Γενικά Μπορώ να έχω όλο το χρόνο μαζί το ζευγάρι με τα καναρίνια;

Έτσι κάνουν συνήθως αυτοί οι παλιοΓΙΟΡΚάδες...
Βρίσκουν "θύματα" μεταξύ των καναρινόφιλων που να είναι υπεύθυνα άτομα και τους "εθίζουν" δίνοντας αρχικά δωρεάν πουλιά ή/και εξοπλισμό για τα πρώτα βήματα όπως και γνώσεις και βοήθεια μέχρι τα ανυποψίαστα θύματα κολλήσουν το μικρόβιο... Μετά όλοι ξέρουμε τι ακολουθεί... Μείνε μακριά από την ηρωίνη και από τέτοιες καταστάσεις! 😛
Τα "μαλακά" δεν σκοτώνουν... Κάνε υπομονή και θα σου δώσουμε... Χρώματος...
ΠΕΣ ΟΧΙ στα ΓΙΟΡΚ!
 
@TZANNSPY

Σπυρο περα απο την πλακα, με τον Δημητρη βρεθηκαμε μαζι στην Παναττική και πηρε μια γευση απο "επαγγελματια" του χωρου 😛

Δοξα το Θεο εδω στο PB εχουμε εκτροφεις για όλα τα γουστα και πίνουμε και τα κρασια μας οι συμπεθεροι!
 
Κοιτάξτε. Για να είμαι ειλικρινής και πέραν του ενθουσιασμού.. Μου έκανε κι έμενα εντύπωση η "με το καλήμερα" πρόθεση δωρεάς.. Το "too good to be true" καταλαμβάνει σεβαστό χώρο ανάμεσα στους υπόλοιπους προβληματισμούς μου...
Από την άλλη μου αρέσουν αυτά τα πουλιά οπότε το ερέθισμα είναι μεγάλο. Όπως και να έχει όμως να είστε σίγουροι πως η οποία απόφαση μου θα έχει διυλιστεί μεχρι εσχάτων πριν εκτελεστεί.
 
Να μην σου κάνει εντύπωση...
Λίγο-πολύ η εξάπλωση της ορνιθοκουλτούρας είναι στο καταστατικό του κάθε συλλόγου...
Τι πιο τίμιο από αυτό;
Σου χαρίζω ένα ζευγαράκι -αν πληρείς κάποιες προϋποθέσεις- εσύ κάνεις εγγραφή στο σύλλογο, συνδρομή, συμμετοχή σε δραστηριότητες, παροχή βοήθειας, εκθέσεις κτλ... Αν κολλήσεις παίρνεις και άλλα πουλιά, ή και από αλλού ανοίγουν τα αίματα κτλ... Αν έχεις αποτελέσματα καλά ανεβαίνει και ο σύλλογος... Και είναι όλοι ευχαριστημένοι!
 
αν πληρείς κάποιες προϋποθέσεις-
Εδώ είναι το μυστικό.. χτύπησες φλέβα χρυσού.
Και υπάρχει αλάθητο ένστικτο σε πολλούς ανθρώπους για το που και πως θα δώσουν τέτοια κίνητρα.
Και από πείρα γνωρίζω πως ελάχιστες φορές πέφτουν έξω ή κάνουν λάθος.
Απόδειξη των όσων "φαντάζομαι" αποτελεί ο Δημήτρης που στην τελική θα παρουσιαστεί πανέτοιμος μια και το οργανώνει μήνες.
Επίσης κατανοώ και το σχόλιο του Αντώνη...
Οπως κανουν και οι καρδεριναδες δηλαδη
Προφανώς κρύβει πίκρα... και δίκαια!
Προσωπικά ξεκίνησα με τρία ζευγάρια καρδερίνες δώρο από τους @johnrider και τον @adreas και ως συνέχεια ένα δυο παιδιά ξεκίνησαν πρόσφατα με δώρο δικά μου ζευγάρια...
Και για να μη φύγουμε περισσότερο θα κλείσω λέγοντας. Θαρρώ πως είναι το πως θα διαβάσει κάποιος το "μυστικό" στις κινήσεις του άλλου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απόδειξη των όσων "φαντάζομαι" αποτελεί ο Δημήτρης που στην τελική θα παρουσιαστεί πανέτοιμος μια και το οργανώνει μήνες.

Σε ευχαριστώ πολύ για αυτό σου το σχόλιο Γιάννη!
 
Όπως και να έχει είναι σωστό να αρχίσεις με μια ράτσα. Το καλό στις ράτσες είναι πως σε βάζουν στην λογική να μάθεις πιο πολλά, στα κοινά δεν χρειάζεται τόσο. Και άριστα πουλιά να μην πάρεις δεν πειράζει, δεν είναι ανάγκη να γίνεις πρωταθλητής. Η γνώμη μου είναι πως αν σου αρέσουν τα γιορκ να πάρεις. Απλά ψαξτο λίγο παραπάνω με τους εκτροφείς.
 
Back
Top