Γενικά Μπορει να ζησει ενα budgie μονο με νερο και χωρις φαγητο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lumos545
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lumos545

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Αιγάλεω
Μπορει να ζησει ενα Budgie δυο βδομαδες μονο με νερο και χωρις φαγητο; 😕
 
τι έκανε το καημένο και τιμωρείται έτσι;😱
κανένα πλάσμα απο αυτά που ανήκουν στη "δικαιοδοσία" μας, δε μπορεί να τα καταφέρει επιτυχώς χωρίς ανθρώπινη παρουσία, κυρίως και έπειτα χωρίς νερό ή φαγητό...
αλλά. Γιατί ρωτάς;
 
Ελπίζω την ερώτηση να την έκανες για την απόκτηση "εγκυκλοπαιδικής" γνώσης, όπως όταν ρωτάμε "πόσες μέρες ζει ένας άνθρωπος χωρίς τροφή". Τα πρώτα παπαγαλάκια που είχα -πριν πολλά χρόνια- έφυγαν από πίνα 😱 Νόμιζα ότι υπήρχε τροφή στην ταΐστρα και έκανα λάθος... Δε νομίζω ότι έμειναν χωρίς τροφή περισσότερο από μιάμιση μέρα. Ωστόσο καταλαβαίνεις πόσο άσχημα αισθάνομαι που είμαι υπαίτια για τον φρικτό θάνατο τους... Μην επιχειρήσει κανείς να αφήσει τα πουλιά του χωρίς τροφή ή νερό ούτε μισή μέρα! Τα έχουμε σε ένα κλουβί, εξαρτώνται από εμάς άμεσα και πρέπει να τα φροντίζουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Είναι κρίμα και δε τους αξίζει να υποφέρουν.
 
εκτός αυτού, είναι και το πεπτικό τους σύστημα, τάχιστο!
είναι απίστευτο το πόσο γρήγορα μεταβολίζουν και πέπτουν τις τροφές!
 
Ελπίζω την ερώτηση να την έκανες για την απόκτηση "εγκυκλοπαιδικής" γνώσης, όπως όταν ρωτάμε "πόσες μέρες ζει ένας άνθρωπος χωρίς τροφή". Τα πρώτα παπαγαλάκια που είχα -πριν πολλά χρόνια- έφυγαν από πίνα 😱 Νόμιζα ότι υπήρχε τροφή στην ταΐστρα και έκανα λάθος... Δε νομίζω ότι έμειναν χωρίς τροφή περισσότερο από μιάμιση μέρα. Ωστόσο καταλαβαίνεις πόσο άσχημα αισθάνομαι που είμαι υπαίτια για τον φρικτό θάνατο τους... Μην επιχειρήσει κανείς να αφήσει τα πουλιά του χωρίς τροφή ή νερό ούτε μισή μέρα! Τα έχουμε σε ένα κλουβί, εξαρτώνται από εμάς άμεσα και πρέπει να τα φροντίζουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Είναι κρίμα και δε τους αξίζει να υποφέρουν.

Φιλε μου δυστυχως εγω χτες εχασα τον καλο μου φιλο απο αυτον τον τροπο. Εκανα το ιδιο λαθος με εσενα. ΕΙμαι παρα πολυ στεναχωρημενος. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να μην το επαιρνα παρα...
 
Οποτε δυστυχως εχεις ηδη παρει απαντηση στο ερωτημα σου, λυπαμαι για το πουλακι σου...☹ θα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο υπευθυνοι απεναντι στα πλασματα που αποφασιζουμε να κανουμε καλους μας φιλους
 
Οταν λες ότι το έχασες με αυτό τον τρόπο, εννοείς οτι το άφησες χωρίς φαγητό για μια μέρα, ή ηταν νηστικό για δυο εβδομάδες οπως αναφέρεις στο αρχικό σου πόστ;☹ Οπως και να έχει βέβαια, ειναι τραγικό, αλλά εχει κάποια διαφορά...☹
 
Οταν λες ότι το έχασες με αυτό τον τρόπο, εννοείς οτι το άφησες χωρίς φαγητό για μια μέρα, ή ηταν νηστικό για δυο εβδομάδες οπως αναφέρεις στο αρχικό σου πόστ; Οπως και να έχει βέβαια, ειναι τραγικό, αλλά εχει κάποια διαφορά...
κ γω αυτη την απορια εχω...😱
αν κ δεν νομιζω οτι μπορει να αντεξει καποιος οργανισμος, εντελως νηστικος, για τοσο πολυ.🙄

καποια φορα που δεν προσεξα οτι, αντι για σπορια, η ταιστρα ενος απ τα καναρινια μου ειχε κυριως φλουδια [κ αυτο καθοταν κατω εξαντλημενο], πηρα αμεσως τηλεφωνο τον γιατρο, για να μου πει τι μπορω να κανω, για να συνελθει γρηγορα.

