Αναπαραγωγή Μπορω να μετακινησω τη ζευγαρωστρα για να καθαρισω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
για να τα καθαρισω μπορω να μετακινησω την ζευγαρωστρα; Γτ ειναι λιγο ψηλα σχετικακαι δεν θα κανω ανετες κινησεις
 
για να τα καθαρισω μπορω να μετακινησω την ζευγαρωστρα; Γτ ειναι λιγο ψηλα σχετικακαι δεν θα κανω ανετες κινησεις
Φυσικά και μπορείς να το κάνεις...
Αν δεν κατέβει κάτω δεν θα καθαρίσει σωστά.
 
τελεια. Γιατι ανυσηχησα.. Και οταν με το καλο γεννηση;θα μπορω να το κατεβαζω;
 
τελεια. Γιατι ανυσηχησα.. Και οταν με το καλο γεννηση;θα μπορω να το κατεβαζω;
Ναι.. καθαρίζεις γρήγορα και το επιστρέφεις.
Φρόντισε η καθαριότητα να γίνει μια μέρα πριν βγουν τα μικρά ώστε η επόμενη να τα βρει λίγο πιο μεγάλα...
 
Σταυρο να σε ρωτησω κατι ευθεως.. Τελη Απριλη συζητουσαμε οτι ΘΑ παρεις ενα αρσενικο για αρχη... Και βλεπεις.. Συζητουσαμε για πιθανα κλουβια που ΘΑ χρησιμοποιουσες...

Τις προαλλες με το σημαδακι στο ματι (που προφανως υποδεικνυει οτι πηρες πουλι) γραφεις οτι ο αρσενικος ομως δεν εκανε μπανιο σαν να μην ξερει. Αρα αυτο με το σημαδι ηταν το θηλυκο. Αρα αγορασες δυο, ενω σε συμβουλευσαν να περιμενεις... Τα εχεις μαζι; Καραντινα πηγε περιπατο;

Γιατι εχουμε φτασει σε 15 μερες απο το "Θα αγορασω ενα αρσενικο και βλεπουμε" στο "πως καθαριζω τη ζευγαρωστρα που ειναι ψηλα;"... Δεν θελω να παρεξηγηθω, αλλα απο καπου "μπαζει" και κατι δεν μας εχεις πει.
 
που να ξερω ποτε θα βγουν; 😛 Ακομα η φωλια δεν χτιστικε εχουμε μελλον και αν... 😛 .. Απο τις 6 τριχες που παιρνει για την φωλια τις 4 τις βρηκα κατω στο κλουβι και τις δυο μεσα.. :)

Σταυρο να σε ρωτησω κατι ευθεως.. Τελη Απριλη συζητουσαμε οτι ΘΑ παρεις ενα αρσενικο για αρχη... Και βλεπεις.. Συζητουσαμε για πιθανα κλουβια που ΘΑ χρησιμοποιουσες...

Τις προαλλες με το σημαδακι στο ματι (που προφανως υποδεικνυει οτι πηρες πουλι) γραφεις οτι ο αρσενικος ομως δεν εκανε μπανιο σαν να μην ξερει. Αρα αυτο με το σημαδι ηταν το θηλυκο. Αρα αγορασες δυο, ενω σε συμβουλευσαν να περιμενεις... Τα εχεις μαζι; Καραντινα πηγε περιπατο;

Γιατι εχουμε φτασει σε 15 μερες απο το "Θα αγορασω ενα αρσενικο και βλεπουμε" στο "πως καθαριζω τη ζευγαρωστρα που ειναι ψηλα;"... Δεν θελω να παρεξηγηθω, αλλα απο καπου "μπαζει" και κατι δεν μας εχεις πει.
τα ειπα ολα, μου τα εδωσαν καταρχην δεν τα αγορασα, με το σημαδακι εκανε μπανιο και ολα καλα την δευτερη φορα. Οσο για τα καναρινια ηταν ετοιμα για ζευγαρωμα και εγω απλα τα κρατησα μια εβδομαδα εκτος (σε ξεχωριστα κλουβια δηλαδη) και μετα τα εβαλα στην ζευγαρωστρα εδω και δυο μερες... Οσο αφορα τα κλουβια απο την αρχη ειχα την ζευγαρωστρα.. Εσυ παρακολουθεις απο οτι θυμαμαι τα ποστ μου και απαντουσες οποτε εαν ψαξεις τα λεω ολα εαν δεν κανω λαθος :)
 
