Διατροφή Μπορεί να μου πει κάποιος μία μάρκα συσκευασμένης τροφής για Ροζέλα;

Erik Markus

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2013
Μηνύματα
84
Πόλη
Ερμιονίδα
Καλημέρα! Την Παρασκευή πήγα σε μεγάλο pet shop της Αθήνας και ζήτησα τροφή για Ροζέλα συσκευασμένη. Το έπαιζαν επιστήμονες και μου έδωσαν τροφή που τελικά θα την φάω εγώ βλέποντας κανένα αγώνα στην τηλεόραση... Εχει πολύ μεγάλα σπόρια για την Ροζέλα. Μερικά μπορεί να τα φάει αλλά το πιό πολύ όχι. Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος μία μάρκα για να την πάρω μέσω internet;Δεν ξέρω αν επιτρέπεται στο forum να μιλάμε για μάρκες. Ευχαριστώ!
 
Απ' όσες γνωρίζω αυτές οι τρεις είναι εντάξει και με την σειρά που στις βάζω. Κάποιοι δίνουν και μικρά πέλετς εγώ δεν δίνω στις δικές μου γιατί για να τα φάνε τα έριχναν στο νερό να μουλιάσουν και λερωνόταν
 

Συνημμένα

  • versele-australian-parakeet-parque-29510-6192.webp
    versele-australian-parakeet-parque-29510-6192.webp
    24 KB · Προβολές: 80
  • versele-parakeets-breeding-29504-27425.webp
    versele-parakeets-breeding-29504-27425.webp
    26 KB · Προβολές: 76
  • deli nature.webp
    deli nature.webp
    19,1 KB · Προβολές: 78
  • vitakraft.webp
    vitakraft.webp
    7,1 KB · Προβολές: 68
Για να καταλάβεις Μαρία, εμένα μου έδωσαν την μάρκα της πρώτης φωτογραφίας αλλά έχει φωτογραφία ένα γκρίζο παπαγάλο... Και το ξαναλέω πήγα σε μεγάλη αλυσίδα pet shop!Aπαράδεκτοι. Εγώ είμαι άσχετος απο το θέμα, αυτοί δεν έπρεπε να ξέρουν; Το τί έχω πεί απο προχθές... Και όλα έγιναν γιατί δεν είχε την συσκευασία της φωτογραφίας σου στο μαγαζί. Για 7,50 ευρό...
 
Δεν μπορεί να φάει η ροζέλα το φαγητό του ζακώ αδύνατον. Σκέψου την διαφορά του ράμφους τους. Αφού σου λέω τα παμπόνηρα και τα πέλετς τα έκαναν βουτήματα για να τα φάνε.
 
Για να καταλάβεις Μαρία, εμένα μου έδωσαν την μάρκα της πρώτης φωτογραφίας αλλά έχει φωτογραφία ένα γκρίζο παπαγάλο... Και το ξαναλέω πήγα σε μεγάλη αλυσίδα pet shop!Aπαράδεκτοι. Εγώ είμαι άσχετος απο το θέμα, αυτοί δεν έπρεπε να ξέρουν; Το τί έχω πεί απο προχθές... Και όλα έγιναν γιατί δεν είχε την συσκευασία της φωτογραφίας σου στο μαγαζί. Για 7,50 ευρό... 😡

Αυτο ειναι τρανο παραδειγμα ως απαντηση για τα μελη που τρεχουν για αποριες τους σχετικα με τα πουλια/κατοκιδια τους στα πετ σοπς. Εδω δεν ξερουν τι να πουλησουν απο προιοντα με ταμπελα πανω τους ή ακομη το κανουν επιτηδες επειδη τους λειπει το αντιστοιχο προιον, αρα φανερωνεται ο μοναδικος τους σκοπος που ειναι η εισπραξη. Φαντασου ποσο κινδυνο κρυβει η ασχετοσυνη εσκεμμενη ή μη σε θεματα υγειας.

Δωστης λιγο λιγο δεν θα παθει τιποτα, οσα σκαλισει και καταφερει να φαει. Αλλα παρε και μια καταλληλη οπως σου προτεινε η Μαρια.
 