μου πε οτι επειδη θα πειναει πολυ, να μην του βαλω μεσα την τροφη κ να το αφησω να φαει οσο θελει, αλλα να την αφαιρω για καποιο διαστημα, αφου την αφηνω μεσα για κανενα 10λεπτο καθε φορα.
για λιγες ωρες μονο αυτο ωστε να επανελθει σταδιακα.

δυστυχως πρεπει να την πατησουμε, για να μαθουμε να προσεχουμε περισσοτερο.
ελπιζω να ξεπερασεις γρηγορα την στεναχωρια σου κ να μην χρειαστει να την ξαναπατησεις με κατι,ωστε να προσεχεις παντα στο μελλον 🙂

ειναι πολυ κριμα να ταλαιπωρειται η να χανεται μια υπαρξη, επειδη ξεχασαμε να προσφερουμε τροφη η νερο...
 
ξεχασα να πω πριν
οτι για μια μερα[ κ ουτε καν ολοκληρη,... Περιπου 10 ωρες] ειχε μεινει με τα φλουδια κ παλι ηταν μεγαλη ταλαιπωρια για το ερμο το καναρινακι..
 
Λυπάμαι για το πουλάκι που είχε τέτοιο τέλος. Πάντως άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός αν πάρεις άλλο πουλάκι. Κάθε πρωι να ελέγχεις τις ταίστρες του και να του βάζεις καθαρό νεράκι στην ποτίστρα του. Περισσότερη προσοχή και υπευθυνότητα σε ένα ζωάκι που εξαρτάται απο εσένα.
 
Λυπάμαι για το πουλάκι...☹
Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν συχνά, κυρίως σε άτομα που ασχολούνται πρώτη φορά με την φροντίδα πτηνών συντροφιάς... Και ο λόγος που συμβαίνουν είναι το ότι δεν υπάρχει ενημέρωση και ευαισθητοποίηση. Ενημέρωση σε θέματα σχετικά με το τι πρέπει να περιλαμβάνει η σωστή φροντίδα των πτηνών.
Αν τότε υπήρχε κάποιος να μου πει ότι πρέπει να αλλάζω καθημερινά το νερό και την τροφή των πουλιών θα είχαμε διαφορετική κατάληξη... Και τα πουλάκια θα ζούσανε για λίγα χρόνια ακόμη και εγώ θα είχα αποφύγει ένα παιδικό "τραύμα"...
Αυτό που θα σου πρότεινα (αν σκοπεύεις κάποια στιγμή να πάρεις άλλο παπαγαλάκι) είναι να διαβάσεις τα άρθρα και τα ποστ που αναφέρονται στη φροντίδα των πουλιών. Σίγουρα θα βοηθηθείς αρκετά και θα αποφύγεις παρόμοιες και άλλες θλιβερές καταστάσεις.
 
μπορεί να ζήσει από 3 μέχρι 10 μέρες. Αλλά δεν πιστεύω να το κάνεις. Ακόμα και αν ζήσει θα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.
 
Μην το κάνεις... Ειδικά το συγκεκριμένο είδος παπαγάλου είναι αρκετά ευαίσθητο! Τους τελευταίους 3 μήνες η αδερφή μου έχασε 2 Budgies το ένα μάλλον από αρρώστια και το άλλο (αν είναι δυνατόν) από τσίμπημα μέλισσας! Δεν ζουν ακόμα και μεγάλοι παπαγάλοι με τόσο λίγη τροφή όχι αυτά που είναι μια σταλιά.
 
αν κ δεν νομιζω οτι μπορει να αντεξει καποιος οργανισμος, εντελως νηστικος, για τοσο πολυ.🙄
Koιτα Ευα αν και πολυ οργανησμοι δεν αντεχουν για τοσο πολυ υπαρχου πολλοι που αντεχουν οπως οι αρκουδες ζουν ολο το χειμωνα χωρις τροφη λογο αναρκης. Και ο ανθρωπος αντεχει τοσος κοσμος δεν τρωει τιποτα για μηνες και μετα ερχοντε σε νευρηκη ανορεξια...
 