Και το μια βδομαδα εκτος σε τι αποσκοπουσε; Καραντινα ή τι;

Στη ζευγαρωστρα σε νεο μερος με ελαχιστη περιοδο προσαρμογης.. Μακαρι να πετυχει. Για μενα ειναι πολυ αμφιβολα τα αποτελεσματα.
 
για να το λες κατι θα ξερεις. Εγω το δοκιμαζω και βλεπουμε. Οτι γινει.. Αλλιως μετα το καλοκαιρι...
 
Το παρακολουθω το ποστ, γι αυτο και σε ρωτησα χωρις περιστροφες. Ισως ο τροπος μου το πρωι να ειναι λιγο πιο αποτομος οποτε ζητω συγγνωμη, απλα να σε βοηθησω θελω. Αν διαβασεις ολα τα αρθρα πανω στο ζευγαρωμα εχουν μια διαδικασια, ή οποια κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ακολουθηθει.

Σε ανεπιτυχη προσπαθεια, πας για του χρονου την ανοιξη, οχι μετα το καλοκαιρι.
 
οκ λοιπον..σαφως και δεν παρεξηγω το οτι θα πει ο καθε ενας και σαφως δεν χρειαζετ συγγνωμη για τιποτα.. Δεν ειπες κατι το κακο η αποτομο κατα την αποψη μου.. Εισαι πιο εμπειρη σαφως και καλα κανεις και λες τα δικα σου απο τις εμπειριες σουκαι ευχαριστω ολους για την βοηθεια... Οσο αφορα γιατι μετα το καλοκαιρι οχι;
 
Να σου πω κατι για να σου δωσω να καταλαβεις οτι και εγω τα ιδια εκανα. Μου εδωσαν ενα ζευγαρι τα Χριστουγεννα, και απο την αγνοια μου τα ειχα μαζι (το κλουβι ειχε ηδη φωλια μεσα, γιατι δεν ηξερα οτι πρεπει να ακολουθησω καποια βηματα)... Ετσι τελη Γεναρη ειδα το πρωτο αυγο. Και ετσι μπηκα στο φορουμ. Και εμαθα οτι τα εκανα ολα μα ολα λαθος. Ευτυχως γι μενα, ημουν τυχερη και βγηκαν 4 μικρα μια χαρα. Απο τοτε ομως, ακολουθησα οτι συμβουλες μου δοθηκαν, και δεν εχασα.

Στα λεω αυτα για να καταλαβεις οτι δεν απεχουμε και πολυ, ουτε ειμαι πιο εμπειρη. Απλα να βοηθησω εσενα και τα πουλια σου θελω. Ημουν αποτομη, γι'αυτο και ζητησα συγνωμη. Αναγνωριζω ποτε "υπερβαινω" τα ορια. Για οτιδηποτε αλλο θελεις να ρωτησεις, εδω ειμαστε, ριξε παντως μια ματια και στα αρθρα περι ζευγαρωματος.
 
πως νομιζα οτι υπαρχουν 2 περιοδοι; Μαλλον μπερδευτκα με την πτερορροια...
 
Κάποιοι συνεχίζουν αναπαραγωγή και το καλοκαίρι... ίσως γι' αυτό.
Και καποιοι ολοχρονις. Η σωστη περιοδος ομως ειναι μια, και ειναι η ανοιξη. Αν προσεξεις και τα πουλια στη φυση τοτε ξεκινουν, ποτε αλλοτε.
 
oχι απλα νομιζα οτι ετσι ειχα διαβασει στο υπομνημα...
 
Back
Top