Γενικά Μπορεί να ζευγαρώσει αρσενικό καναρίνι με δυο θηλυκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
K. Γιάννη η γνώμη σας είναι αυτό που σκεφτόμουν και εγω στην αρχή... Δύσκολη απόφαση... ίσος να αποχωριστώ το θηλυκό και να πάρω ένα άλλο κόκκινο αλλά το θέμα είναι αν θα βρω ξανά κάποιο οικονομικό γιατί δεν είμαι για έξοδα... Τέλος πάντων θα κάνω ότι με φωτίσει ο Θεός! Δεν ξέρω τώρα
 
Ξεκίνα με ένα ζευγάρι και σιγά σιγά που θα αποκτήσεις εμπειρία προχωράς στο επόμενο βήμα. Δεν νομίζω ότι αφού δίνεις πανελλήνιες φέτος να έχεις τον απαραίτητο χρόνο για αναπαραγωγή με 2-3 ζευγάρια.
 
Γιατί να μην αρχίσουμε κι εμείς ως χώρα να μείνουμε στα πρότυπα όποιας ράτσας μας αρέσει;
έχετε δίκιο.. Μα απόλυτο δίκιο!
η μόνη διαφορά μας με τους λάτρες/φίλους/εκτροφείς καναρινιών σε άλλες χώρες, από αυτά που γνωρίζω εγώ, είναι πως λειτουργούν σε μεγάλο ποσοστό ομαδικά, με κοινό σκοπό/αγώνα/πορεία και όπως είπα σε κάποιο άλλο θέμα ''έχουν από καιρό αποβάλλει από πάνω τους κάθε στοιχείο ατομισμού και βοηθούν'', με όποιο τρόπο μπορούν τους επόμενους..ίσως γιατί έχουν κατανοήσει πως κάποια στιγμή θα πρέπει να αποτραβηχθούν.. Να περάσει η γνώση στην επόμενη γενιά.
και μεταδίδουν την γνώση αυτή σε όλους όσους δείξουν ενδιαφέρον..χωρίς διακρίσεις ή εξαιρέσεις.
για να κάνουμε λοιπόν το βήμα που λέτεκαι σωστά το λέτε και όχι μόνο συμφωνώ αλλά το υπογράφω κιόλας,θα πρέπει πρώτα να ξεκινήσουν όλοι όσοι γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες της κάθε ράτσας να τις μεταδίδουν..χωρίς φόβο και πάθος, σε όλους.. Και όχι σε κάποιους!
 
Ξεκίνα με ένα ζευγάρι και σιγά σιγά που θα αποκτήσεις εμπειρία προχωράς στο επόμενο βήμα. Δεν νομίζω ότι αφού δίνεις πανελλήνιες φέτος να έχεις τον απαραίτητο χρόνο για αναπαραγωγή με 2-3 ζευγάρια.
Αυτό θέλω και εγω αλλά το θέμα είναι οτι ήθελα αν κάνω αναπαραγωγή αν την κάνω "σωστά" με πουλιά ράτσας δηλαδή αλλά θα δείξει...
 
Δεν έχω καταλάβει τι θα αλλάξει αν είναι ράτσας ή κοινά. Οι δυσκολίες της αναπαραγωγής είναι ίδιες.
δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα είναι ότι έχω ήδη ένα κοινό και ένα ράτσας και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω τέτοια εποχή και σε τι τιμή... επίσης ακόμη και να πάρω ράτσας το κοινό (που και είναι θηλυκό) τι θα το κάνω;
 
δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα είναι ότι έχω ήδη ένα κοινό και ένα ράτσας και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω τέτοια εποχή και σε τι τιμή... επίσης ακόμη και να πάρω ράτσας το κοινό (που και είναι θηλυκό) τι θα το κάνω;
Ένα ζευγάρι ράτσας... και μια κοινή κανάρα παραμάνα...
Καλό μου ακούγεται
 