Τώρα ξεδιαλέγω τα σπόρια (αν είναι δυνατόν) και του δίνω τα πιο μικρά. Ο κακομοίρης τα παλεύει και τα πιο μεγάλα.Αλλες φορές τα καταφέρνει, άλλες του πέφτουν! Θα του πάρω με την πρώτη ευκαιρία άλλη... Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα!Η συσκευασία σε όλες τις μάρκες που έχω δοκιμάσει έχει σε αναλογία πολύ λίγους ηλιόσπορους με αποτέλεσμα να μου τρώει αμέσως τους ηλιόσπορους που του αρέσουν πολύ και μετά να τσιμπάει τα υπόλοιπα από ανάγκη για να μήν πεθάνει απο την πείνα. (ετσι νιώθω εγώ τουλάχιστον).
Απο πού μπορώ να του αγοράσω μόνο ηλιόσπορους για να του συμπληρώνω στην τροφή του και να είμαι σίγουρος οτι είναι καλής ποιότητας;
 
Σκέτους ηλιόσπορους μπορείς να βρεις σχεδόν παντού. Είναι χύμα σπόροι που συνήθως τους συσκευάζουν τα πετ σοπ σε σακουλάκια.

Κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να της δώσεις έξτρα ηλιόσπορους εκτός αν ζει σε εξωτερικό χώρο. Από την φύση τους ψάχνουν να βρουν πρώτα τους λιπαρούς σπόρους αλλά δεν τα ωφελεί να τρέφονται μόνο μα αυτούς. Το πιο σωστό είναι να προσθέτεις νέα τροφή όταν έχουν καταναλωθεί όλοι οι σπόροι.
 
Η γνωμη μου ειναι να μην δωσεις εξτρα ηλιοσπορους στο πουλι. Δεν το εχει αναγκη και πρεπει να τρωει και τους υπολοιπους σπορους εστω και κατ'αναγκην..

edit: Γιαννη μαζι γραφαμε :)
 
Καλημέρα,

Μπορείς να αγοράσεις απο κάποιον παραγωγό(γεωργό) που τους επεξεργάζεται και απο γεωπονικά μαγαζιά εάν έχουν επεξεργασμένους και ίσως σε petshop. Νομίζω όμως ότι είναι καλό να τον "πιέσεις" να μάθει να τρώει και τους υπόλοιπους σπόρους, γιατί οι συσκευασμένες τροφές προσπαθούν να πετύχουν μια πλήρη διατροφή για τους μικρούς φίλους και αυτό θα έχει ο συνέπεια εάν κάνεις επιλογή στις τροφές να έχει έλλειψη κάποιον βιταμινών κλπ. Αφού του αρέσουν τόσο, θα ήταν προτιμότερο να τους χρησιμοποιήσεις σαν "σνακ" για εκπαίδευση. Θα σε ενημερώσουν και τα υπόλοιπα μέλη που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία...
 
Η ισορροπία των σπόρων πρέπει να είναι τέτοια που να επιτρέπει στο πτηνό να τρώει από όλα τα είδη του μείγματος. Κάποιοι σπόροι (κυρίως οι λιπαροί) αρέσουν περισσότερο στα πτηνά, τους εξαφανίζουν πρώτους και στη συνέχεια τρώνε τους υπόλοιπους πάλι με σειρά κατά τα γούστα τους. Αλλάζοντας το ποσοστό του κάθε σπόρου (αυτό σκοπεύεις να κάνεις αν προσθέσεις περισσότερους ηλιόσπορους) διαφοροποιείς και όχι προς το καλύτερο το σιτηρέσιο της πολύχρωμης ροζέλας σου. Συνήθως αυτό μπορεί να γίνει σε εξαιρετικές περιπτώσεις (ειδικές) και ύστερα από τεκμηρίωση της ανάγκης από ειδικούς (πτηνίατρος). Συνήθως τα μείγματα σπόρων έχουν ή καλύτερα οφείλουν να έχουν τις ποσότητες σπόρων που ανά περίοδο είναι απαραίτητες. Οπότε καλύτερα να το αποφύγεις.
Και 'γω τρεις μαζί... 😀
 
Καλημέρα,

Μπορείς να αγοράσεις απο κάποιον παραγωγό(γεωργό) που τους επεξεργάζεται και απο γεωπονικά μαγαζιά εάν έχουν επεξεργασμένους και ίσως σε petshop...

