους αραιώνει σε 2 φορές τη βδομάδα...
Ασφαλώς το ίδιο ακριβώς κάνω και με τα κόκκινα που χρειάζονται χρωστική. Σε καμία όμως περίπτωση δεν αυξάνω την δοσολογία ή την ποσότητα και ποτέ δεν έβαλα χρωστική στο νερό που θα πιουν.
 
Ή θα ήταν πιο καλό να αντικατασταθεί με κάποια λευκή αυγοτροφή από τον Οκτώβριο και μετά;
Όσο να 'ναι θα είναι καλύτερο να μην δέχεται παραπάνω χρωστική.
Αν τύχει στην πορεία και φύγει κανένα φτερό, στην χειρότερη να σου βγει μόνο αυτό πορτοκαλί.
Την κόκκινη μπορείς να την δίνεις (για ασφάλεια)1-2 μήνες πριν την πτερόρροια και κατά την διάρκειά της.
Αυτά αν δεν κάνεις αναπαραγωγή και δεν κατεβαίνεις σε έκθεση.

Λεπτομέρεια η απορία σου και καλά έκανες και ρώτησες.
 
:) οι απόψεις διίστανται βλέπω!

Ίσως έπρεπε να τονίσω ότι πρόκειται για κατοικίδιο πουλάκι που δεν θα πάει σε έκθεση...

Οπότε πρώτα από όλα έρχεται η υγεία του, αλλά από την άλλη, δεν θα είχε νόημα να πάρω κόκκινο και να το έχω πορτοκαλί.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 που μπήκατε στον κόπο να γράψετε και να μοιραστείτε τις γνώσεις σας!
 
Ίσως έπρεπε να τονίσω ότι πρόκειται για κατοικίδιο πουλάκι που δεν θα πάει σε έκθεση...

Σε αυτη την περιπτωση η προταση του @Deukalion νομιζω ταιριαζει στις αναγκες σου.
 
Εστω ότι ακολουθήσω την μέθοδο του misalouris αλλά όπως είπε, χωρίς να αυξήσω δοσολογία σε καμία περίπτωση και προσφέρω τακτικά και τσαι βοτάνων, θα εξισορροπώ καθόλου την επιβάρυνση της έξτρα χρωστικής;

Και έστω ότι ακολουθώ αυτό που είπε ο Deukalion αλλά προσφέρω όση χρωστική μπορώ από λαχανικά (πχ παντζάρι) κερδίζω κάτι;

Μάλλον το υπεραναλύω τώρα, αλλά, περιέργεια, καταλαβαινετε! 😅
 
Αν και δεν ασχολούμαι με κόκκινα αλλά με κόκκινα μωσαϊκά θα σού πω και εγώ την γνώμη μου, αν έχω καταλάβει σωστά το πουλάκι σού είναι φετινό, αν έχω δίκιο τότε θα συνεχίσεις να δίνεις κόκκινη αυγοτροφη μέχρι να ολοκληρωθεί η πτεροροια και εφόσον δεν βλέπεις πια καθόλου πούπουλα στο κλουβί μπορείς να σταματήσεις να δίνεις με χρωστική και να επιλέξεις μια ουδέτερη αυγοτροφη όπου θα την δίνεις μέχρι τέλη Μαΐου και μετά ξεκινάς πάλι με χρωστική μέχρι το τέλος τής πτεροροιας, το πουλάκι δεν θα το δεις πορτοκαλί με αυτό τον τρόπο πότε, πορτοκαλί θα γίνει αν δεν πάρει καθόλου χρωστική στην πτεροροια, με αυτόν τον τρόπο το πουλάκι δεν θα επιβαρύνεται με χρωστικές για 6 μήνες που όσο και να προσέχουμε περνάνε από το συκώτι με τής οποίες συνέπειες για το πουλάκι σού.
 
