Γενικά Μπορεί να ζευγαρώσει αρσενικό καναρίνι με δυο θηλυκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αναπαραγωγή με ένα αρσενικό και δυο θηλυκά.

Συγκεκριμένα έχω τον κόκκινο αρσενικό και ένα κοινό καναρίνι θηλυκό αλλά ήθελα να πάρω ένα λιποχρωμικό θηλυκό να μπει με τον αρσενικό για να μην χαλάω την ράτσα μπορώ λοιπόν να ζευγαρώσω πρώτα με την μία κανάρα και μόλις γεννήσει όλα τα αυγά να τον βάλω με άλλη; θα έχουμε θέμα; ή θα κυλήσουν όλα ομαλά;
 
Μπορεις αρκει να προετοιμασεις την μια θηλυκια να γεννα όταν κλωσσα η άλλη. Εγω μια φορα που το επιχειρησα από αναγκη (ψωφησε ο άλλος αρσενικος) ειχα πρόβλημα. Γιατι ενώ ο αρσενικος τις προηγούμενες χρονιες ηταν υπόδειγμα γονεα εκεινη την χρονια πυρωσε πολύ και αρχισε να χαλα φωλιες να σπαει αυγα με αποτέλεσμα να χωριζεται στο κλωσσημα. Τυχαιο;
Δεν ξερω...
 
άρα γίνετε
Μπορεις αρκει να προετοιμασεις την μια θηλυκια να γεννα όταν κλωσσα η άλλη. Εγω μια φορα που το επιχειρησα από αναγκη (ψωφησε ο άλλος αρσενικος) ειχα πρόβλημα. Γιατι ενώ ο αρσενικος τις προηγούμενες χρονιες ηταν υπόδειγμα γονεα εκεινη την χρονια πυρωσε πολύ και αρχισε να χαλα φωλιες να σπαει αυγα με αποτέλεσμα να χωριζεται στο κλωσσημα. Τυχαιο;
Δεν ξερω...
όσο για αυτό ίσος να ευθύνεται αυτή η κατάσταση... Θα δω λοιπόν τι θα κάνω
 
θα δω λοιπόν τι θα κάνω

Γιώργο μου βρες ένα κοινό αρσενικό για την κανάρα που ήδη έχεις και "παίξε" με ένα ζευγάρι για φέτος. Είναι πιο εύκολο τώρα να βρεις κοινό αρσενικό παρά θηλυκό και μάλιστα ράτσας. Είναι η πρώτη φορά που αναπαράγεις καναρίνια σωστά; Πειραματίσου με την αντικατάσταση αυγών, με το δακτυλίδωμα των νεοσσών και τον σωστό απογαλακτισμό τους. Θα αποκτήσεις εμπειρία και θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για τα δύσκολα. Μην ξεχνάς άλλωστε πως ενώ το ζευγάρωμα των καναρινιών φαίνεται απλό δεν είναι τόσο.
 
Γιώργο μου βρες ένα κοινό αρσενικό για την κανάρα που ήδη έχεις και "παίξε" με ένα ζευγάρι για φέτος. Είναι πιο εύκολο τώρα να βρεις κοινό αρσενικό παρά θηλυκό και μάλιστα ράτσας. Είναι η πρώτη φορά που αναπαράγεις καναρίνια σωστά; Πειραματίσου με την αντικατάσταση αυγών, με το δακτυλίδωμα των νεοσσών και τον σωστό απογαλακτισμό τους. Θα αποκτήσεις εμπειρία και θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για τα δύσκολα. Μην ξεχνάς άλλωστε πως ενώ το ζευγάρωμα των καναρινιών φαίνεται απλό δεν είναι τόσο.
Ναι είναι η πρώτη μου φορά με καναρίνια αλλά έχω εμπειρία σε ζευγαρώματα γιατί ασχολούμαι χρόνια με τα περιστέρια, το ξέρω δεν είναι το ίδιο αλλά είναι σημαντικό εφόδιο (π.χ. το πέρασμα του δαχτυλιδιού, οι διατροφηκή προετοιμασία κτλ είναι ουσιαστικά ίδια)
 
