Ασθένειες Μπορεί το κοκατίλ μου να αρρώστησε από το κρύο και τον αέρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sazam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sazam

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2022
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Πρόσφατα, το κοκατίλ μου έχει γίνει επιθετικό. Τα κόπρανά του είναι σαν νερό και πράσινα, τρώει αλλά όχι όπως έτρωγε πριν, και έχει σχεδόν σταματήσει να κελαηδάει. Αυτά άρχισαν από τότε που μπήκε ο Σεπτέμβρης και ο καιρός έγινε κρύος. Κάποιες φορές τον βγάζω έξω μαζί με το κλουβί του επειδή του αρέσει· μήπως αρρώστησε από το κρύο και τον αέρα; Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Τον έβγαλα χθες να πετάξει και πέταξε μια χαρά. Του καθάρισα όλο το κλουβί, το νερό, την τροφή, τα πάντα. Σήμερα τον έκανα και μπάνιο, αλλά δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη βελτίωση. Θα πάω αύριο το πρωί να του πάρω κάποιες σταγόνες που τις ρίχνεις στο νερό του, αλλά το πρόβλημα είναι ότι πίνει ελάχιστα νερό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Καλημέρα.
Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι η επιθετικότητα του δεν έχει καμία σχέση με τις κουτσουλιές του και αν κρύωσε ή όχι.
Η επιθετικότητα στους παπαγάλους μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες όπως ο φόβος, ή διάθεση για παιχνίδι, η προστασία του χώρου του, το άγχος, ή ηλικία και η αύξηση των ορμονών του.
Πόσο καιρό το έχετε, ποιά είναι η μεταξύ σας σχέση, η ηλικία, το φύλο και η διατροφή του;

Thread 'Η επιθετικότητα των παπαγάλων' https://community.petbirds.gr/threads/Η-επιθετικότητα-των-παπαγάλων.9489/

Όσον αφορά τις κουτσουλιές του και εάν κρύωσε, δεν νομίζω ότι αυτή την εποχή τίθεται τέτοιο θέμα.
Εάν υπάρχει κάτι σίγουρα αυτό δεν είναι κρύωμα.
Πάντως ένα άρρωστο πουλάκι δύσκολα γίνεται επιθετικό, το κύριο μέλημα του είναι να κρύβει την ασθένεια του.
Συνήθως γίνεται υποτονικό, και χωρίς διάθεση για πολλές δραστηριότητες.
Θα πάω αύριο το πρωί να του πάρω κάποιες σταγόνες που τις ρίχνεις στο νερό του,
Πολυβιταμiνες είναι, συμπλήρωμα διατροφής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυβιταμiνες είναι, συμπλήρωμα διατροφής.
Καλημερα @Vada
Να μαντεψω και την εταιρεια του σκευασματος? :-)
@Sazam Εισαι οντως αθηνα που αναφερεις στο προφιλ? Γιατι κρυο καιρο δεν νομιζω οτι εχουμε ακομα δυστυχως
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Να μαντεψω και την εταιρεια του σκευασματος? :-)
Μάλλον το γνωστό antistress της Tafarm....
Το προωθούν τα περισσότερα pet shop.
Πάρε και βιταμίνες για να έχεις...
 
Back
Top