Ασθένειες Μπορούν να συνδυαστούν προβιοτικά με βιταμίνες μαζί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katevds
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katevds

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούργια στην ομάδα κ ομολογώ ότι είναι πολύ βοηθητική κοινότητα ☺️

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορούν να συνδυαστούν προβιοτικά με βιταμίνες μαζί. Ξέρω ότι στους ανθρώπους σίγουρα δε θα έπρεπε, ωστόσο ρωτάω επειδή το κοκατιλακι μου είναι άρρωστο με κοκκιδια, ασκαριδες, τριχομονάδες κ παράσιτα.

Κάνουμε ήδη θεραπεία 3 μέρες με baycox και trichomonex κ σύμφωνα με το σχήμα που προτείνει ο πτηνιατρος θα συνεχίσουμε άλλες 3 μέρες με trichomonex, μετά 3 μέρες μόνο βιταμίνες κ προβιοτικά ταυτόχρονα και μετά 1 μέρα teniazine. Ρώτησα τον πτηνιατρο κ μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα αλλά θα ήθελα να το σιγουρεψω.

Επιπλέον, ενώ βλέπω να ανταποκρίνεται (σχετικά) στη θεραπεία, δηλαδή δεν κοιμάται συνέχεια αλλά μένει ξύπνιος έστω 1 ώρα κ αρχίζει να κελαηδάει ξανά, δεν παίρνει βάρος κ μάλιστα χάνει. Όταν διαγνώστηκε ήταν 78 γραμμάτια κ τώρα 75 ενώ τον ταΐζω κρέμα 10-12 ml. Ειναι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ πολύ!
 
@Katevds Περαστικά του!
Όταν εννοείς μαζί εννοείς στο ίδιο μπολ νερού ή ποτίστρας η το καθένα ξεχωριστά? Αν είναι ξεχωριστά είναι εντάξει.
Όταν τα πουλιά είναι άρρωστα ένα σημάδι ασθένειας είναι το χάσιμο βάρους. Καλά κάνεις και του δίνεις κρέμα. Τρέφεται μόνος του και του την δίνεις συμπληρωματικά ή δεν τρώει μόνος του?
 
Εννοώ να του να τα δίνω μαζί στην ίδια ποτίστρα (η κ ξεχωριστή) την ίδια μέρα. Ο πτηνιατρος μου είπε μαζί κανόνισα στο ίδιο νερό να βάζω τις σταγόνες κ μου έκανε εντύπωση.

Τον ταΐζω με σύριγγα γιατί δεν τρώει πλέον, χαζό-παίζει με τους σπόρους ενώ όταν ήταν καλά έτρωγε πάρα πολύ πελετ κ τώρα δεν τα ακουμπάει!

Κ τα φαρμακακια του τα δίνω σε σταγόνες με σύριγγα, ενώ του έχω το νερό με τα φάρμακα στην ποτίστρα κ παίρνω λίγο απο αυτό το νερό με τα φάρμακα κ βάζω στην κρέμα του. Θα τον έχανα τελείως, είχε φτάσει σε σημείο να κοιμάται συνέχεια κ ενώ τον χαϊδεύω απλά να ανοίγει λίγο τα μάτια κ να τα ξανακλείνει.

Απλά μου κάνει εντύπωση που όχι μόνο δεν παίρνει βάρος αλλά συνεχίζει κ χάνει 🥺
 
Ναι έχω ακουσει τα καλύτερα κ είναι εξαιρετικά βοηθητικοί κ πολύ καλοί! Απλά επειδή έχει γίνει από κοκατιλ τσίρος, ανησυχώ που δεν παίρνει βάρος κ δε θέλω να πάνε τσάμπα οι μέρες με τος βιταμίνες κ τα προβιοτικά
 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μπορούν να συνδυαστούν προβιοτικά με βιταμίνες μαζί
Εφόσον ΔΕΝ βρίσκονται στην ίδια ποτίστρα, Το μόνο πρόβλημα είναι ότι με δύο πηγές τροφοδοσίας νερού δεν θα παίρνει αρκετό ούτε από το ένα ούτε από το άλλο.
 
