Προστασία των καναρινιών μου από κρύο/αέρα/κλπ.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dRain
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλά ναι τροπικός καιρός ότι να ναι.
Το θέμα είναι ότι είναι μικρό 400watt οπότε έξω θα είναι ίσα ίσα.
Σκέψου να του βάλεις μπροστά σωλήνα εύκαμπτο μεταλλικο από απορροφητήρα και να βγάλεις σε κάθε ράφι με κλουβί από ένα πιο μικρης διαμέτρου σωλήνα.
Με όλες τις απώλειες θα φτάνει ελάχιστο στα πουλιά, ίσα να μην παγώνουν. Το θέμα είναι το αφήνεις να δουλεύει έξω στους 0 η και παρακάτω;
Βέβαια όλα αυτά για 2-3 καναρίνια που βολεύονται παντου είναι τιτανομεγιστη υπερβολή, αλλα οκ!
Τι να πουν και οι εκτροφείς...
 
Εεε ναι και λόγω των συνθηκών δεν γίνονται όλα αυτά. Σκέφτομαι από του χρόνου να προετοιμαστώ καλύτερα και να πάρω αυτές τις λάμπες τις κεραμικές χωρίς φως. Να έχει κάθε κλουβί στη μία μεριά κοντά ένα τέτοιο ούτως ώστε αν κρύβει το πουλάκι να πάει κοντά αλλιώς να πάει στην άλλη μεριά. (έχω 4 60 άρες ζευγαρωστρες σε διαφορετικό όροφο η κάθε μία).
 
Καλησπέρα και από εμένα! Λοιπόν Πετρούπολη 7:30 το πρωϊ μπαλκόνι 0 βαθμούς! Μέσα στην κατασκευή που έχω τα πουλιά και έχω γύρο γύρο πολυκαρμπονικο(είναι η κατασκευή που έχω στο προφίλ μου συν το πολυκαρμπονικο) 4,7! Έβαλα νεράκι φρέσκο το οποίο είχα βάλει σε μπουκάλι αποβραδίς και σουσάμι μιας και δεν είχα άλλο λιπαρό σπόρο όλη μέρα οι λεβεντες μου δεν σταμάτησαν να κελαϊδουν! Απόγευμα 19:00 μπαλκόνι 2 βαθμούς κατασκευή 4,6 εννοείται μέσα στην ημέρα άλλαξα νερό 3 φορές! Όλα καλά λοιπόν !κουράγιο σε όλους θα περάσει και αυτό!
 
Που να μένατε και βόρεια Ελλάδα που έχουμε μισό μέτρο χιόνι και -12 όλη τη μέρα.

Κάθε χρόνο τα ίδια λέμε. Υγιή πουλιά δεν έχουν ανάγκη από κρύο εάν δεν τα πιάνει αέρας. Και -15 και -20 να πέσει.
 
Που να μένατε και βόρεια Ελλάδα που έχουμε μισό μέτρο χιόνι και -12 όλη τη μέρα.

Κάθε χρόνο τα ίδια λέμε. Υγιή πουλιά δεν έχουν ανάγκη από κρύο εάν δεν τα πιάνει αέρας. Και -15 και -20 να πέσει.
Συμφωνώ φίλε μου!
 
Το θέμα είναι να μη λέτε τα ίδια, κάθε χρόνο, οι ίδιοι! Άμα είμαστε διαφορετικοί αλλάζει λίγο και μαθαίνουμε από τις γνώσεις σας και εμείς.
Ενταξει εδώ δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες θερμοκρασίες οπότε είμαστε λίγο πιο "αγχωμενοι", είναι λογικό.
Αυτό με τα υγιή πουλιά ισχύει προφανώς!
Βέβαια, υγιή πουλιά με 25 βαθμούς το ένα Σ/Κ και -5 το άλλο δεν ξέρω πως γίνεται
 
Το θέμα είναι να μη λέτε τα ίδια, κάθε χρόνο, οι ίδιοι! Άμα είμαστε διαφορετικοί αλλάζει λίγο και μαθαίνουμε από τις γνώσεις σας και εμείς.
Ενταξει εδώ δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες θερμοκρασίες οπότε είμαστε λίγο πιο "αγχωμενοι", είναι λογικό.
Αυτό με τα υγιή πουλιά ισχύει προφανώς!
Βέβαια, υγιή πουλιά με 25 βαθμούς το ένα Σ/Κ και -5 το άλλο δεν ξέρω πως γίνεται
Το λέω υπό την έννοια ότι αυτό που διαφοροποιεί ενα φόρουμ ως πλατφόρμα είναι ότι υπάρχει αρχείο με θέματα για να ανατρέχουμε, να διαβάζουμε παλαιότερες συζητήσεις και να βρίσκουμε τις απαντήσεις που θέλουμε. Κάνεις ένα search "καναρίνια, κρύο, χειμώνας" και βρίσκεις υλικό να διαβάζεις για ώρες.