Δεν ξέρω, αν μπορείς να το αποχωριστεις και θελεις να το κανείς αυτο, τότε θα βρεις κάπου να το χαρίσεις, κάπου που θα το φροντίζουν όπως ακριβώς χρειάζεται. Αν οχι, θα το κρατήσεις.
Προσωπικά έχω καναρινακια Τιμπραντο, διότι μου αρέσει το κελαϊδισμά τους. Όταν μου τα χάρισαν, είχα ένα αρσενικο καναρινακι κουκλάκι πορτοκαλί,τον οποίο εφόσον τον είχα και τον αγαπούσα, και είχα αναλάβει και την ευθύνη του, τον κράτησα.
Η ιστορία με τις ράτσες μου είναι πλήρως κατανοητή: προκειται για την επιθυμία του να διατηρεί κανείς πληθυσμό που να φέρει κάποια παρόμοια χαρακτηριστικά, τα οποία συνάμα είναι και επιθυμητά. Αλλά και είναι και μια ιδέα του μυαλού κατα τη γνώμη μου. Είναι δλδ και τι θεωρείς οτι αξίζει η οχι. Τα κοινά καναρινακια πιστεύω αξίζουν το ιδιο. Γιατι αν μιλάμε για κάτι άγνωστο, πράγματι θα εντοπίσουμε στο χρωμα, στη χροιά της φωνής κλπ, αλλά όταν έχεις ένα πουλάκι, ε, τότε έχεις έναν συγκεκριμένο σύντροφο, και το βλέπεις σαν πρόσωπο και σαν σύνολοκαι οχι, σαν εκπρόσωπο του υπό είδους του.
 
δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα είναι ότι έχω ήδη ένα κοινό και ένα ράτσας και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω τέτοια εποχή και σε τι τιμή... επίσης ακόμη και να πάρω ράτσας το κοινό (που και είναι θηλυκό) τι θα το κάνω;

Σου απάντησε ο Γιάννης πιο πάνω. Επιλέγεις ανάλογα με τα χρήματα που θες να διαθέσεις πιο από τα δύο θα είναι παραμάνα.
 
off
Σε τέτοιες ομάδες - συλλόγους να ενταχθείς...
Υπάρχουν παντού...
Και μακρυά από ξερόλες...
αυτό τουλάχιστον θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω..ίσως να εισακουστώ,ίσως όχι! Τουλάχιστον θα ξέρω πως προσπάθησα.. Και όπου από μόνος μου μπορώ θα βοηθώ, καλέ μου φίλε Γιάννη!
 
όταν έχεις ένα πουλάκι, ε, τότε έχεις έναν συγκεκριμένο σύντροφο, και το βλέπεις σαν πρόσωπο και σαν σύνολοκαι οχι, σαν εκπρόσωπο του υπό είδους του.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
 
Ένα ζευγάρι ράτσας... και μια κοινή κανάρα παραμάνα...
Καλό μου ακούγεται
και η δεύτερη κανάρα πως θα πυρώσει και θα γεννήσει αυγά αν ο αρσενικός δεν γίνει επιβήτορας; (που είπαμε πιο πριν πως δεν είναι καλό)
 
και η δεύτερη κανάρα πως θα πυρώσει και θα γεννήσει αυγά αν ο αρσενικός δεν γίνει επιβήτορας; (που είπαμε πιο πριν πως δεν είναι καλό)
Η οπτική επαφή και η ηχητική είναι αρκετή για να ξεκινήσει το θηλυκό να φτιάχνει φωλιά.
Άλλωστε δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που τα θηλυκά ξεκινούν να γεννούν χωρίς αρσενικό. Η διαφορά της παρένθετης μητέρας (παραμάνας) είναι στο ότι της "επιτρέπουμε" να τα κλωσήσει. Και φυσικά επειδή τα αυγά είναι από το ζευγάρι να βγάλει, να ταΐσει και να μεγαλώσει τους ξένους γονιδιακά νεοσσούς.
Ο αρσενικός δεν έχει το ρόλο του επιβήτορα γιατί θα ζευγαρώσει με ένα μόνο θηλυκό. Δηλαδή το αρχικό ζευγάρι (τροφοδότη αυγών) και θα μεγαλώνει τις ενδιάμεσες γέννες αυγών κανονικά.
 