Εφόσον ΔΕΝ βρίσκονται στην ίδια ποτίστρα, Το μόνο πρόβλημα είναι ότι με δύο πηγές τροφοδοσίας νερού δεν θα παίρνει αρκετό ούτε από το ένα ούτε από το άλλο.
Καλά το θέμα δεν είναι αυτό, θα τους δίνω νερό με σύριγγα. Θέλω να μάθω αν κάνει να παίρνει τις ίδιες μέρες βιταμίνες με προβιοτικά. Είχα την εντύπωση ότι τα προβιοτικά εμποδίζουν τις βιταμίνες να απορροφηθούν.
 
Εμπιστεύεσαι το γιατρό στα φάρμακα που είναι και η ουσία της θεραπείας και έχεις αμφιβολίες για....τις βιταμίνες;
Πας σε γιατρό για αγωγή, σου λέει τι να κάνεις και μετά ρωτάς ένα φόρουμ για να.... σιγουρευτείς;

Ή εμπιστεύεσαι το γιατρό και προχωρας με αυτόν ή εμπιστεύεσαι το φόρουμ (συγκεκριμένα άτομα φαντάζομαι κι όχι όποιον λέει ότι του κατέβει).
Μην τα μπλέκεις γιατί θα μπλέξεις.

Ως προς αυτό που ρωτάς, δεν υπάρχει πρόβλημα να δώσεις προβιοτικο μαζι με πολυβιταμινες στην ίδια ποτίστρα.
 
@patrickios Σε αυτό που λες μου επιτρέπεις να διαφωνήσω.
ΔΕΝ πρέπει να τα βάλει με την καμία στην ίδια ποτίστρα. Τα μπλέκει όλα μαζί που δεν κάνει καθόλου καλό. Για άλλο σκοπό προορίζονται οι βιταμίνες και για άλλο τα προβιοτικά. Κάνουν διαφορετική δουλειά το καθένα και δεν πρέπει να μπουν στην ίδια ποτίστρα.
 
Μπορείτε να μας πειτε και εμάς τους άσχετους γιατί δεν κανει;; Η γιατί κάνει;;
Π.Χ. ο Σταύρος είπε ότι δεν κάνει γτ δεν θα παιρνει αρκετή ποσοτητα.
 
Είχα την εντύπωση ότι τα προβιοτικά εμποδίζουν τις βιταμίνες να απορροφηθούν.
Όχι, δεν εμποδίζουν την απορρόφηση των βιταμινών.
Μάλιστα βελτιώνουν τη θρεπτική απορρόφηση των βιταμινών, των μετάλλων και των αμινοξέων και συνθέτουν τις βιταμίνες του συμπλέγματος Β.
Μπορείς να τα δίνεις τις ίδιες ημέρες στην ίδια ποτίστρα ή σύριγγα.
 
@Ledagcc Ευτυχώς πρόλαβε και απάντησε ο @Vada πιο πάνω με σωστό τρόπο.

Εγώ ομολογώ θα σου την έλεγα λιγο 😁

Απλά εντελώς φιλικά, από τη στιγμή που είσαι και mod πρέπει να προσέχεις τι λες όταν μιλάς για θέματα υγείας/φαρμάκων κτλ διότι η δική σου τοποθέτηση είναι by default πιο "ισχυρη" στα μάτια των μελών, ειδικά όσων έχουν γραφτεί πρόσφατα.

Γενικά υπάρχουν άπειρα ανοιχτά debates στο χώρο της ιατρικής/φαρμακολογιας κι αυτή η "σύγκρουση" απόψεων είναι που προχωράει την επιστήμη μπροστά.
Το θέμα της συγχορηγησης προβιοτικων και βιταμινών δεν είναι ένα από αυτά τα θέματα όμως. Έχει απαντηθεί πολλά πολλά χρόνια πριν.
Οπότε δεν μπορούμε να λέμε <<εγώ πιστεύω ότι... >>.
 
Ο πτηνιατρος μου είπε μαζί κανόνισα στο ίδιο νερό να βάζω τις σταγόνες κ μου έκανε εντύπωση.
Πηγές σε κάποιον εξειδικευμένο. Ακολουθα τις οδηγίες του κατά γράμμα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν ακουστεί κακά λόγια για το εργαστήρι της Κομοτηνής.
Εδώ όλοι χομπιστες είμαστε.
Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη του. Θα βοηθούσε πολυ.
Ευχαριστώ.
 
