Γενικά Μπορούμε να κόψουμε τα νύχια του παπαγάλου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theo40gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
ζητωντας συγνωμη αν το θεμα εχει αναφερθει ξανα
τι γινετε με τα νυχια των παπαγαλων; Μπορουμε να τα κοψουμε
λιγο η να τα λιμαρουμε; Με εχει κατατρυπισει ο πιπις
 
Καλό λιμάρισμα και όχι κόψιμο 😉
Φιλικά

Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα, συγνώμη Ανέστη, οτι τα αιμοφόρα αγγεία των μεγάλων παπαγάλων απέχουν απο την άκρη του νυχιού πολύ λιγότερο απο ένα καναρίνι(1-2χιλιοστά), σύν οτι τα νύχια στα περισσότερα είναι μαύρα και τα αγγεία δεν φαίνονται επαρκώς προτίμηση το λιμάρισμα.
 
Θελει πολυ μεγαλη προσοχη να μην πετυχεις αγγειο. Αν τα κοψεις λιγο παραπανω και κοψεις την αποληξη του αγγειου θα πονεσει πολυ, θα ουρλιαξει και θα τρεχει αιμα και το πουλι θα εχει το ποδι του μαζεμενο για 2-3 μερες σιγουρα. Καλυτερα αν δεν το εχεις ξανακανει να ζητησεις απο καποιον που ξερει να το κανει... Εαν καθεται να του τα λιμαρεις τοτε αυτο ειναι καλυτερο.
 
Λίμα και πάλι λίμα... λίγο και με μεγάλη προσοχή!
Γιατί εγώ πήγα τον Μπουλούκο στον κτηνίατρο να του τα κόψει και ο άσχετος του τα έκοψε πιο μέσα απ' όσο έπρεπε... Και άρχισε να τρέχει αίμα και να του βάζει αιμοστατικό... Κι εγώ κόντεψα να τον πλακώσω στις σφαλιάρες τον γιατρό, γιατί θα μπορούσε απλά να μου πει ότι δεν γνωρίζει από παπαγάλους.. 😡
Κρατούσε το ποδαράκι του για 3 μέρες... ☹
 
πω πω λαχταρα.. Θα πρεπει να αναφερεις το ονομα του εκει που λεμε
για πτηνιατρους να τοχουμε για αποφυγη νομιζω...
 
επρεπε να του πεις, να του κοψω τα δαχτυλα και γω μπορουσα, εδω τον εφερα να του κοψεις τα νυχια μονο! Και να μην πληρωσεις τιποτα φυσικα!
 
Απίστευτη λαχτάρα... 😡!
Και να μην σταματάει το αίμα με τίποτα, να έχουν γεμίσει τα χέρια μου, το παντελόνι μου, κάτι χαρτομάντηλα... (γιατί εγώ τον κρατούσα για να του τα κόψει)...
Και ένιωθα και τύψεις που τον πήγα στον συγκεκριμένο γιατρό..., και πέρασε τέτοια ταλαιπωρία...☹
Πάντως έκανα μεγάλη φασαρία..., δεν θα τον άφηνα έτσι τον άσχετο!😱
 
ενα νυχι εκανα... Ειχα παρει μια χαρτινη λιμα..χαλασε τον κοσμο..
χτυπησε το τηλ οποτε σταματησα για λιγο.. Την αρπαξε και την πηρε στο
ταβανι που εχω κρυφο φωτισμο.. Και την αφησε εκει...
 
ενα νυχι εκανα... Ειχα παρει μια χαρτινη λιμα..χαλασε τον κοσμο..
χτυπησε το τηλ οποτε σταματησα για λιγο..την αρπαξε και την πηρε στο
ταβανι που εχω κρυφο φωτισμο.. Και την αφησε εκει...

χε χε χε :24: σοβαρα μιλας;
το οτι δεν θα καθοταν ετσι ευκολα αν κρίνω κ απο τον δικό μου εγω το ειχα σιγουράκι να σου πω την αληθεια. Αλλα να σου κρύψει κ τη λιμα... Ε οχι! Καλυτερα να τον πας σε ενα πετ η στον γιατρο μήπως και εσυ να μην εισαι μπροστά(μην σου κρατα κ κακία) κ να αφήσεις αυτον να κάνει τη δουλεια εστω κ αν χρειαστει να τον ζορίσει κ λιγάκι; 😕

Εγω πάντως στον δικό μου μόνη μου δεν το δοκιμάζω...
 
... Ειναι εξυπνο παιδι βλεπεις... :D καθε ενα νυχι που λιμαρεις δωστου και κατι που του αρεσει... ισως ετσι καταλαβει οτι θα κερδιζει κατι και καθισει ησυχος... 😉
 
ευχαριστω παιδια... Θα δω αποψε το βραδυ.. Αν δεν τα καταφερω θα τον παω στο γιατρο
 
ρε παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει μονος του ο παπαγαλος να του λιμαρουμε τα νυχια! Τι λεμε τωρα; Σιγα μην κατσει μετα να του κοψουμε και τα φτερα!
αυτο που πρεπει να κανετε ειναι να τον σκεπασετε μεμια πετσετα και καποιος να σας τον κραταει, να μην βλεπεικαι ο αλλος να του λιμαρει τα νυχια! Και οχι το ενα σημερα το αλλο αυριο το αλλο μεθαυριο! Μια φορα να την περασει την ταλαιπορια οχι καθε μερα!
 
Ποτέ μην λές ποτέ...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Φιλικά
 
καλα γρηγορη πολυ γελιο το βιντεο!
αλλα επειδη το εκανε ενας δε σημαινει οτι αυτη ειναι η πιο συνιθισμενη συμπεριφορα ρε παιδια, μην παιρνουμε την εξαιρεση δηλ και να λεμε οτι γινεται! Γιατι καποιος απο εμας μετα θα νομιζει οτι ο δικος του που δεν καθεται να του λιμαρει τα νυχια ειναι περιεργος η παραξενος!
να ειμαστε αντικειμενικοι και ρεαλιστες!
 
Έχω και άλλα για να δείς οτι δεν το έχει κάνει μόνο ένας αλλά πολλοί:D. Απλά θέλω να καταλλήξω οτι όλα γίνονται με επιμονή, υπομονη και κατάλληλη ενασχόληση.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Φιλικά
 
Back
Top