Τι εννοείς επεξεργασμένους σπόρους;
 
Απ'οτι γνωρίζω και ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος, συλλέγεις το λουλούδι απο το χωράφι το καθαρίζεις, το στεγνώνεις και μετά το ψήνεις με αλάτι ή χωρίς.
 
Οι ψημένοι σπόροι με αλάτι ή χωρίς είναι για ανθρώπινη κατανάλωση. Στα πουλιά απλά να τους δώσουμε όπως είναι. Φυσικά μπορεί να βρεις και στα πετ.
 
Οι ψημένοι σπόροι με αλάτι ή χωρίς είναι για ανθρώπινη κατανάλωση. Στα πουλιά απλά να τους δώσουμε όπως είναι. Φυσικά μπορεί να βρεις και στα πετ.

Σόρρυ, νόμιζα ότι αυτά που έχουν μέσα οι τροφές είναι ψημένοι χωρίς αλάτι.
 
Απ'οτι γνωρίζω και ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος, συλλέγεις το λουλούδι απο το χωράφι το καθαρίζεις, το στεγνώνεις και μετά το ψήνεις με αλάτι ή χωρίς.

Αλατισμένος σπόρος απαγορεύεται!
Ψημένοι σπόροι κυκλοφορούν, είναι μικρότερης διατροφικής αξίας αλλά μεγαλύτερης διάρκειας. Οι ψημένοι σπόροι δεν ανθίζουν.

Ποτέ δεν παίρνουμε σπόρους απο γεωπονικά μαγαζιά. Είναι γεμάτοι παρασιτοκτόνα.

Σπόρους μόνο απο πετ σοπ ή το χωράφι μας!
 
Αλατισμένος σπόρος απαγορεύεται!
Ψημένοι σπόροι κυκλοφορούν, είναι μικρότερης διατροφικής αξίας αλλά μεγαλύτερης διάρκειας. Οι ψημένοι σπόροι δεν ανθίζουν.

Ποτέ δεν παίρνουμε σπόρους απο γεωπονικά μαγαζιά. Είναι γεμάτοι παρασιτοκτόνα.

Ναι, το ξέρω για τους αλατισμένους σπόρους, απλά το ανέφερα όσον αφορά την επεξεργασία.

Ενημερωτικά στο λέω ότι υπάρχουν γεωπονικά μαγαζιά(όσα κάνουν εμπορία τροφών) που έχουν σε ξεχωριστό χώρο τις τροφές (συσκευασμένες) για όλα τα κατοικίδια. Τα οποία με την ίδια λογική, θα έχουν πρόβλημα και απο τα petshop που έχουν όλα των ειδών τις τροφές στον ίδιο χώρο.

edit: προσωπικά ψωνίζω απο petshop, αλλά έχω δει και συμμαζεμένα μαγαζιά γεωπονικά.

Όσον αφορά για τους ψημένους με διόρθωσε ο misalouris και όπως έγραψα και πριν νόμιζα ότι στις συσκευασμένες τροφές τον εψήναν τον ηλιόσπορο.
 
Ευχαριστώ όλους σάς! Δέν ήξερα για τους "λιπαρούς σπόρους". Ετσι εξηγείτε λοιπόν η μανία του με τους ηλιόσπορους! Οπότε όπως λέει και η γιαγιά μου "ότι έχει η κατσαρόλα"! Στην περίπτωση μας "ότι έχει το σακουλάκι"!
 
Ευχαριστώ όλους σάς! Δέν ήξερα για τους "λιπαρούς σπόρους". Ετσι εξηγείτε λοιπόν η μανία του με τους ηλιόσπορους! Οπότε όπως λέει και η γιαγιά μου "ότι έχει η κατσαρόλα"! Στην περίπτωση μας "ότι έχει το σακουλάκι"!

Εξαιρετικά... καλή συνέχεια...
 
Back
Top