Διατροφή Μπορεί να μου πει κάποιος μία μάρκα συσκευασμένης τροφής για Ροζέλα;

Κι εμένα το ίδιο έκαναν και αποφάσισα να αλλάζω τροφή καθημερινά. Βάζω πολύ μικρή ποσότητα μια μεζούρα κάπως μεγάλη από φάρμακο και δεν μένει ούτε τσόφλι. Όταν πιάνουν τα κρύα, τέτοια εποχή, βάζω και ένα τσικ ακόμα. Βρίσκω λίγα σποράκια την επομένη που πετάω. Δεν γίνεται να τρώνε μόνο ηλιόσπορα, ωφέλιμα είναι αλλά πρέπει να τρώνε ποικιλία. Βάζε και χορταρικά, αλλάζει η νοοτροπία τους τότε.
 
στο κλουβι των παπαγαλων μου υπαρχουν μονιμα ενα μπωλ με παπαγαλινη και ενα με ηλιοσπορους. ειναι λαθος; Επισης οταν λεμε συσκευασμενη τροφη εννοουμε αυτην που δεν ειναι στα ανοιχτα σακια. ετσι; Εγω παιρνω σε διαφανα σακουλακια. Πρεπει να παιρνω καποιας μαρκας;
 
στο κλουβι των παπαγαλων μου υπαρχουν μονιμα ενα μπωλ με παπαγαλινη και ενα με ηλιοσπορους. ειναι λαθος; Επισης οταν λεμε συσκευασμενη τροφη εννοουμε αυτην που δεν ειναι στα ανοιχτα σακια. ετσι; Εγω παιρνω σε διαφανα σακουλακια. Πρεπει να παιρνω καποιας μαρκας;

Μα τα διαφανα σακουλακια, απο ανοιχτα σακια τα γεμιζουν. Πως εννοεις το χυμα δηλαδη, να στο εδιναν στη χουφτα; :D

Ναι, να παιρνεις επωνυμη συσκευασμενη τροφη γνωστης εταιρειας. 😉
 
αυτες απο τα σακια τις βαζουν σε μια σακουλα και στις δινουν, τα σακουλακια ομως ειναι συσκευασια απλα οχι μαρκας.. Οτι και να ειναι δηλαδη εγω να παιρνω τη μαρκα; οκ. εχεις να μου προτεινεις καποια;
 
αυτες απο τα σακια τις βαζουν σε μια σακουλα και στις δινουν, τα σακουλακια ομως ειναι συσκευασια απλα οχι μαρκας.. Οτι και να ειναι δηλαδη εγω να παιρνω τη μαρκα; οκ. εχεις να μου προτεινεις καποια;
Vitakraft, versele laga, ειναι μερικες απο τις πιο γνωστες, δειχνουν απ'εξω για τα ειδη που προοριζονται. 😉
 
σε ευχαριστω πολυ! Για τα ηλιοσπορα τελικα; να υπαρχουν μονιμα στο κλουβι οπως και η παπαγαλινη;
 
σε ευχαριστω πολυ! Για τα ηλιοσπορα τελικα; να υπαρχουν μονιμα στο κλουβι οπως και η παπαγαλινη;
Οχι και για τα 2. Μολις παρεις την καινουρια τροφη βγαζεις τα αλλα χυμα σπορια. :)
 
Αγοράζοντας μία συσκευασμένη τροφή έχει ένα πλήρες μείγμα δεν χρειάζεται επιμέρους συμπλήρωμα κάποιου είδους.
 
αν καταλαβα καλα και στα δυο μπωλ να υπαρχει η νεα τροφη που θα παρω.
 
καλημενη για την ακριβεια. χορταρικα καθημερινα απο τον κηπο μου.
 
Κ γω εχω ενα αντιστοιχο προβλημα με το κοκατιλ μου... Ο δικος μου αρχιζει και τη γκρινια οταν του τελειωσουν οι σποροι που του αρεσουν. Σκεφτομουν να δοκιμαζα να του αλλαζα τροφη, μπας κ πετυχω καποια που θα τα τρωει ολα. Υπαρχει τετοια πιθανοτητα;
 
Το να διαλέξεις μια καλή τροφή είναι άλλο θέμα και το αν τρώει τα πάντα άλλο. Οι περισσότερες εταιρείες πάνω κάτω παρόμοια μείγματα έχουν. Απλά οι καλύτερες εταιρείες έχουν πιο ποικίλα, είναι πιο φρέσκοι οι σπόροι, δεν έχουν σκόνη μέσα, δεν έχουν τα μπισκοτάκια κτλ.
Για να μάθει να τρώει όλο τα φαγητό του, πρέπει να τσεκάρεις την καθημερινή ποσότητα και να του βάζεις τόση και ελάχιστη παραπάνω. Τότε σιγά σιγά θα τρώει τα πάντα, δεν θα κάτσει να πεινάσει.
 
Back
Top