Φροντίδα Μπορεί το Ζακό μου να συνυπάρξει με Eclectus ή Amazon;

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπερα θελω να παρω κάποια φιλη (παρεα) στο γκριζακι μου να μην ειναι μονος.. Μπορει να συνυρπαξει με αλλο ειδος (π.χ.eclectus amazon..) γνωριζετε;
 
στρατο καλησπερα. Θα ηταν ευκολο για να καταλαβω να μου διευκρηνησης την αναφορα σου στην συνυπαρξει. επειδη γραφης για παρεα ενοης να ειναι στο ιδιο κλουβι π.χ. η προσωπικη μου γνωμη ειναι εφοσον το κοστος αγορας ειναι πανω κατω το ιδιο με τα αλλα δυο ειδη, να προσανατοληστης στο ιδιο ειδος. Παντα το καθε ενα στο κλουβι του. Βεβαια και με τα αλλα δυο ειδη εφοσον θα ειναι σε διαφορετικα κλουβια πιστευω δεν θα υπαρχει θεμα. η αφρικαν γκρευ στην φυση παρατηρουνται να συναστρεφονται μονο με το ειδος τους, πιστευω οτι ειναι και το ιδανικο.
 
Αα καταλαβα.. Μαλλον θα παρω μια duble yellow amazon αλλα οχι στο ιδιο κλουβι σωστα; Αλλα δεν υπαρχει προβλημα συνυπαρξης στο να βρισκονται στον ιδιο χωρο;
 
Ναι εννοείται θα κρατησω τη καραντινα.. Πραγματικα δν ξερω απο που θα τη παρω τωρα ψαχνω αλλα δεν βρισκω ουτε που κυμαινοντε.
[automerge]1549037292[/automerge]
Αν γνωριζει καποιος καποιο σαιτ να παρω μια ιδεα ας μου πει
 
Ναι εννοείται θα κρατησω τη καραντινα.. Πραγματικα δν ξερω απο που θα τη παρω τωρα ψαχνω αλλα δεν βρισκω ουτε που κυμαινοντε.
[automerge]1549037292[/automerge]
Αν γνωριζει καποιος καποιο σαιτ να παρω μια ιδεα ας μου πει

Oι αμαζόνες αναπαράγονται ΑΥΣΤΗΡΑ με την εποχή σε αντίθεση με αρκετά άλλα είδη. Πράγμα που σημαίνει ότι αν βρεις τώρα πουλί θα είναι πάνω απο 6 μηνών. Αν θέλεις μικρότερο θα πρέπει να περιμένεις το καλοκαίρι. Το Tropical Bird Farm έχει DYH πάντως.
 
Στρατό σε αντίθεση με άλλους παπαγάλους τα ζακο δεν θα συνυπάρξουν με ένα αλλο ειδος. Σχηματίζουν σμήνη από το ειδος τους μόνο στη φύση κ οποιοδήποτε αλλο πτηνό απομακρύνεται/θεωρείται εισβολέας. Οι εκτροφεις του είδους προκειμενου να αναπαραχθούν, εχε κατά νου κρατούν διαφορετικά ζευγάρια ζακο στον ίδιο χώρο αλλά μακρυά από θορυβιοζους Μακάο η αμαζόνες αν εκτρέφουν κ τέτοιους παπαγάλους. Καλύτερα να αγοράσεις παρέα από το ίδιο ειδος στο μικρό σου... Είναι το ιδανικό για πρόσθετους λόγους πέρα της αρμονικής συνύπαρξης 😉
 
Κρατώντας δυο διαφορετικά είδη τόσο απαιτητικά, η σεξουαλικη ωρίμανση αμφοτέρων θα είναι μια κόλαση για εσένα. Δε θα μπορείς ούτε να τους βγαζεις έξω ταυτοχρονα ούτε καν να βλέπουν τη σχέση π έχεις αναπτύξει με τον κάθε έναν ξεχωριστά. Εφοσον υπάρχει δυνατότητα και έχεις αποφασίσει να πάρεις δευτερο παπαγάλο γιατί να έχεις αλλο ένα ειδος μόνο του και να μην πάρεις ενα φιλαράκι στο δικό σου. Θα του κανεις πολύ καλό να έχει παρεάκι θα σε γλύτωσει από πολλά προβλήματα π ερχονται σε λίγα χρόνια φιλε. Όμως εχε στον νου, ακόμα κ σε αυτή τη επιλογή κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις 🤔
 
Back
Top