Φροντίδα Μπορουν να συνυρπαξουν γονεις κοκατιλ και το μωρο τους;

δεν θα εχω εγω προβλημα αλλα τα κοκατιλ για αυτο ρωταω!

μα αμα κανουν αγουλακια - πουλακια μετα αφου μπορουν τα μωρα
μπορουν να φυγουν τελειως απο τη φωλια θα την βγαλω τη φωλια γιατι
δεν θελω αλλα μωλακια θλω μονο 1 τα αλλα θα τα δωσω!

γινετε να ζευγαρωσουν και να αυγουλακια συγχρονως με τα αλλα!
 
Λοιπον δε μπορω να καταλαβω που χαθήκαμε... Θελεις να ζησεις τη μαγεια της αναπαραγωγης, σε καταλαβαινω.. Και εγω σε αυτη τη φαση ειμαι και οσα βγουν θα τα χαρησω και θα κρατησω ένα.. Αλλα εχω ηδη σκεφτει και τον χωρο που θα το βαλω... Δε μπορω να καταλαβω γιατι μπαινεις σε αυτον τον κόπο εφοσον δε ξέρεις που θα τα βάλεις αν γεννηθουν. Γιατι κανεις διατροφικη προετοιμασια, γιατι τους εχεις φωλια... Και άλλα ερωτηματα..
Δε γινεται να εχουμε στο ιδιο κλουβι μικρα και οι γονεις να ετοιμαζονται για άλλη γεννα ή να ειναι σε φαση αναπαραγωγης και να μην εχουμε τσαμπουκάδες... Εδω πιγκουινακια ειχα μωρα και επειδη αργησα να τα βγάλω απο το κλουβι.. Το ένα μικρο του ειχαν ξεπουπουλίασει τον σβερκο απο τις τσιμπιες...
 
μα εγω ηθελα να ειναι ολα μαζι σαν οικογενεια οι γονεις και το παιδι τους!
μετα αφου τα μωρα μπορουν να ζησουν χωρις να χρειαζονται τη φωλια θα την
εβγαζα!
εγω 1 γεννα θα ηθελα να κανουν !
βεβαια αμα αποτηχεναν μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα ξαναπροσπαθουσαμε
αλλα...
 
καλημέρα Άλκηστη, κατάλαβα οτι θέλεις αυτό που όλοι σχεδόν θα θέλαμε να δούμε, μωράκια κοκατιλάκια. και αφού έχεις ζευγάρι αυτό γίνεται αν ακολουθήσεις τους κανόνες προετοιμασίας την κατάλληλη εποχή και βάλεις και φωλιά.
μπορεί να κάνουν 3-4μωρά. Πόσα θα κρατήσεις; Που θα δώσεις τα υπόλοιπα;
αν πάρεις καινούργιο κλουβί για το ζευγάρι, μπορείς να κρατήσεις ένα μωράκι στο κλουβί που τα έχεις τώρα.
και φυσικά να βγάλεις την φωλιά για να μην έχεις κι αλλα γεννητούρια.
τώρα που σ αρέσει να δεις την οικογένεια κοκατίλ... Θα την δεις αλλά για λίγες εβδομάδες. τόσο κρατάει η οικογένειά τους. μετά τα παιδιά τους ενηλικιώνονται και τα διώχνουν να γίνουν αυτοδύναμα. έτσι το όρισε η φύση τους που οριζει άλλο χρόνο για το κάθε πλάσμα, γατάκι, σκυλάκι, παιδάκι.
πρέπει να εναρμονιστείς με τον χρόνο της φύσης για να πάρεις την μεγαλύτερη χαρά που μπορεί να σου δώσει και μην αγχώνεσαι. αν είναι να τα ζευγαρώσεις ψάξε τι θα κάνεις τα παιδάκια τους, να τους βρεις καλά σπίτια.
καλή επιτυχία!
 
τους κανω τωρα διατροφικη προετημασια τους την εχω αρχησει απο τον σεπτεμβριο
και κατα τα χριστουγεννα θα τους βαλω τη φωλια τους!

εγω θα κρατησω 1 κοκατιλακι και τα υπολοιπα θα βαλω στο φορουμ εδω αγγελια
και αμα δεν θελει κανενας θα βαλω και αγγελια σε πετσοπ και στις κολωνες
κτλ κτλ ...
 
πολύ ωραία μπράβο! Ε μέχρι να μεγαλώσουν τα μωρά πουλάκια μπορεί να θελήσει κανένα ξαδελφάκι καμμιά συμμαθήτρια να πάρει κάποιο και να το βλέπεις κιόλας.
έχεις ρωτήσει αν η περίοδος γύρω απ τα χριστούγεννα είναι κατάλληλη για αναπαραγωγή;
καλή επιτυχία και πάλι
 
εγω εχω διαβασει στα αρθρα του φορουμ οτι καλυτερα ειναι να γεννουν τις
κρυες εποχες για να μην υπερθεμενονται και τα αυγα αλλα και η μαμα και ο μπαμπας!

ετσι ξερω και νομιζω!

ειναι αληθεια;
 
α επισης ξερω οτι πρεπει να εχω στο κλουβι ενα μπολ με νερο για
να βρεχουν την φτερουγα τους και να δροσιζουν τα αυγα...
αληθεια ειναι;
 
Ναι αλλά απ' όσο ξέρω αυτό το κανεις το καλοκαίρι για να μην υπερθερμαίνονται όπως είπες τα αβγα...
Όσο για την πρώτη ερώτησή σου αλήθεια είναι...Αλλά η καλύτερη περίοδος αναπαραγωγής είναι η άνοιξη... 😉
 
Εγω ειχα παλια γονεις και μικρα στο ιδιο κλουβι χωρις προβλημα. Το μονο προβλημα που ειχα ηταν οταν ζευγαρωνοταν αργοτερα το ζευγαρι τα μικρα πηγαιναν και ηθελαν και αυτα να ζευγαρωσουν μαζι οποτε τους εκοβαν.Αλλα και παλι μικρα εκαναν.Αυτο ειναι το μειωνεκτιμα των μικρων κλουβιων με πολλα πουλια
 
εδω αρχιζουν να γεννανε τον Απριλιο-Μαιο και ακομα και τωρα κλωσσανε. Μολις αρχισουν τα κρυα σταματανε. Νερο ποτε δεν εβαλα στο κλουβι οτι κανουν το κανουν απο την ποτιστρα.Αλλωστε στα μερη τους η θερμοκρασια φτανει τους 45 βαθμους. Εδω σπανια και δεν κραταει μερες οποτε γιατι να δροσισουν τα αυγα τους;
 
το καλοκαιρι το κανουν αυτο που βρεχουν τις φτερουγες τους!
δηλαδη τα χριστουγεννα δεν θα γεννησουν;
παντως εγω εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερα τις κρυες εποχες!
 
Α δεν ξερω να σου απαντησω. Εγω που τα εχω εξω δεν μου γεννησαν ποτε εκτος απο προπερσι που ξαφνιαστικα κιολας πολυ.Ισως σε εσενα να γεννησουν εαν βρουνε ζεστασια μεσα στο σπιτι. Δεν ξερω...
 
Back
Top