Ασθένειες Μπορούν να συνδυαστούν προβιοτικά με βιταμίνες μαζί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katevds
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πάντως κι εγώ από τον φαρμακοποιό μου ξέρω ότι τα συμπληρώματα μου δεν κάνει να τα ανακατεύω στο ίδιο ποτήρι νερό, κάθε σκεύασμα με την σειρά του. Το εργαστήριο Κομοτηνής βέβαια είναι πολύ σωστό ώστε να έχει κάνει λάθος, αν είσαι 100% σίγουρη ότι σου είπαν πως δεν υπάρχει θέμα να διαλύεις τα προβιοτικα με τις βιταμίνες ταυτόχρονα στην ίδια ποτίστρα τότε να ακολουθήσεις τις οδηγίες
 
Προβιοτικά μπορεί να παίρνουν όλοι όλο τον χρόνο γιατί συμβάλουν στην σωστή χλωρίδα του εντέρου (μικροβίωμα) που είναι η άμυνα του οργανισμού. Συνήθως οι περισσότεροι νομίζουν ότι τα παίρνουμε μόνο με αντιβίωση οταν λαμβάνεται τέτοια γιατί καταστρέφει αυτή τη χλωρίδα και πρέπει να αποκατασταθεί άμεσα. Άρα αντισταθμίζει κατά κάποιο τρόπο την κακή δράση της. Αυτό ισχύει για όλα τα ζώα και τους ανθρώπους. Εμείς παίρνουμε προβιοτικά από την πέτσα του γιαουρτιού, το κεφίρ και διάφορες άλλες τροφές. Τα προβιοτικά σε χάπια αν θυμάμαι καλά τα παίρνουμε μια ώρα πριν την αντιβίωση μια φορά την μέρα. Άρα η χορήγηση την ίδια μέρα και όχι διαφορετική είναι όχι μόνο σίγουρη αλλά απαιτείται. Τώρα αν πρέπει να είναι μαζί στο ίδιο υγρό για χορήγηση σε πτηνό το ξέρει μόνο ο πτηνίατρος και κανείς άλλος. Όταν μιλάνε οι ειδικοί μόνο οι ειδικοί μπορούν να συμφωνήσουν ή διαφωνήσουν ή κρίνουμε από το αποτέλεσμα (με επιφύλαξη αυτό γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να μην οφείλεται στον λόγο που εμείς εκτιμούμε).
 
Εμπιστεύεσαι το γιατρό στα φάρμακα που είναι και η ουσία της θεραπείας και έχεις αμφιβολίες για....τις βιταμίνες;
Πας σε γιατρό για αγωγή, σου λέει τι να κάνεις και μετά ρωτάς ένα φόρουμ για να.... σιγουρευτείς;

Ή εμπιστεύεσαι το γιατρό και προχωρας με αυτόν ή εμπιστεύεσαι το φόρουμ (συγκεκριμένα άτομα φαντάζομαι κι όχι όποιον λέει ότι του κατέβει).
Μην τα μπλέκεις γιατί θα μπλέξεις.

Ως προς αυτό που ρωτάς, δεν υπάρχει πρόβλημα να δώσεις προβιοτικο μαζι με πολυβιταμινες στην ίδια ποτίστρα.
Σας ευχαριστω όλους παιδιά για την απάντηση!
@patrickios καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου, ωστόσο και γιατροι και κτηνίατροι και πτηνιατροι κ υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι και forum moderators ενδέχεται να κάνουν λάθη ή να μην έτυχε να διαπιστώσουν κάτι ☺️ Όπως σωστά ανέφερες παραπάνω, υπάρχουν ακόμα ανοιχτα debates στο θέμα αυτό ακόμα κ για τους ανθρώπους.

Εγώ το ρώτησα μήπως κάποιος έχει εμπειρία σε αυτό, δηλαδή να τα συγχορηγησε ταυτόχρονα κ να είδε ότι είχε/δεν είχε αποτέλεσμα γιατί είναι η πρώτη φορά που χρειαζεται να του κάνω τέτοια αγωγή.