από τη στιγμή που είσαι και mod
Οι moderators δεν είναι experts και το αντίστροφο. Η πρώτοι είναι τεχνικοί βοηθοί στο συντονισμό των συζητήσεων ο οποίος συμπεριλαμβάνει τακτοποιήσεις περιεχομένου με τρόπο που μπορεί εύκολα να αναζητηθεί και να αξιοποιηθεί καθώς και η επίβλεψη των συζητήσεων για την τήρηση των κανόνων.

Οι experts είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-οι-Ειδικοί-experts.44322/

Σε ένα forum και εν προκειμένω σε ένα φόρουμ για κατοικίδια πτηνά, ένας καταπληκτικός moderator μπορεί να είναι και κάποιος που μπορεί να πιστεύει ότι τα κατοικίδια πουλιά έχουν γούνα και θηλάζουν τα μικρά τους, αρκεί να φροντίζει να λειτουργούν τα πάντα ρολόι και αυτό να φαίνεται και προς τα έξω. Σπάνια ένα μέλος με πολύ καλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του forum είναι και καλός moderator.

Συγχωρήστε μου το off topic, αλλά αυτά είναι πράγματα που δεν πρέπει να συγχέονται και καλό είναι να γίνονται γνωστά.
 
Πηγές σε κάποιον εξειδικευμένο. Ακολουθα τις οδηγίες του κατά γράμμα.
Συμφωνώ με αυτό. Γενικότερα, πιστεύω ότι όταν πηγαίνει κάποιος σε ένα γιατρό πρέπει να ακολουθεί κατά γράμμα τις οδηγίες του και στο τέλος να κρίνει αν μπορεί να συνεχίσει να τον εμπιστεύεται ή αν πρέπει να βρει κάποιον πιο ικανό.

Αν πρόκειται να πας σε ένα γιατρό για να σου πει ένας οποιοσδήποτε άλλος τι να κάνεις, μην πας στον γιατρό καθόλου.
 
Οι moderators δεν είναι experts και το αντίστροφο. Η πρώτοι είναι τεχνικοί βοηθοί στο συντονισμό των συζητήσεων ο οποίος συμπεριλαμβάνει τακτοποιήσεις περιεχομένου με τρόπο που μπορεί εύκολα να αναζητηθεί και να αξιοποιηθεί καθώς και η επίβλεψη των συζητήσεων για την τήρηση των κανόνων.

Οι experts είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-οι-Ειδικοί-experts.44322/

Σε ένα forum και εν προκειμένω σε ένα φόρουμ για κατοικίδια πτηνά, ένας καταπληκτικός moderator μπορεί να είναι και κάποιος που μπορεί να πιστεύει ότι τα κατοικίδια πουλιά έχουν γούνα και θηλάζουν τα μικρά τους, αρκεί να φροντίζει να λειτουργούν τα πάντα ρολόι και αυτό να φαίνεται και προς τα έξω. Σπάνια ένα μέλος με πολύ καλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του forum είναι και καλός moderator.

Συγχωρήστε μου το off topic, αλλά αυτά είναι πράγματα που δεν πρέπει να συγχέονται και καλό είναι να γίνονται γνωστά.

Δε διαφωνω κάπου. Έτσι όπως τα λες είναι.

Καλώς ή κακώς όμως, ειδικά νέα μέλη στα φόρουμ (στα οποία και αναφέρθηκα) , ταυτίζουν το οποιο "πόστο" με την αξιοπιστία/γνώση κτλ.

Anyway, γενικά πρεπει όλοι μας ανεξάρτητα από την "ιδιότητα" μας στο φόρουμ να είμαστε προσεκτικοι όταν κάνουμε τοποθετήσεις, ειδικά για πιο "εξειδικευμένα" θέματα.
 
Καλώς ή κακώς όμως, ειδικά νέα μέλη στα φόρουμ (στα οποία και αναφέρθηκα) , ταυτίζουν το οποιο "πόστο" με την αξιοπιστία/γνώση κτλ.
Έτσι είναι δυστυχώς. Για αυτό πήρα και αφορμή και ξέφυγα από το θέμα συζήτησης, ώστε να ξεκαθαριστεί κάπως το θέμα των πόστων.
 
Back
Top