Φροντίδα Μπορούν να συνυπάρξουν δυο αρσενικά στο ίδιο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικά με το αν μπορούν να υπάρξουν δυο αρσενικά ίδιας ηλικίας αδέρφια στο ίδιο κλουβί. Τί προβλήματα προκύπτουν;
 
Δύο έφηβοι αρσενικοί μπορούν να συνυπάρξουν στο ίδιο κλουβί.
Δυο ώριμα σεξουαλικά αρσενικά είναι αδύνατο να συνυπάρξουν στον ίδιο "περιορισμένα μικρό χώρο" χωρίς συνέπειες...
Σε κάποιες περιπτώσεις αυτές οι συνέπειες μπορεί να χαρακτηριστούν και επικίνδυνες για κάποιο από τα δύο...
 
Τώρα είναι 7 με 8 μηνών. Όταν έρθει η περίοδος αναπαραγωγής λες Γιάννη θα υπάρχει σίγουρα πρόβλημα;
 
Τώρα είναι 7 με 8 μηνών. Όταν έρθει η περίοδος αναπαραγωγής λες Γιάννη θα υπάρχει σίγουρα πρόβλημα;
Θα το δεις... όσο πλησιάζει η άνοιξη τόσο θα αυξάνονται και οι καβγαδες και έτσι θα αναγκαστεις να τους χωρίσεις κάποια στιγμή. Αλλά όσο είναι μικρά δεν υπάρχει λόγος να χωριστουν. Φαντάσου έχω σε ζευγαρωστρα 3 αρσενικά και 1 θηλυκά και συμβιωνουν μια χαρα! Όπως και στην κλούβα συμβιωνουν και ταιζονται πολλές φορές κιόλας. :)
 
Χώρισα τα δυο σήμερα που μάλλον αρσενικά είναι και στεναχωρήθηκα λίγο γιατί το ένα έψαχνε το άλλο. Να τα ξαναενώσω για άλλους δυο τρεις μήνες έχει νόημα τώρα;
 
Χώρισα τα δυο σήμερα που μάλλον αρσενικά είναι και στεναχωρήθηκα λίγο γιατί το ένα έψαχνε το άλλο. Να τα ξαναενώσω για άλλους δυο τρεις μήνες έχει νόημα τώρα;
Να αφήσεις τα δυο αρσενικά χωριστά.
Και ευκολότερα θα μπουν στη διαδικασία να κελαηδήσουν, και θα τρέφονται όσο χρειάζονται και κυρίως θα αποκτήσουν την απαραίτητη κυριαρχία που χρειάζεται ένα αρσενικό για να ζευγαρώσει το θηλυκό.
Μια από τις αιτίες για άσπορες γέννες αυγών είναι και το ζευγάρωμα με πουλιά που βρίσκονταν στην κατώτερη κλίμακα ιεραρχίας μέσα στην κλούβα. Αυτά τα πουλιά, δύσκολα θα διεκδικήσουν οτιδήποτε. Γιατί όσες προσπάθειες κι αν έκαναν στο παρελθόν... ήταν άκαρπες. Γι αυτό άλλωστε βρίσκονται τελευταία στην κατάταξη.
Μπορεί λοιπόν να βολεύει,
Μπορεί να έχουμε λιγότερη πτηνοτροφική εργασία,
Μπορεί ίσως και να μη μας ενοχλεί...
Αν θέλουμε όμως να έχουμε σωστά "αντράκια" στο κοπάδι μας... Θα πρέπει να τα βοηθήσουμε.
Εγώ τουλάχιστο αυτό κάνω.
Κάθε αγοράκι μόνο του...
 
Εγω εχω δυο αρσενικα στο ιδιο κλουβι με το χωρισμα να τα αφησω (δεν βλεποντε) να τα αφησω;
Εφόσον δεν βλέπονται δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα συναγωνίζονται στο τραγούδι. Αρκεί η ζευγαρώστρα σου να είναι μεγάλη για να έχουν χώρο να πετάνε.
 
Πάντως τα μικρά αρσενικά Γιάννη δεν θα μπούνε για αναπαραγωγή του χρόνου. Εννοώ το 17. Σκεφτόμουνα την θηλυκιά με το σπασμένο ράμφος να βάλω από τα φετινά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στη δυσκολία της αναπαραγωγής.
 