Όσο για τα φάρμακα κ τις βιταμίνες συγκριτικά κ την ουσία της θεραπείας, μετά από τόσα φαρμακακια που ήθη παίρνει, αν δεν λειτουργήσουν τα προβιοτικά κ οι βιταμίνες δεν νομίζω να αντέξει στο καπάκι τη θεραπεία για τα παράσιτα. Γι αυτό μου είπαν ότι θέλει οπωσδήποτε 3 μέρες αποκλειστικά αυτά κ μετά το αλλο φάρμακο - γι αυτό κ ήθελα να είμαι σίγουρη. Ίσως ειμαι υπερβολική αλλά το βλέπω να κάνει ένα βήμα μπρος κ τρία πίσω κ στεναχωριέμαι.. έχασε άλλα 3 γραμμάρια από εχθες. Δε θέλω να πειραχτούν ζωτικά του όργανα από την αγωγή επειδή δεν έκανα κάτι καλά.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολυ για τις διευκρινίσεις 🙏
 
Ένα σωστό ντοκυμαντέρ για το μικροβίωμα , την λειτουργία του και το σε ποια ηλικία χτίζεται - μέχρι τα 5-6 χρόνια αν θυμάμαι καλά στους ανθρώπους και σε μη αποστειρωμενο περιβάλλον (με επαφή με χώμα, φύλλα κλπ , και όχι με συνεχή απολύμανση) - ώστε να εισέλθουν και να αντιμετωπιστούν από τον οργανισμό είναι το https://www.netflix.com/us/title/81139212?s=a&trkid=13747225&t=cp&vlang=en&clip=81456291
Τα βακτήρια που υπάρχουν στο έντερο αν δεν ξεχωρίζουν σωστά τους οφελιμους οργανισμούς από τους βλαβερούς που εισέρχονται μαζί με την τροφή επιτίθεται και σε τροφές (αμύγδαλα π.χ. με αντίδραση αλλεργικού σοκ)
 
Σας ευχαριστω όλους παιδιά για την απάντηση!
@patrickios καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου, ωστόσο και γιατροι και κτηνίατροι και πτηνιατροι κ υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι και forum moderators ενδέχεται να κάνουν λάθη ή να μην έτυχε να διαπιστώσουν κάτι ☺️ Όπως σωστά ανέφερες παραπάνω, υπάρχουν ακόμα ανοιχτα debates στο θέμα αυτό ακόμα κ για τους ανθρώπους.

Εγώ το ρώτησα μήπως κάποιος έχει εμπειρία σε αυτό, δηλαδή να τα συγχορηγησε ταυτόχρονα κ να είδε ότι είχε/δεν είχε αποτέλεσμα γιατί είναι η πρώτη φορά που χρειαζεται να του κάνω τέτοια αγωγή.

Όσο για τα φάρμακα κ τις βιταμίνες συγκριτικά κ την ουσία της θεραπείας, μετά από τόσα φαρμακακια που ήθη παίρνει, αν δεν λειτουργήσουν τα προβιοτικά κ οι βιταμίνες δεν νομίζω να αντέξει στο καπάκι τη θεραπεία για τα παράσιτα. Γι αυτό μου είπαν ότι θέλει οπωσδήποτε 3 μέρες αποκλειστικά αυτά κ μετά το αλλο φάρμακο - γι αυτό κ ήθελα να είμαι σίγουρη. Ίσως ειμαι υπερβολική αλλά το βλέπω να κάνει ένα βήμα μπρος κ τρία πίσω κ στεναχωριέμαι.. έχασε άλλα 3 γραμμάρια από εχθες. Δε θέλω να πειραχτούν ζωτικά του όργανα από την αγωγή επειδή δεν έκανα κάτι καλά.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολυ για τις διευκρινίσεις 🙏

Ωραία, έχω εγώ λοιπόν εμπειρία σε αυτό που ρώτησες (αν έτσι θα νιώσεις μεγαλύτερη ασφάλεια)!
Μπορεις να τα δώσεις άφοβα μαζί.
 
