Διατροφή Μπορούμε να βάλουμε σουπιοκόκκαλο σε cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ του έχω και σουπιοκόκκαλο, και άμμο με σπασμένα όστρακα. Και με τα δύο ασχολείται και έιναι πολύ καλό για την υγεία του.:D
 
Χρειάζονται και τα δύο σε όλα τα πουλιά. Το σουπιοκόκκαλο είναι για να παίρνουν ασβέστιο ενώ η άμμος για να χωνεύουν την τροφή τους. Επιβάλλεται να υπάρχουν πάντα μέσα στο κλουβί.
 
Ειναι απαραιτητα και το σουπιοκοκαλο και το grit αλλα ο δικος μου δεν θελει να τα βλεπει μπροστα του κανενα απο τα δυο. Τα εχω μεσα στο κλουβι του ποσο καιρο, το σουπιοκοκαλο αδιαφορει να το ακουμπησει, καλα για το grit δεν το συζηταω... Το ειχα σε ενα μικρο μπολακι και δεν πλησιαζε σε εκεινη τη μερια του κλουβιου απο το φοβο του... 😕 του φανηκε τοσο φοβερο πραγμα τα σπασμενα οστρακα... αναγκαστηκα και το εβγαλα και εψαξα να βρω τροφες πλουσιες σε ασβεστιο οπως τα αμυγδαλα. 😉
 
γενικοτερα... Τοσο τα μικρα παπαγαλακια... Οσο κ τα Lovebirds που εχω ουτε που το αγγιζουν! Μαλλον ειναι θεμα συνηθειας κ χαρακτηρα του καθε παπαγαλου!
 
θεμα συνηθειας ειναι πιστευω...
αν το μαθεις απο μικρο να τα τρωει, θα τα συνηθισει και θα τα τρωει. Θα τα θεωρει τροφη του.
 
αναγκαστηκα και το εβγαλα και εψαξα να βρω τροφες πλουσιες σε ασβεστιο οπως τα αμυγδαλα. 😉
Σε καταφερε παλι! 🙄😉 Τσακαλι ο Φοιβος! Φτου φτου!
Παντως σοβαρα τωρα, πρεπει να βρισκουμε εναλλακτικες πηγες
 
Το σουπιοκόκκαλο υπάρχει περίπτωση να χαλάσει και να δημιουργήσει πρόβλημα;
 
δε νομιζω!
γιατι το δικο σου νομιζεις οτι εχει χαλασει;
 
Κοίτα, όταν καμμιά φορά το παίρνω από τον ψαρά έχει επάνω μία γλίτσα και δεν είναι εντελώς άσπρο αλλά ελαφρώς κίτρινο.Βέβαια το πλένω με άφθονο νερό ξύνω με ένα μαχαίρι μέχρι να ξαναεμφανιστεί το άσπρο και το ξαναπλένω. Έπειτα το αφήνω να στεγνώσει, αλλά ρωτάω γιατί ο διάολος έχει πολλά ποδάρια. Κάπου διάβασα από κάποιον ότι πριν τα κρεμάσει τα βάζει για 1 λεπτο στο φούρνο μικροκυμάτων. Εγώ βέβαια το τρίβω στο τρίφτη το ανακατεύω με άμμο και τσόφλια και το δίνω σε μικρό θηκάκι που βάζουν συνήθως τα ιχνοστοιχεία.
 
Κοίτα, όταν καμμιά φορά το παίρνω από τον ψαρά έχει επάνω μία γλίτσα και δεν είναι εντελώς άσπρο αλλά ελαφρώς κίτρινο.Βέβαια το πλένω με άφθονο νερό ξύνω με ένα μαχαίρι μέχρι να ξαναεμφανιστεί το άσπρο και το ξαναπλένω. Έπειτα το αφήνω να στεγνώσει, αλλά ρωτάω γιατί ο διάολος έχει πολλά ποδάρια. Κάπου διάβασα από κάποιον ότι πριν τα κρεμάσει τα βάζει για 1 λεπτο στο φούρνο μικροκυμάτων. Εγώ βέβαια το τρίβω στο τρίφτη το ανακατεύω με άμμο και τσόφλια και το δίνω σε μικρό θηκάκι που βάζουν συνήθως τα ιχνοστοιχεία.

α, εγω δεν παιρνω απο τον ψαρα αλλα απο το πετσοπ.
οποτε δεν ξερω να σου πω. συγνωμη...
 
Μπορει αμα μυριζει ψαριλα να μην το τρώνε. Νομιζω πως αμα δεν το αγοραζεις ετοιμο θέλει καλο λιάσιμο εξω για να στεγνώσει.
 
mortis είπε:
Κοίτα, όταν καμμιά φορά το παίρνω από τον ψαρά...
anastasiagr είπε:
α, εγω δεν παιρνω απο τον ψαρα αλλα απο το πετσοπ.
οποτε δεν ξερω να σου πω. συγνωμη...
Χριστιάνα είπε:
Μπορει αμα μυριζει ψαριλα να μην το τρώνε. Νομιζω πως αμα δεν το αγοραζεις ετοιμο θέλει καλο λιάσιμο εξω για να στεγνώσει.

Το θέμα αυτό εξελίσσεται στο https://community.petbirds.gr/threads/Χαλάει-το-σουπιοκόκκαλο.4306/
 
Back
Top