Ασθένειες Μπορεί να κολλήσει το καναρίνι γρίπη Α;

[automerge]1704365505[/automerge]
https://www.cdc.gov/flu/avianflu/virus-transmission.htm
[automerge]1704365590[/automerge]
[automerge]1704365653[/automerge]
[automerge]1704366063[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης ευχαριστώ ..δεν ξέρω τι να κάνω τώρα .. είμαστε 4 μέρες με υψηλούς πυρετούς και σήμερα το σκέφτηκα ☹️... Δεν το έχουμε πλησιάσει ..είναι με το ίδιο νερό και φαγητό 4 μέρες .. 😫
[automerge]1704367192[/automerge]
Sad γιατί διάβασα τα άρθρα και έψαξα και άλλα μέσα σε αυτό το σάιτ και λέει ότι μπορεί να μολυνθούν τα κατοικίδια πουλιά 😫
 
@φιλομαθης https://www.cdc.gov/flu/avianflu/avian-in-other-animals.htm... τώρα που το σκέφτομαι όταν είχα πάει να πάρω το πουλάκι ρώτησα το παιδί εκεί αν μεταδίδει αρρώστιες και μου είχε πει ότι αυτό μπορεί να κολλήσει από εμάς ,αλλά όχι αυτό εμάς ...
 
https://www.cdc.gov/flu/other/animal-flu.html
Πιστευω πιο επικινδυνο ειναι να μεινει απο τροφη 4 μερες και απο επιμολυνση του νερου παρα να μεταδωσει ανθρωπος σε πτηνο την Τυπου Α
Η γριπη οπως θα δεις εχει παρα πολλους υποτυπους και συγκεκριμενους τροπους μεταδοσης απο ζωο σε ανθρωπο και οχι το αναποδο.

επισης επισυναπτω εντυπο του εοδυ.
Αν μπορουσαμε να μεταδωσουμε τους ανθρωπινους ιους που μας ταλαιπωρουν ετσι ευκολα σε αλλα ζωα να μεταλλαχθουν και να μας επιστρεψουν τροποποιημενοι δεν θα ειχε μεινει τιποτα ορθιο.
 

Συνημμένα

αν μεταδίδει αρρώστιες και μου είχε πει ότι αυτό μπορεί να κολλήσει από εμάς ,αλλά όχι αυτό εμάς .
καταλαβαινεις οτι δεν στεκει αυτο που λεει ..ο φιλτατος και αδαης μαλλον pet shopper


Avian influenza A (bird flu) viruses may be transmitted from infected birds to other animals, and potentially to humans, in two main ways:
  • Directly from infected birds or from avian influenza A virus-contaminated environments.
  • Through an intermediate host, such as another animal.
Although it is unusual for people to get influenza A virus infections directly from animals, sporadic human infections and outbreaks caused by certain avian influenza A viruses and swine influenza A viruses have been reported.

θελω να εντοπισεις σε ποιο σημειο λεει αυτο που εστειλες οτι ο ανθρωπος θα μεταδωσει σε pet bird την γριπη. γιατι σε αντιθετη οδο μεταδοσης αναφερεται
 
Take precautions to prevent the spread of bird flu.
As a general precaution, people should avoid direct contact with wild birds and observe wild birds only from a distance, whenever possible. People should also avoid contact between their pets (e.g., pet birds, dogs and cats) with wild birds. Don’t touch sick or dead birds, their feces or litter, or any surface or water source (e.g., ponds, waterers, buckets, pans, troughs) that might be contaminated with their saliva, feces, or any other bodily fluids without wearing personal protective equipment (PPE). More information about specific precautions to take for preventing the spread of bird flu viruses between animals and people is available at Prevention and Antiviral Treatment of Bird Flu Viruses in People. Additional information about the appropriate PPE to wear is available at Backyard Flock Owners: Take Steps to Protect Yourself from Avian Influenza.

Δεν είναι σαφές και πάλι ..
 
Don’t touch sick or dead birds, their feces or litter, or any surface or water source (e.g., ponds, waterers, buckets, pans, troughs) that might be contaminated with their saliva, feces, or any other bodily fluids without wearing personal protective equipment (PPE). More information about specific precautions to take for preventing the spread of bird flu viruses between animals and people
Take Steps to Protect Yourself from Avian Influenza
Take precautions to prevent the spread of bird flu.
Ποσο πιο σαφες να γινει..Ελενη μιλαει για προστασια του ανθρωπου ωστε να μην ερθει σε επαφη με μολυσμενα ζωα/πουλια και το πως βοηθας την μη διασπορα της γριπης των πτηνων
οπως το ιδιο λενε και ολα τα αλλα που σου εχω επισυναψει
spread of bird flu viruses between animals and people
[automerge]1704371533[/automerge]
και ακομα ενα, πολυ πιο απλο, και τελευταιο εκ μερους μου.Περαστικα σου ευχομαι.

1704371500343.webp
 
Το θέμα το ανέλυσε και με στοιχεία ο @φιλομαθης. Εγώ μόνο να προσθέσω ότι ανεξάρτητα με τους ιούς κλπ κλπ είναι απαραίτητο να πλένεις τα χέρια σου πριν βάλεις τροφή στα πτηνά, νερό κλπ, το ίδιο και μετά βέβαια. Ο λόγος είναι καθαρά η πρόληψη μετάδοσης κάθε ασθένειας που μπορεί να μεταδοθεί από πτηνό σε άνθρωπο και ανάποδα (από τυχόν επαφή μας με επιφάνειες, τροφές, ή άλλα ζώα που ενδεχομένως έχουμε (πτηνά, κ.α) και φέρουν ιούς, βακτήρια ή μύκητες που προσβάλουν πτηνά ή ανθρώπους).
 
Να προσθέσω κάτι άλλο; Υπάρχει κάποια ασθένεια που μπορεί να μεταδοθεί από τον άνθρωπο στο πτηνό γενικώς; Πρόσφατα νόσησα με covid 19 και έκανα τα πάντα κανονικά. Κάποια στιγμή μου ήρθε στο μυαλό η ερώτηση "Γίνεται να κολλήσει το πουλί κορονοϊό ή οτιδήποτε άλλο από εμάς" Δεν εννοώ να του μεταδώσουμε βακτήρια με τον τρόπο που αναφέρει ο @Kostas Pyl αλλά αν μπορούμε να το κολλήσουμε, έτσι όπως μπορούμε να κολλήσουμε άλλους ανθρώπους.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL όχι δεν κολλάνε κοβιντ. Αλλά όπως είπε ο @Kostas Pyl όταν τους αλλάζουμε τροφές ή νερό ή πόσο μάλλον τα ακουμπάμε, τα χέρια μας να είναι καθαρά. Αυτά συνήθως κινδυνεύουν από μας, όχι το αντίθετο.
 
Δεν αν έχει αναφερθεί πιο πάνω το σχετικό link, αν ναι δεν πειράζει ας το ξαναβάλω καλού κακού!
Αυτό αναφέρει ασθένειες πτηνών που προσβάλουν τον άνθρωπο. Εγώ ρώτησα για ασθένειες ανθρώπων που προσβάλουν τα πτηνά. Εκτός αν δεν απαντάς στην δική μου ερώτηση...
 
@KONSTANTINOS MICHAIL όχι δεν απάντησα σε αυτό απλά το ανέφερα ως συμπλήρωση στην πρώτη μου ανάρτηση. Μεταξύ του Δεν και του αν μεσολαβεί το ξέρω, προς κατανόηση του κειμένου. Στην ερώτησή σου απάντησε ο @φιλομαθης .
 
Back
Top