Γενικά Μπορω να γινω μελος σε συλλογο;

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα στην ομαδα. Σε λιγες μερες θα αποκτησω ενα αρσενικο καναρινακι για να εχω ενα ζευγαρακι για να τα βαλω την ανοιξη, ομως το θεμα που με απασχολει ειναι να προμηθευτω δαχτυλιδια για καναρινια και να γινω και γω μελος σε συλλογο. Για να ειμαι μελος σε συλλογο πρεπει να πληρωνω ενα ποσο για την συνδρωμη μου και αν ναι ποσο ειναι και γινεται να γινω μελος μιας και ειμαι 14 χρονων;
 
Η ηλικία είναι σίγουρα ένας ανασταλτικός παράγοντας μια και χρειάζεται απ' όσο ξέρω να υπάρχουν ενήλικα μέλη στους συλλόγους.
Παρ' όλα αυτά και επειδή δεν γνωρίζω απόλυτα το καθεστώς που επικρατεί σε κάθε σύλλογο μπαίνεις σε κάποιους από τους παρακάτω αρχίζοντας από αυτόν που σου είναι πιο κοντά... ρωτάς κι αν θέλεις μας λες το αποτέλεσμα. https://community.petbirds.gr/forums/bird-clubs/#post-64986
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
το θεμα που με απασχολει ειναι να προμηθευτω δαχτυλιδια για καναρινια
Και ξαναλέω και εδώ:
"Για να βάλεις δαχτυλίδια δεν είναι απαραίτητο να μπεις σε κάποιον σύλλογο.. Τα πετ σοπ πουλάνε και δαχτυλίδια κλειστού τύπου με διάφορα χρώματα και αριθμούς! Την δουλειά τους την κάνουν! 😉" Τώρα αν θες να γίνεις μέλος σε κάποιον σύλλογο για σένα και μόνο πάρε κάποιο τηλ να μάθεις περσότερες πληροφορίες! 😉
 
Οι συμβουλές και οι οδηγίες που θα έχεις από το σύλλογό σου, στοιχίζουν πολύ λιγότερο από τα 20-30 ευρώ της ετήσιας συνδρομής...
Αν μάλιστα συνυπολογίσεις και τη διαφορά στην τιμή των δακτυλιδιών από το pet και την ποιοτική κατοχύρωση κάθε πτηνού που θα βγάζεις στην αναπαραγωγή... Τότε το κόστος μηδενίζεται... Σε κάποιους συλλόγους τα νεαρά σε ηλικία μέλη δεν πληρώνουν... αλλά αυτό θα πρέπει να το διερευνήσεις και να το διαπραγματευτείς μόνος σου ή καλύτερα μαζί με τους γονείς σου...
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να μείνουμε στα δακτυλίδια συλλόγου γιατί στην τελική αξίζει περισσότερο...η αναπαραγωγή να είναι όπως πρέπει... Κι όχι όπως να'ναι.
Εσείς οι νέοι πρέπει να βγείτε μπροστά και να κόψετε κάθε κακή προδιάθεση για γέννες στην τύχη... Διαφορετικά θα κοιτάμε και θα καμαρώνουμε μόνιμα τους ξένους... Κάθε διαφορετική νουθεσία από το σωστό με βρίσκει αντίθετο και στεναχωριέμαι όταν αυτό γίνεται...
Ας έχεις για παράδειγμα το @Μάνος Ίτσιος που αν και είναι ένα - δυο χρόνια μεγαλύτερός σου πέρυσι είχε πρωτιές στην Κρήτη..
Φυσικά εσύ επιλέγεις... εμείς απλά συζητούμε για το κατά γνώμη σωστό.
 
Οι συμβουλές και οι οδηγίες που θα έχεις από το σύλλογό σου, στοιχίζουν πολύ λιγότερο από τα 20-30 ευρώ της ετήσιας συνδρομής...
Αν μάλιστα συνυπολογίσεις και τη διαφορά στην τιμή των δακτυλιδιών από το pet και την ποιοτική κατοχύρωση κάθε πτηνού που θα βγάζεις στην αναπαραγωγή... Τότε το κόστος μηδενίζεται... Σε κάποιους συλλόγους τα νεαρά σε ηλικία μέλη δεν πληρώνουν... αλλά αυτό θα πρέπει να το διερευνήσεις και να το διαπραγματευτείς μόνος σου ή καλύτερα μαζί με τους γονείς σου...
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να μείνουμε στα δακτυλίδια συλλόγου γιατί στην τελική αξίζει περισσότερο...η αναπαραγωγή να είναι όπως πρέπει... Κι όχι όπως να'ναι.
Εσείς οι νέοι πρέπει να βγείτε μπροστά και να κόψετε κάθε κακή προδιάθεση για γέννες στην τύχη... Διαφορετικά θα κοιτάμε και θα καμαρώνουμε μόνιμα τους ξένους... Κάθε διαφορετική νουθεσία από το σωστό με βρίσκει αντίθετο και στεναχωριέμαι όταν αυτό γίνεται...
Ας έχεις για παράδειγμα το @Μάνος Ίτσιος που αν και είναι ένα - δυο χρόνια μεγαλύτερός σου πέρυσι είχε πρωτιές στην Κρήτη..
Φυσικά εσύ επιλέγεις... εμείς απλά συζητούμε για το κατά γνώμη σωστό.

