Διατροφή Μπορούμε να αντικαταστήσουμε το κουάκερ στην αυγοτροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakis dc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Kαι στα δύο.. Αλλά το πετ θα πρέπει να είναι ''ενημερωμένο'' ..η μεγάλη γνωστή αλυσίδα στην Αθήνα δεν το'χει.
 
τo pet city υποθέτω, έχει μαγαζιά μόνο εντός Αττικής
 
Ναι, πανάκριβο και δεν έχει και πολλά από τα προϊόντα που θέλουν οι εκτροφείς πουλιών.
Αν δεν μπορείτε η δεν θέλετε να παραγγείλετε από e-shops , υπάρχουν κάποια πετ σόπς ανά περιοχή που χρησιμοποιούνται και από τους συλλόγους και έχουν (η μπορεί να φέρουν ) πολλά από τα εξιδεικευμένα προϊόντα που χρησιμοποιούμε.
 
1oν σκέτο Νίκο... Είμαι μόνο 51 και το Κε με μεγαλώνει...
Έχω εξωτερική εκτροφή οπότε μπαίνω πιο αργά στο παιχνίδι, σε γενικές γραμμές (γιατί πάντα υπάρχουν παρεκκλίσεις, από Μάρτη και μετά τακτικότατα μισό αυγουλάκι βραστό καλλλααά βρασμένο ανά βδομάδα, μερικές φορές ενδιάμεσα αυγοτροφή raggio di sol , μπρόκολο, μήλο, αγγούρι 3 φορές τη βδομάδα, calcilux στο νερό εναλλάξ με fertivit, πλούσιο μείγμα τροφής, το Σ/Κ ζωχούς, τσουκνίδες, ταραξάκο -και γαρδελόχορτο στις καρδερίνες -, ξεχωριστά η περίλλα η chia -βρώμη .
Τώρα το χειμώνα φτιάχνω τσαγάκι (όπως πολλοί ξέρουν) με 6-8 βότανα.


καλησπερα Νικο εχω δυο ερωτησεις... Το calcilux το θεωρεις αναγκαιο;η γενικα σκευασματα με ασβεστιο; Το σουπιοκοκκαλο και γνωστη αυγοτροφη με γαλα χωρις λακτοζη δεν αρκει οσο αφορα το ασβεστιο;raggio gi sol δινεις την idios και σε ιθαγενη και σε καναρινια;
 
Κοπέλια... Δεν ξέρω πόσο έχουν την CHIA στα πετ σοπ της Αθήνας, εδώ την αγοράζω 12 ευρό το κιλό!
 
Ανήκει στους λεγόμενους "Σπόρους Υγείας".
Ο σπόρος αυτός λειτουργεί ευεργετικά στο πεπτικό σύστημα των πουλιών εξαλείφοντας εντερικά προβλήματα όπως την "κοκκιδίωση" κ. Α..

Ρίξε μια ματιά εδώ Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία
Ευχαριστώ Αλέξανδρε για την πληροφόρηση. Θα ψάξω να το βρώ αν και τα πολύ εξειδικευμένα δεν τα βρίσκω. Διάβασα ένα post για κάποιο χόρτο, ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω μπορείς να με παραπέμψεις εκεί; Ευχαριστώ, Φιλικά
 
2 φορές την εβδομάδα δίνω εγώ CHIA από μια αυγουλιέρα!

Σάκη δεν πάει το μυαλό μου για ποιο χόρτο ρωτάς. Είναι από δική μου αναφορά σε κάποιο συγκεκριμένο;

Εχω γράψει για πολλά και διάφορα :D
 
καλησπερα Νικο εχω δυο ερωτησεις... Το calcilux το θεωρεις αναγκαιο;η γενικα σκευασματα με ασβεστιο; Το σουπιοκοκκαλο και γνωστη αυγοτροφη με γαλα χωρις λακτοζη δεν αρκει οσο αφορα το ασβεστιο;raggio gi sol δινεις την idios και σε ιθαγενη και σε καναρινια;
Την indios σε όλα.
Αναγκαίο είναι να παίρνουν ασβέστιο, ειδικά την περίοδο αναπαραγωγής.
Αν έχεις σουπιοκόκκαλο μέσα είσαι ο. Κ. εκτός κι αν δεις ότι δεν το τσιμπάνε (πράγμα δύσκολο). Την αυγοτροφή με γάλα χωρίς λακτόζη δεν την έχω δουλέψει αλλά νομίζω την κάνει και ο Fumagalli ... Ε κάτι παραπάνω ξέρει από μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geog87
Back
Top