Όπως και να χει τα αρσενικά ας μείνουν μόνα τους να δυναμώσουν.
Για το στραβό ράμφος τώρα, από την ώρα που τρώει θα μεγαλώσει τα μικρά της. Πιστεύω πως θα σε εκπλήξει.
 
Και εγώ το πιστεύω. Έχω άλλα δυο θηλυκά βέβαια ενήλικα απλά θα ήθελα από το συγκεκριμένο πουλάκι να πάρω απογόνους κάποια στιγμή.Αν της έβρισκα αρσενικό σαν τον πατέρα της που φρόντιζε τα μικρά καλύτερα και από τη μαμά τους τότε θα μπορούσε πολύ εύκολα να μεγαλώσει μικρά. Θα δούμε.
 
Χώρισα τα δυο σήμερα που μάλλον αρσενικά είναι και στεναχωρήθηκα λίγο γιατί το ένα έψαχνε το άλλο. Να τα ξαναενώσω για άλλους δυο τρεις μήνες έχει νόημα τώρα;
Απο την στιγμή που δεν μαλωνουν προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να τα κρατήσεις χωριστά. Εμένα τα δικά μου αγοράκια συναγωνιζονται το ένα το άλλο και τραγουδούν ακόμα πιο δυνατά για να περάσει το ένα το άλλο! Έχουν πολύ πλάκα! Δεν θεωρώ όπως λέει ο Γιάννης ότι αν είναι μαζί δε θα δυναμωσουν ή την άνοιξη δε θα μπορέσουν να ζευγαρωσουν. Αλλά συμφωνώ γι αυτό με την κλούβα. Έτσι γίνεται συνήθως, το πιο κυριαρχικο αρσενικό δεν αφήνει τα υπόλοιπα αρσενικά στην κλούβα να ζευγαρωσουν. Αλλά μιας και δεν μιλάμε για κλούβα για αναπαραγωγή και για πολλά πουλιά μαζί μπορείς να τα έχεις και ενωμένα. Φυσικά τα μάτια σου 14 σε περίπτωση που πυρωσουν και αρχίσουν έντονοι τσακωμοι να τα χωρίσεις! 😉
 
Ναι μάλλον θα τα ξαναενώσω για λίγο ακόμα να δω πως θα τα κάνω να χωράνε πιο άνετα.Απλά να έχω άδεια μέσα στο Νοέμβρη και να ασχοληθώ με το dexion να το μεγαλώσω κτλ. Πάντως έχει δίκιο και στη σίτιση ο Γιάννης. Πάντα το ένα θα δοκιμάσει πρώτο και το άλλο θα ακολουθήσει δεύτερο. Τους τα βάζω όλα x2 στο κλουβί βέβαια για αποφυγή τσακωμών... Μόλις τα ξαναένωσα :). Ξέρω δεν άκουσα τον Γιάννη ο οποίος έχει δίκιο αλλά δεν θα μείνουνε πολύ καιρό μαζί. Τουλάχιστον για την ώρα ας είναι λίγο πιο άνετα να πετάει και λίγο.
 
Πάντα το ένα θα δοκιμάσει πρώτο και το άλλο θα ακολουθήσει δεύτερο
Το ότι θα φάει πρώτα το ένα δεν σημαίνει πως το άλλο δεν φάει καν.

Τους τα βάζω όλα x2 στο κλουβί βέβαια για αποφυγή τσακωμών...
Τέλεια τότε! Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα! Αρκεί να ενεργησεις άμεσα αν τελικά αρχίσουν οι τσακωμοι. :)
 
Να ρωτησω κατι; (απορια ειναι)
Στην φυση δηαδη δεν ζουνε σε σμηνη αλλα το καθε ενα μονο του μεχρι να ερθει η περιοδος αναπαραγωγης και να πανε να διεκδικησουν καποιο θηλυκο;
 
Στην φυση δηαδη δεν ζουνε σε σμηνη αλλα το καθε ενα μονο του μεχρι να ερθει η περιοδος αναπαραγωγης και να πανε να διεκδικησουν καποιο θηλυκο;
Σ ένα βιβλίο που έχω, γράφει πως τα καναρινια είναι κοινωνικά ζώα και ζουν σε σμηνη. Και στην αναπαραγωγή χωρίζονται σε ζευγάρια.
Έψαξα και στο γκουγκλ δεν βρήκα κάτι που να αναφέρεται στο πως ζουν τα άγρια καναρινια στη φύση...
 