Και γω θελω να μπω στον συλλογο και το ψαχνω και μαλιστα θελω να μπω στην ΑΛΟΠ αλλα θα μιλισω πρωτα με τους διαχειριστες της ΑΛΟΠ και μετα τα περαιτερω.
 
Ελπίζω να έχεις κάνει αυτήν την συζήτηση, πρωτα με τους γονείς σου.

Και βεβαια εκανα συζητηση και μαλιστα μιλησα και με εκπρωσοπω απο την ΑΛΟΠ και μου ειπε η ηλικια μου δεν με σταματαει και οτι μπορω να κανω εγγραφη. Τωρα θα παρω μια γενικη απαντηση απο τους γονεις μου το Σ/Κ και αν ολα πανε καλα θα κανω εγγραφη και θα ξεκκνησω νομιμη εγγραφη εφοσων και τα εξοδα ειναι λιγα (35 € ανα χρονο).
 
Τέλεια και μπράβο στην ΑΛΟΠ...
Καλή σταδιοδρομία...
Θα σε παρακολουθώ και θα σε καμαρώνω.

Σας ευχαριστω Κ. Μισαλουρη και μαλιστα σκεφτομαι να το ακολουθησω και γω σαν επαγγελμα και να ανοιξω ενα αξιοπρεπες πετ και ολα τα ωδικα και τα ιθαγενη εκτροφης με δαχτυλιδια, με τις καταλληλες ποικιλιες φαρμακων κτλ γιατι απο μικρος η τρελα μου ητανε τα καναρινια και μου λεγανε ολοι αφου τρελενεσαι τοσο γιατι δεν ανοιγεις ενα πετ και εγω εχω κατσει και εχω σκεφτει οτι θελω να ανοιξω ενα με καταλληλες συνθικες και καταλληλα εμπορευματα. Και να ευχαριστησω την παρεα του PetBirds που αν δεν ειχανε επιμηνει να ελευθερωσω την καρδερινα δεν θα ημουνα εδω τωρα ενα βημα πριν τον συλλογο σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ!

Με το καλό τότε!
Σίγουρα θα βγεις κερδισμένος!

@pyroferus και βεβαια θα βγω γιατι θα εχω μια νομιμη και αναγνωριζμενη εκτροφη.
 
Καλή σου επιτυχία👍, όλοι προτιμούν ένα πετ σοπ που να ασχολείται πραγματικά με τα πουλιά κι όχι απλά να πουλάει αυτό που αποφέρει περισσότερο κέρδος... Ειδικά αν εκτρέφει κιόλας!
 
Καλή σου επιτυχία👍, όλοι προτιμούν ένα πετ σοπ που να ασχολείται πραγματικά με τα πουλιά κι όχι απλά να πουλάει αυτό που αποφέρει περισσότερο κέρδος... Ειδικά αν εκτρέφει κιόλας!

Και βεβαια ολοι προτιμουν το αξιοπιστο και τωρα θα παρω μερικα δαχτυλιδια ανοιχτου για οταν κανω το πρωτο
ζευγαρωμα να δω πως θα αντιδρασει με τα ανοιχτα και αν ολα πανε καλα στην επομενη αναπαραγωγη θα παρω συλλογου. Παρεπιμπτοντως που μπορω να βρω δαχτυλιδια σαν αυτα τον συλλογων οχι σαν τα ανοιχτου να ειναι κλειστου τυπου και να γραφει μονο ετος;
 
Παρεπιμπτοντως που μπορω να βρω δαχτυλιδια σαν αυτα τον συλλογων οχι σαν τα ανοιχτου να ειναι κλειστου τυπου και να γραφει μονο ετος;
Πουλάνε σε petshops φίλε μου. Μπες στο internet και θα βρεις.
 
Back
Top