...Koιτα Ευα αν και πολυ οργανησμοι δεν αντεχουν για τοσο πολυ υπαρχου πολλοι που αντεχουν οπως οι αρκουδες ζουν ολο το χειμωνα χωρις τροφη λογο αναρκης. Και ο ανθρωπος αντεχει τοσος κοσμος δεν τρωει τιποτα για μηνες και μετα ερχοντε σε νευρηκη ανορεξια...

Στεφανε οπως εγραψε και η Σοφια σε προηγουμενο ποστ ο μεταβολισμος τους ειναι πολυ γρηγορος και ουτε εχουν την ικανοτητα να τον επιβραδυνουν οπως τα θηλαστικα (αρκουδα, ανθρωπος) που αναφερεις. Σκεψου μονο οτι τα πουλια κουτσουλανε καθε 15 λεπτα σε αντιθεση με τα θηλαστικα που αν το κανουν αυτο θα πεθανουν απο αφυδατωση η οτιδηποτε αλλο διοτι σιγουρα θα υπαρχει σοβαρη διαταραχη. Απο εκει μπορεις να συμπερανεις ποσο μεγαλη ειναι η αναγκη τους να εχουνε προσβαση σε φαγητο και νερο ολες τις ωρες. Η συγκριση που κανεις λοιπον δεν στεκει διοτι συγκρινεις πολυ ανομοια ζωα. 😉
 
αν κ δεν νομιζω οτι μπορει να αντεξει καποιος οργανισμος, εντελως νηστικος, για τοσο πολυ.🙄

Koιτα Ευα αν και πολυ οργανησμοι δεν αντεχουν για τοσο πολυ υπαρχου πολλοι που αντεχουν οπως οι αρκουδες ζουν ολο το χειμωνα χωρις τροφη λογο αναρκης. Και ο ανθρωπος αντεχει τοσος κοσμος δεν τρωει τιποτα για μηνες και μετα ερχοντε σε νευρηκη ανορεξια...
εντελως off topic στεφανε! 🙄
δεν μιλαμε ουτε για αρκουδες εδω κ προπαντος το θεμα δεν εχει καμια σχεση με νευρικη ανορεξια. (!)
ουτε μιλαμε για ζωα που πεφτουν σε χειμερια ναρκη.
αυτα.. εξαιρουνται (!)(!)(!)

εδω μιλαμε για πουλι που εμεινε -μαλλον- εντελως νηστικο😕
κατα λαθος...
 
Ακου εγω το ειπα γιατι ειπες "καποιος οργανησμος" δεν διεφκρηνησες τι ιδους οργανησμος... Ειπες "δεν νομιζω να αντεχει καποιος οργανησμος χωρις φαγητο για τοσο πολυ καιρο"Και ειπα εγω αυτο και αυτο...Αφου δεν ειπες σε πια κατηγορια ανηκει.. Συγγνωμη παντως που απαντησα ετσι και καλυτερα ας μην θυμονουμε για να κανουμε και λιγο respect στους αλλους. Θα πρωτημουσα οι mod να σβησουνε αυτην την μικρη παρεξηγηση για την αιτια t:.Φιλικα Stefan
 
μπορεί να ζήσει από 3 μέχρι 10 μέρες. Αλλά δεν πιστεύω να το κάνεις. Ακόμα και αν ζήσει θα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.


Θα ήθελες να μας εξηγήσεις που βασίζεις την απόψή σου; 😕
 
Ακου εγω το ειπα γιατι ειπες "καποιος οργανησμος" δεν διεφκρηνησες τι ιδους οργανησμος...

Στέφανε η Εύα για τα πουλιά το είπε, άλλωστε όλοι ξέρουν ότι μερικά ζώα, όπως οι αρκούδες πέφτουν σε νάρκη και δεν τρέφονται κάποιο διάστημα. Αυτά τα ζώα όμως τα έχει κάνει έτσι η φύση, όχι όμως και τα πουλάκια
Συν τοις άλλοις το topic αναφέρεται στα πουλιά κι όχι σε άρκουδες🙄
 
Back
Top