Φροντίδα Μπορούν να συνυπάρξουν δυο αρσενικά στο ίδιο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδή είναι καλύτερα να συνυπάρχουν μέσα σε μια κλούβα από το να έχει το καθένα το χώρο του;
Αυτό το βίντεο τραβήχτηκε την περίοδο αναπαραγωγής.
Για ποιο video μιλάς Αλίκη;
 
Δηλαδή είναι καλύτερα να συνυπάρχουν μέσα σε μια κλούβα από το να έχει το καθένα το χώρο του;
Σε ομαλές περίοδοι και αν όντως συμβιώνουν αρμονικά και δεν υπάρχουν τσακωμοί και αγριάδες και βρίσκονται σε μεγάλα κλουβιά και πετάνε, γιατί όχι; :)

Για ποιο video μιλάς Αλίκη;
Γι αυτό. :)
 
και εγω έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα... Τελικά απο τα φετινά μου κράτησα δυο αρσενικά και τα έβαλα σε 80αρα ζευγαρωστρα με ξύλινο χώρισμα, αυτά όμως πάνε συνέχεια και βλέπονται απο τα πλάγια... Προς το παρόν τα αφήνω έτσι μάλλον είναι καλύτερα...
 
Ρε παιδια για πια φυση μιλαμε ακριβως; Για τα κλουβια που εχουμε τα καναρινια μας;αυτο ειναι φυση;
 
κράτησα δυο αρσενικά και τα έβαλα σε 80αρα ζευγαρωστρα με ξύλινο χώρισμα, αυτά όμως πάνε συνέχεια και βλέπονται απο τα πλάγια... Προς το παρόν τα αφήνω έτσι μάλλον είναι καλύτερα..
Τα συγκεκριμένα 2 αρσενικά δε θα ήταν καλή ιδέα να μπουν μαζί. 😛

Παιδια για να μην παρεξηγηθώ ο κανόνας είναι πως ναι τα αρσενικά καναρινια δεν μπορούν να μοιράζονται τον ίδιο χώρο αλλά υπο προϋποθέσεις και συγκεκριμένες καταστάσεις ναι θα μπορούσα να συνυπαρξουν στο ίδιο κλουβί χωρίς τσακωμους. Αν αποφασίσουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο όμως θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι και σε επιφυλακή σε περίπτωση που αρχίσουν οι τσακωμοι και τότε θα πρέπει άμεσα να τα χωρίσουμε.

Ρε παιδια για πια φυση μιλαμε ακριβως; Για τα κλουβια που εχουμε τα καναρινια μας;αυτο ειναι φυση;
Απλά παραλληλιζουμε την συμπεριφορά του αγριου καναρινιου (ναι υπάρχει στα Κανάρια νησια) με αυτή του ημερου καναρινιου που έχουμε σπίτι μας στο κλουβί. Από εκεί κατάγεται το καναρινι μας και προφανώς οι συμπεριφορες τους έχουν πολλά κοινά σημεία. 😉
 
Λένε και πως το Timbrado είναι πιο κοντά στο άγριο καναρίνι τώρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.
 
Back
Top