Δεν είναι κακό να υπερ αναλύεις...
Θεωρητικά οι σωστές δοσολογίες σε χρωστική δεν επιβαρύνουν τον οργανισμό του πουλιού...
Τουλάχιστο δεν υπάρχει μέτρηση ή σύγκριση για να τεκμηριωθεί αυτό που γράφω ή το αντίθετο.
Για το χρώμα του κόκκινου.. είναι καθαρά θέμα στόχων... Οπότε και χωρίς χρωστική δεν θα σε χαλάσει από όσα κατάλαβα.
 
Μάλλον το υπεραναλύω τώρα, αλλά, περιέργεια, καταλαβαινετε!
Εχω θεωρήσει απο την τοποθέτησή σου στο πρώτο μήνυμα οτι γνωρίζεις πως τα καναρίνια βάφονται μόνο στην πτερόρροια. Συνεπώς όλο τον άλλο χρόνο,ότι και να δίνεις δεν προσφέρει τίποτα, εκτός και αν χάσει μηχανικά κάποιο φτερό,το οποίο ξαναβγαίνοντας θέλει χρωστική.
Σωστά;
 
οπότε και χωρίς χρωστική δεν θα σε χαλάσει από όσα κατάλαβα.

Ε, θα προτιμούσα να δοκιμάσω να βγαλω ένα σωστο βάψιμο, να μαθαίνω κιολας...
[automerge]1558549690[/automerge]
αν χάσει μηχανικά κάποιο φτερό,το οποίο ξαναβγαίνοντας θέλει χρωστική.
Σωστά;
Σωστά, αυτο που λεω για τις τροφές με χρωστική είναι μήπως αν δινονται τακτικά, με καλύπτουν σε περίπτωση που χαθει φτερο...
[automerge]1558550279[/automerge]
Αν και δεν ασχολούμαι με κόκκινα αλλά με κόκκινα μωσαϊκά θα σού πω και εγώ την γνώμη μου, αν έχω καταλάβει σωστά το πουλάκι σού είναι φετινό

Το πουλάκι ειναι ακόμη στον εκτροφέα του :) ψάχνομαι εκ των προτέρων, διότι αγοράζω τα απαραιτητα και δεν είχα και ποτέ κοκκινο για να ασχοληθώ με βαψίματα.

Θα ειναι της οικογένειας. Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι θα ειναι κοκκινο, τα υπολοιπα τα διαπραγματευόμαστε.

Εγώ θέλω εναν δίχρονο κοκκινο αχάτη, η μάνα θέλει έναν φετινο αχάτη μωσαικό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σωστά, αυτο που λεω για τις τροφές με χρωστική είναι μήπως αν δινονται τακτικά, με καλύπτουν σε περίπτωση που χαθει φτερο...
Αν χαθεί κινητήριο φτερό, φτερούγας ή ουράς θα έχει εμφανή διαφορά.Αν χαθεί πούπουλο όχι και τόσο.
Η τονικότητα που θα λάβει αυτό το πορτοκαλί δεν μπορούμε να την ξέρουμε διότι εξαρτάται απο τον γονιδιακό προκαθορισμό του ίδιου του πτηνού.

Εσύ χρειάζεσαι διατροφή πλούσια σε β-καροτίνη. Συγκεκριμένα τα φύλλα του παντζαριού αν θυμάμαι καλά έχουν πολύ περισσότερη β-καροτίνη απο ότι η ρίζα.Αυτή είναι κόκκινη για άλλους λόγους (ανθοκυάνες και όχι καροτενοειδή).

Αφού ψάχνουμε την λεπτομέρεια,ξέρεις τι πρέπει να κάνεις μόλις δεις κάποιο φτεράκι στο κλουβί!
Ο μέσος χρόνος διακομιδής ενός καροτενοειδούς απο το στομάχι στο φτερό είναι 4 ώρες.
Έχεις την δυνατότητα να παίξεις πολύ γρήγορα μπάλα!
 
Back
Top