Ασθένειες Μπορεί να ειναι ψείρα;

Ανδριανή

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2018
Μηνύματα
147
Πόλη
Φολέγανδρος
Καλημέρα σήμερα το πρωί που πήγα στο κλουβί και άνοιξα την πόρτα και έβαλα το χέρι μου για να φαΐ είδα ένα μαύρο λεπτό μακρόστενο μαμουνακι να περπατάει πάνω στο κεφάλι του και να χάνεται μέσα στα φτερά του. Τι να κάνω;
 
Μία ψείρα δε νομίζω να φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού...

Τι είναι αυτό;
Ονομάζεται kissing bug(το έντομο που φυλάει) λέγεται έτσι γιατί επισκέπτεται τα θύματα του το βράδυ και τα τσιμπάει στο στόμα και στα μάτια την ώρα που κοιμούνται. Είναι ένα από τα πιο επικίνδυνα εντομα στον κόσμο καθώς είναι φορέας πολλών ασθενειών.

Υ. Γ. Ενδέχεται να το μπερδεύω με ένα παρόμοιο έντομο, μη ακίνδυνο.
 
60982
Κάτι τέτοιο μήπως; Έβρισκα πολλές φορές γύρω από τα πουλιά μου όταν έμενα στο χωριό. Αλλά ποτέ πάνω τους.
Μπορεί και να ήταν μαύρη ψείρα αλλά είναι τόσο μικρές που λογικά δεν θα είχες τη δυνατότητα να καταλάβεις αν είναι μακρόστενη ή όχι.
 
View attachment 60982
Κάτι τέτοιο μήπως; Έβρισκα πολλές φορές γύρω από τα πουλιά μου όταν έμενα στο χωριό. Αλλά ποτέ πάνω τους.
Μπορεί και να ήταν μαύρη ψείρα αλλά είναι τόσο μικρές που λογικά δεν θα είχες τη δυνατότητα να καταλάβεις αν είναι μακρόστενη ή όχι.
Με αυτό μοιάζει περισσότερο αλλά ήταν μαύρο
[automerge]1550760248[/automerge]
Μήπως έμοιαζε με αυτό? View attachment 60981
Όχι δεν ήταν έτσι
 
Με αυτό μοιάζει περισσότερο αλλά ήταν μαύρο
Με μαύρο μοιάζει όταν το βλέπεις.
Σε εξωτερικό χώρο ειναι το πουλάκι ή το βγάζεις έξω;

Ψάξε και τα ντουλάπια σου, αν έχεις κάτι ανοιχτό (μακαρόνια, ρύζι, αλεύρι κτλ) μπορεί να βρεις κι εκεί.

Εγώ ψεκαζα με κάτι την άνοιξη και το φθινόπωρο κυρίως αλλά δυστυχώς μετά από τόσα χρόνια δεν θυμάμαι με τι.
 
Αν του βάλω αντιπαρασιτικο ότι και να είναι δεν θα φύγει;
[automerge]1550763270[/automerge]
Τι μέγεθος έχει περίπου;
Είναι σαν μία βελόνα και ποιό λεπτό
 
Αν του βάλω αντιπαρασιτικο ότι και να είναι δεν θα φύγει;

Δεν θα φύγει, θα πέσει τέζα. :D

Βρες αντιπαρασιτικό για να μπαίνει πάνω σε πουλιά όμως όχι που να κάνει μόνο για κλουβιά.
 
Δεν θα φύγει, θα πέσει τέζα. :D

Βρες αντιπαρασιτικό για να μπαίνει πάνω σε πουλιά όμως όχι που να κάνει μόνο για κλουβιά.
Λέτε γ αυτο να ξινετε συνέχεια το κακόμοιρο;
 
Οτι και να είναι βάλε αντιπαρασιτικό σπρέι στο πουλι όπως είπαν οι φιλοι, βαλε το σε αλλο κλουβι και κανε καλή απολύμανση στο κλουβί - ταΐστρες - πατηθρες και ότι άλλο έχεις μέσα.
 
Back
Top