@Stavros Σε ευχαριστώ πολύ!
@patrickios Το ότι είμαι moderator δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω κάτι. Ότι είπα το είπα φιλικά και εξέφρασα την άποψή μου. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει και δεν μπορούμε να παραμείνουμε σε κάτι που έγινε παλιά όπως μια έρευνα. Ερευνες γίνονται κάθε χρόνο.
Ένας πολύ καλός moderator όπως είπε και ο Σταύρος είναι σπάνιο να έχει και πολύ καλές γνώσεις. Στο δικό μας φόρουμ ευτυχώς το υπόλοιπο προσωπικό είναι πολύ έμπειρο και σε γνώσεις και στο συντονισμό συζητήσεων.
Τέλος το ότι είμαι σχετικά καινούριο μέλος δεν σημαίνει πως δεν έχω κάποιες γνώσεις. Ενα μέλος και από το 2006 που παρακολουθεί μπορεί να έχει λιγότερες γνώσεις από εμένα. Ο καθένας έχει την δικιά του άποψή και οφείλουμε να την σεβαστούμε.
Χίλια συγγνώμη για το off topic κυρίως στο θεματοδοτη αλλά ένιωσα την ανάγκη να τοποθετηθώ και να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
 
@Ledagcc Άσ'το δεν έχει νόημα, ούτε καν κατάλαβες τι γράφτηκε.

Τώρα επί της ουσίας του θέματος και στην αρχική ερώτηση του νηματοθέτη, η απάντηση είναι μία και δεν έχει να κάνει με τη γνώμη του καθενός ή τι πιστεύει ή τι του αρέσει να κάνει.
Εκτός εάν παρακολουθείς από κοντά τις επιστημονικές εξελίξεις κι έχεις υπόψιν νέα δεδομένα τα οποία ούτε οι γιατροί δε γνωρίζουν ακόμα. Πράγμα δύσκολο γιατί σα να θυμάμαι πριν λίγο καιρό να είχες πει ότι το teniazine είναι αντιβίωση. Οπότε δεν πολυασχολείσαι με αυτά μάλλον.

Καλή συνέχεια σε όλους. Το άλλο ΣΚ πάλι. 🤣
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: kom
εξέφρασα την άποψή μου.
Το πρόβλημα δεν είναι να εκφράζεις την άποψή σου.
Το προβλημα ειναι όταν δεν την τεκμηριώνεις.
Εσυ απλά απάντησες με ένα: Εγώ δεν θα το έκανα έτσι.
Και το χειρότερο είναι ότι συνεχίζεις να απαντάς χωρίς καν να έχεις εξηγήσει το λόγο της πρωταρχικής σου διαφωνίας με την διαφορετική τοποθέτηση που έγινε.
 
Τα προβιοτικά σε χάπια αν θυμάμαι καλά τα παίρνουμε μια ώρα πριν την αντιβίωση μια φορά την μέρα.
Νομίζω (τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει πρόσφατα από δύο Παθολόγους και δύο Φαρμακοποιούς) ότι η τελευταία τάση είναι όταν παίρνει κανείς αντιβίωση, να λαμβάνει τα προβιοτικά όσο πιο απομακρυσμένα χρονικά γίνεται από τη λήψη της αντιβίωσης. Π.χ. αν η αντιβίωση λαμβάνεται ανά 12ωρο, το προβιοτικό λαμβάνεται στο 6ωρο από την αντιβίωση....Επίσης υπάρχει η τάση το προβιοτικό να χορηγείται και αρκετές ημέρες μετά το πέρας του κύκλου της αντιβίωσης, ώστε να αυξηθεί ανεμπόδιστα ο πληθυσμός του, γιατί όπως και να το κάνουμε τα προβιοτικά θεωρούνται ευάλωτα στις αντιβιώσεις και απενεργοποιούνται από αυτές. Παρόλα αυτά, υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη προβιοτικών (π.χ. το κεφιρ, είναι άλλο από το ultra levure, και αυτό άλλο από τα acidophilus κλπ) δλδ έχουν διαφορετικούς μικροοργανισμούς και διαφορετική ευαισθησία στις αντιβιώσεις.
@Katevds , ελπίζω το κοκατιλάκι να πάει καλά. Επειδή όμως αναφέρεις ότι χάνει και χάνει γραμμάρια στην κρίσιμη φάση που βρίσκεται, θα σου προτείνω να πάρεις τηλέφωνο σήμερα στην Κομοτηνή, να αναφέρεις τα βάρη που έχεις διαπιστώσει, και να συζητήσεις μήπως και χρειάζεται να αλλάξει κάτι στη θεραπεία...π.χ. να μεταβληθεί η σειρά των φαρμάκων, οι δόσεις, να μπει νέο φάρμακο κλπ.
 
Back
Top