Ασθένειες Μπορούν οι ψύλοι απο γάτα να κολήσουν σε καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης L.A.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

L.A.

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2009
Μηνύματα
16
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα σε όλους, γνωρίζει κανείς αν οι ψύλοι απο γάτα μπορούν να κολήσουν σε καναρίνια;
 
οχι δεν κολουν απο τα αλλα κατοικιδια οπως προαναφερε και ο Θεοδωρος.
 
Είστε απόλυτα σίγουροι; Ρωτάω διότι και τους κρότωνες (τσιμπούρια) τους βρίσκουμε συνήθως στους σκύλους και τις γάτες. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μπορούν να βρεθούν μόνο εκεί. Μπορούν να βρεθούν σε πουλιά, άλλα ζώα, ακόμη και στον άνθρωπο.
 
Είστε απόλυτα σίγουροι; Ρωτάω διότι και τους κρότωνες (τσιμπούρια) τους βρίσκουμε συνήθως στους σκύλους και τις γάτες. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μπορούν να βρεθούν μόνο εκεί. Μπορούν να βρεθούν σε πουλιά, άλλα ζώα, ακόμη και στον άνθρωπο.
εγω εχω στον ιδιο χωρο πουλια γατους και σκυλο και ποτε δεν εχω βρει τσιμπουρι η ψειρες στα πουλια μου.
τωρα δεν ειμαι και απωλυτος σε αυτο που λεω.
ας μας πουν η ποιο εμπειροι!
 
Παιδιά το ρωτάω γιατί "φάγανε" και εμένα και διαπίστωσα ότι είναι και μέσα στο σπίτι μου. Τώρα βέβαια δεν έχω γάτα(παίθανε) αλλά φοβάμαι μήπως πάνε στα καναρίνια γιατί σε αυτόν τον χώρο σίγουρα έχει ψυλους! Δηλαδή τι κάνω;
 
Παιδιά το ρωτάω γιατί "φάγανε" και εμένα και διαπίστωσα ότι είναι και μέσα στο σπίτι μου. Τώρα βέβαια δεν έχω γάτα(παίθανε) αλλά φοβάμαι μήπως πάνε στα καναρίνια γιατί σε αυτόν τον χώρο σίγουρα έχει ψυλους! Δηλαδή τι κάνω;
για καλο και για κακο παρε το Chevi-tren και ψεκασε ολο το χωρο!
 
ψυλλους, εχουν οι γάτες αν και με τα μέσα που υπάρχουν σήμερα, δεν θα έπρεπε! Τσιμπούρια,έχουν οι σκύλοι και τα... Πρόβατα, οι γάτες δεν πιάνουν τσιμπούρια, για κάποιο ιδιαίτερο λόγο,τα παράσιτα αυτά, δεν τις προτιμούν.
Τα πτηνά, πιάνουν αλλου είδους παράσιτα, οχι τα ίδια με τα θηλαστικά, εξ ίσου επικινδυνα όμως για την υγεία τους, καθως γεννουν τα αυγά τους μέσα στο σώμα τους και στο τέλος,το πουλί, πεθαίνει απο αναιμια.
Υπάρχουν εξωπαρασιτοκτόνα με αριστα αποτελέσματα, μην αφηνουμε τις γάτες,τους σκύλους η τα πουλιά, να γίνονται "αποικίες" με παράσιτα.
Το αν κολλαει το ένα ειδος με το αλλο, δεν εχει σημασία, σημασία εχει, οτι όλα κολλάνε στον ανθρωπο, με ασχημη κατάληξη. 😉
 
Τα τσιμπούρια πιάνουν καί τις γάτες και οι ψύλλοι καί τους σκύλους... Αλλά αυτό δεν μας αφορά αυτή τη στιγμή...
 
Back
Top