Η οπτική επαφή και η ηχητική είναι αρκετή για να ξεκινήσει το θηλυκό να φτιάχνει φωλιά.
Άλλωστε δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που τα θηλυκά ξεκινούν να γεννούν χωρίς αρσενικό. Η διαφορά της παρένθετης μητέρας (παραμάνας) είναι στο ότι της "επιτρέπουμε" να τα κλωσήσει. Και φυσικά επειδή τα αυγά είναι από το ζευγάρι να βγάλει, να ταΐσει και να μεγαλώσει τους ξένους γονιδιακά νεοσσούς.
Ο αρσενικός δεν έχει το ρόλο του επιβήτορα γιατί θα ζευγαρώσει με ένα μόνο θηλυκό. Δηλαδή το αρχικό ζευγάρι (τροφοδότη αυγών) και θα μεγαλώνει τις ενδιάμεσες γέννες αυγών κανονικά.
πολύ καλό σενάριο ακούγετε... μακάρι να βρω κόκκινο θηλυκό σε προσιτή τιμή
 
Η οπτική επαφή και η ηχητική είναι αρκετή για να ξεκινήσει το θηλυκό να φτιάχνει φωλιά.
Άλλωστε δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που τα θηλυκά ξεκινούν να γεννούν χωρίς αρσενικό. Η διαφορά της παρένθετης μητέρας (παραμάνας) είναι στο ότι της "επιτρέπουμε" να τα κλωσήσει. Και φυσικά επειδή τα αυγά είναι από το ζευγάρι να βγάλει, να ταΐσει και να μεγαλώσει τους ξένους γονιδιακά νεοσσούς.
Ο αρσενικός δεν έχει το ρόλο του επιβήτορα γιατί θα ζευγαρώσει με ένα μόνο θηλυκό. Δηλαδή το αρχικό ζευγάρι (τροφοδότη αυγών) και θα μεγαλώνει τις ενδιάμεσες γέννες αυγών κανονικά.

Για να είμαστε σίγουροι όμως, θα πρέπει η παραμάνα να έχει γεννήσει πρώτα ένα άσπορο. Αν όχι, δεν είναι μεγάλο το ρίσκο;
 
Για να είμαστε σίγουροι όμως, θα πρέπει η παραμάνα να έχει γεννήσει πρώτα ένα άσπορο. Αν όχι, δεν είναι μεγάλο το ρίσκο;
Κανονικα πρεπει να γεννησει η παραμανα..
Αλλα υπαρχουν εξαιρεσεις που κλωσσανε χωρις να ζευγαρωσουν, αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος..
 
Τελικά λόγο της συγκυρίας και μη θέλοντας να αναγκάζω τον εαυτό μου να παραμελεί τα μαθήματα της 3ης λυκείου αποφάσισα να κάνω ζευγάρι αυτά τα δύο που έχω και να βγάλω κάποια κοινά για εμένα και τους φίλους μου και του χρόνου που θα έχω πολύ χρόνο θα ασχοληθώ με κάποια ράτσα.
 
Τελικά λόγο της συγκυρίας και μη θέλοντας να αναγκάζω τον εαυτό μου να παραμελεί τα μαθήματα της 3ης λυκείου αποφάσισα να κάνω ζευγάρι αυτά τα δύο που έχω και να βγάλω κάποια κοινά για εμένα και τους φίλους μου και του χρόνου που θα έχω πολύ χρόνο θα ασχοληθώ με κάποια ράτσα.
Πολύ σοβαρή απόφαση, μπράβο!
 
Back
Top