Το ζευγάρωμα με επιβήτορα υπάρχει εδώ και χρόνια στις περισσότερο επαγγελματικές εκτροφές.
Δηλαδή χρησιμοποιούν ένα αρσενικό για τρία συνήθως θηλυκά. Προσωπικά έχω ακούσει και για περισσότερα.
Το ζευγάρωμα όμως αυτό κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να περιορίζεται μια και τα θηλυκά αυτής της περίπτωσης είναι επιφορτισμένα να αντιμετωπίσουν μόνα τους το δύσκολο αναπαραγωγικό έργο.
Δηλαδή από την επώαση και την εκκόλαψη των αυγών μέχρι και τον απογαλακτισμό των νεοσσών. Φυσικά αυτά τα θηλυκά δεν ετοιμάζουν τη δεύτερη φωλιά την τρίτη βδομάδα όπως συνήθως γίνεται στα συνηθισμένα ζευγαρώματα, αλλά καθυστερούν μέχρι να "φύγουν" από την ευθύνη τους οι νεοσσοί. Επίσης τα αρσενικά αυτών των ζευγαρωμάτων χάνουν το πατρικό ένστικτο και πιθανόν να μην ταΐσουν μικρά για όλη την υπόλοιπη ζωή τους.
Στην ουσία το μόνο κέρδος για την εκτροφή είναι ο μικρότερος απαιτούμενος αριθμός αρσενικών.
Αν τώρα το αρσενικό καναρίνι είναι κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό (πχ. Πρωταθλητής στην κατηγορία του) που "αξίζει" ή "πρέπει" να ζευγαρώσει με περισσότερα θηλυκά... Τότε ίσως είναι από τις λίγες περιπτώσεις που εμείς ως ερασιτέχνες μπορούμε να δοκιμάσουμε. Δύσκολα θα βρω κάποιο άλλο λόγο.
Πρότασή μου είναι να το αποφύγεις...
 
μόλις γεννήσει όλα τα αυγά να τον βάλω με άλλη; θα έχουμε θέμα; ή θα κυλήσουν όλα ομαλά;
Πολύ στρες και κόπωση για τις θηλυκές...Ιδιαίτερα για τα καινούργια πουλιά προτιμότερο να ταίζουν και οι δύο γονείς. Μπορεί να αυξήσεις τον αριθμό τους έτσι αλλά ρισκάρεις την ευεξία των νεοσσών. Επίσης δε θα στο συνιστούσα.
 
Μαλιστα... αρα καλύτερα να το αποφύγω, εσεις οι υπόλοιποι τι μου προτείνετε να ξεκινησω για φετος με το ζευγαρι που εχω (και να βγαλω μονο παρδαλα) η να προσπαθήσω να βρω θηλυκό λιποχρωμικο και να δοσω το κοινο;
 
Μαλιστα... αρα καλύτερα να το αποφύγω, εσεις οι υπόλοιποι τι μου προτείνετε να ξεκινησω για φετος με το ζευγαρι που εχω (και να βγαλω μονο παρδαλα) η να προσπαθήσω να βρω θηλυκό λιποχρωμικο και να δοσω το κοινο;

τι πουλάκια θέλεις να βγάλεις;
 
η να προσπαθήσω να βρω θηλυκό λιποχρωμικο και να δοσω το κοινο;
Εάν για οποιοδήποτε λόγο ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για αναπαραγωγή red factor καναρινιών τότε το βρίσκω λογικό να αναζητήσεις θηλυκό με παρόμοια γενετικά χαρακτηριστικά. Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα κανένα ενήλικο καναρίνι απλά γιατί δεν μπορώ. Παρόλα αυτά θα μπορούσες, υποθέτωντας ότι υπαρχουν τα 3Χ, (χώρος, χρόνος, χρήμα) να φτιάξεις δύο ζευγάρια και να έχεις περισσότερα πουλιά με τα χαρακτηριστικά που επιθυμείς.
 