Αλλιώς δε θα ήταν φόρουμ, θα ήταν chat.

Κατά τα άλλα προφανώς και ο καθένας μπορεί να ρωτάει ότι θέλει. Εγώ γενικά το είπα.
 
@dRain Συμφωνώ και εγώ αυτό με φόβισε ότι δεν είχαμε ομαλή μετάβαση θερμοκρασίας. Το προηγούμενο σκ ο κόσμος πήγαινε παραλία έφτασε τους 23 βαθμούς και 5 μέρες μετά 1 με 3 βαθμούς. Πως να προσαρμοστουν τα καημένα τα πουλάκια.
 
@patrickios Δεν ήταν επιθετικό το μήνυμα μου! Δεν ξέρω αν φάνηκε έτσι!
Νομίζω ότι η συζήτηση ξεκίνησε λόγω της πολύ απότομης αλλαγής θερμοκρασίας μέσα σε 2 μέρες που μας βρήκε απροετοίμαστους. Αλλιώς νομίζω πως όλοι έχουμε ψάξει τις αναρτήσεις και έχουμε δει κλούβες μέσα στο χιόνι
Έχω βέβαια ένα άγχος παραπάνω γιατί μετακομισα μέσα Δεκέμβρη και είναι η πρώτη φορά γενικώς που αφήνω έξω τα πουλιά. Δεν έχουνε συνηθίσει και τα φοβάμαι λίγο παραπάνω
 
@patrickios σίγουρα εδώ υπάρχουν αρχάριοι και έχουν δισταγμό σε κάθε κίνηση τους όπως κι εγώ, παρόλο που έχω ενημερωθεί κατά πολύ από το φόρουμ στο ελάχιστο διάστημα που είμαι μέλος! Όμως να τονίσω σε αυτό το σημείο πως το θέμα"καναρίνια, κρύο, χειμώνας" που αναφέρεις περιπλέκεται αρκετά!
Προφανώς είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνει αναζήτηση ένας πρωτάρης.
Αλλά δυστυχώς επικρατεί σύγχυση εάν το έχεις ψάξει κι εσύ όπως λες.
Υπάρχουν thread που συμβουλεύουν εκτροφείς το συνέχεια έξω και σε θερμοκρασίες υπό το μηδέν, υπάρχουν κι άλλα που λένε ότι τα ιθαγενή , καναρίνια και finch γενικότερα να μπαίνουν μέσα στους 2 βαθμούς! Όταν δεν υπάρχει "πετυχημένη συνταγή" θα υπάρχουν συνεχώς ερωτήσεις , ιδιαίτερα από άτομα που μπαίνουν τώρα στο χώρο και ζούνε νοτιότερα!
Εν τέλη δε νομίζω πως κάποιος από εμάς θέλει πειράματα με μικρές ζωουλες.
Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ μου και ευχαριστώ όλους σας για την ενημέρωση που μας παρέχετε 👌👌
 
Το θέμα είναι να μη λέτε τα ίδια, κάθε χρόνο, οι ίδιοι!

Το θεμα να δινεται η σωστη απαντηση στο ερωτημα,η οποια και δωθηκε.
Γι αυτο και λεγονται τα ιδια καθε χρονο.

Τωρα αν τα λενε τα ιδια ατομα δεν ειναι προβλημα.
Μεχρι περυσι τα εγραφα κι εγω, αλλα μετα απο ενα σημειο ειναι κουραστικο να γινονται οι ιδιες ερωτησεις αντι να γινεται μια αναζητηση στο φορουμ.
 
Τωρα αν τα λενε τα ιδια ατομα δεν ειναι προβλημα.
Με παρεξηγησατε! Ίσως δεν το έγραψα σωστά.
Εννοώ μη λέτε τα ίδια κάθε χρόνο, οι ίδιοι, μεταξύ σας!
Όσο οι νέοι ρωτάμε, αλλάζει!
 
Back
Top