Σ ένα βιβλίο που έχω, γράφει πως τα καναρινια είναι κοινωνικά ζώα και ζουν σε σμηνη. Και στην αναπαραγωγή χωρίζονται σε ζευγάρια.
Έψαξα και στο γκουγκλ δεν βρήκα κάτι που να αναφέρεται στο πως ζουν τα άγρια καναρινια στη φύση...

Ρωταω γι αυτον ακριβως τον λογο...
Επειδη δεν ξερω τελικα ποσο καλο τους κανει να ειναι ολο το χρονο μονα και μπορει κι αυτα να θελουν την παρεα του ειδους τους.
Δεν λεω σε ενα μικρο κλουβακι, αν εχουμε ομως 2 ταιστρες ωστε κανενα να μην μενει παραπονεμενο κλπ τοτε μπορει να "θελουν" να ειναι μαζι.
Αλλο στην περιοδο της αναπαραγωγης, εκει πολλα αρσενικο μαλωνουν για χαρη του θηλυκου.
 
και εγώ θα έλεγα μετά τον Φλεβάρη να χωριστούνε.. Πάντως όταν είναι μόνα τους τα αρσενικά κελαηδούνε πιο πολύ..
 
Θυμάμαι ένα βίντεο που ανέβασε παλιότερα νομίζω ο @misalouris το οποίο είναι τραβηγμένο μάλλον στα κανάρια από τουρίστα. Είναι η επιτομή του τσακωμού άγριων αρσενικών καναρινιών. Περίπου τρία λεπτά τραβιούνται, γίνονται κουβάρι, δαγκώνονται, ο ένας του τραβάει τη φτερούγα, ο άλλος του πατάει το κεφάλι κλπ. Ο λόγος φαίνεται αραιά και που, θηλυκιά καναρινίτσα η οποία πετάει περίεργη γύρω γύρω, ενίοτε μάλιστα προσπαθεί και να τους χωρίσει... Τα δικά μας παρόλο πιό εξευγενισμένα αντιδρούν αντίστοιχα στο κλουβί.
 
Θυμάμαι ένα βίντεο που ανέβασε παλιότερα νομίζω ο @misalouris το οποίο είναι τραβηγμένο μάλλον στα κανάρια από τουρίστα. Είναι η επιτομή του τσακωμού άγριων αρσενικών καναρινιών. Περίπου τρία λεπτά τραβιούνται, γίνονται κουβάρι, δαγκώνονται, ο ένας του τραβάει τη φτερούγα, ο άλλος του πατάει το κεφάλι κλπ. Ο λόγος φαίνεται αραιά και που, θηλυκιά καναρινίτσα η οποία πετάει περίεργη γύρω γύρω, ενίοτε μάλιστα προσπαθεί και να τους χωρίσει..
Αυτό το βίντεο τραβήχτηκε την περίοδο αναπαραγωγής. Τότε τα αρσενικά είναι πυρωμενα και διεκδικούν το κάθε θηλυκό. Στο συγκεκριμένο βίντεο 2 αρσενικά διεκδικούν το ίδιο θηλυκό και ιδού το αποτέλεσμα. Ναι τα αρσενικά καναρινια συνήθως μαλωνουν, τσακώνονται και δεν συμβιωνουν αρμονικά στο ίδιο κλουβί ΑΛΛΆ όταν είναι μικρά σε ηλικία (όπως του Λάμπρου), αν η περίοδος δεν είναι η άνοιξη που ζευγαρωνουν και αν ο χώρος είναι επαρκής τότε ναι μπορούν να συμβιωσουν χωρίς τσακωμους και μαλλιοτραβηγματα. :)

Στην κλούβα μου το χειμώνα πάντως και στο παρελθόν αλλά και αυτη την περιοδο συμβιωνουν μια χαρά τα αρσενικά μεταξύ τους και τραγουδούν πάρα πολύ! Τα αρσενικά είναι σίγουρα πάνω 5. Πάνε το ένα δίπλα στο άλλο και κάνουν και κόντρες ποιος θα τραγουδήσει πιο δυνατά. :)
 
Back
Top