τι πουλάκια θέλεις να βγάλεις;
Εγω θελω απλα ομορφα καναρινακια αλλα μου φαινετε λιγο χαζο να κανω αναπαραγωγη σε ημιαιμα...
ποθέτωντας ότι υπαρχουν τα 3Χ, (χώρος, χρόνος, χρήμα)

Το κακο ειναι πως μας λειπει το τελευταιο χ ... Οπως και τους περισοτερους Έλληνες οσο για τον χρονο τωρα δεν εχω αρκετο (ειμαι 3η λυκειου βλεπετε...) αλλα μετα τις εξετασεις θα εχω οσο θελω (που η αναπαραγωγη θα ειναι στο φορτε της)

Οπως το βλεπω τωρα μαλλον παμε φετος σε κοινα και απο του χρονου πιο οργανωμένα και σιγουρα μεβμεγαλητερη εμπειρια[/QUOTE]
 
Γιατί σου φαίνεται λίγο χαζό;
γιατί είναι σαν να παίρνεις δύο περιστέρια απο το σύνταγμα και να προσπαθείς να βγάλει " σοβαρά πουλιά" ή δυο σκυλιά απο την άκρη του δρόμου και να προσπαθείς να κάνεις εκτροφείο σκύλων...
(βέβαια εγω που τα λεω αυτά είχα μέχρι το καλοκαίρι σε δικό τους κουμάσι περιστέρια της πόλης και έχω και σκύλο που τον μάζεψα απο τον δρόμο :D)

Δεν είναι κάπως έτσι όμως. Απο την στιγμή που υπάρχουν ράτσες δεν πρέπει να ασχοληθούμε με αυτές ώστε να έχουμε πουλιά που εκτός απο το να ικανοποιούν τις ζωόφιλες ανάγκες μας να μπορούμε να τα "παρουσιάσουμε";

εγω απο ότι κατάλαβες φέτος λόγο της συγκυρίας θα ασχοληθώ με κοινά αλλά σου παραθέτω τους προβληματισμούς μου... ίσος να έχω και άδικο γιατί όλοι μας πραγματικά θαυμάσαμε τα μικρά της @alicedros και ας μην ήταν καμιάς ράτσας
 
προσωπικά πιστεύω πως..
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για διαγωνισμούς(σωστά το θέτεις,Γιώργο..)!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για εμπόριο!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για τους ιδίους ή και για να δώσουν σε φίλους!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για όλα τα παραπάνω!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια. Γιατί απλά τα αγαπούν (είτε ράτσας είτε κοινά)!
θελω απλα ομορφα καναρινακια αλλα μου φαινετε λιγο χαζο να κανω αναπαραγωγη σε ημιαιμα...
μιας και το μόνο που θέλεις, φίλε Γιώργο, είναι ''απλά όμορφα καναρινάκια'', σωστά σου λέει ο Γιάννης πως ''δεν θα έπρεπε να το θεωρείς χαζό''.. 😉
εσύ τι θέλεις είναι το θέμα..
 
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για διαγωνισμούς(σωστά το θέτεις,Γιώργο..)!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για εμπόριο!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για τους ιδίους ή και για να δώσουν σε φίλους!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια ράτσας. Για όλα τα παραπάνω!
άλλοι εκτρέφουν καναρίνια. Γιατί απλά τα αγαπούν (είτε ράτσας είτε κοινά)!

μιας και το μόνο που θέλεις, φίλε Γιώργο, είναι ''απλά όμορφα καναρινάκια'', σωστά σου λέει ο Γιάννης πως ''δεν θα έπρεπε να το θεωρείς χαζό''.. 😉
εσύ τι θέλεις είναι το θέμα..
σωστό... Ξεκινάω με κοινά (που απο όσο ξέρω είναι και πιο εύκολα και βλέπουμε 😉
 
Τα κοινά καναρίνια ήταν, είναι και θα παραμείνουν μοναδικά...
Απλά συνεχίζουμε να ανακατεύουμε το γενετικό υλικό χωρίς λόγο.
Ίδιος κόπος, ίδια προσπάθεια σχεδόν ίδιο κόστος.
Γιατί να μην αρχίσουμε κι εμείς ως χώρα να μείνουμε στα πρότυπα όποιας ράτσας μας αρέσει;
σωστό... Ξεκινάω με κοινά (που απο όσο ξέρω είναι και πιο εύκολα και βλέπουμε 😉
Υπάρχουν όντως δύσκολες ράτσες για την εκτροφή... ειδικά αν απουσιάζουν οι απαραίτητες γνώσεις.
Αλλά θεωρητικά τα κοινά καναρίνια είναι ίδιας δυσκολίας η εκτροφή τους με τα περισσότερα καναρίνια ράτσας...
Απλά εκεί χρειάζεται να είμαστε περισσότερο υπεύθυνοι για όσα εκτρέφουμε.
Τίποτε περισσότερο...
 
Back
Top