Διατροφή Μπορω να ριχνω ριγανη στους σπορους του μπατζι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paulpaul

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
260
Πόλη
Αθήνα
Μπορω να ριχνω ριγανη στους σπορους για να το φαει το μπατζι μου σημερα του εβαλα και μηλο και ξετρελαθηκε
 
Μπορείς αλλά τα ξηρά μυρωδικά επειδή μπορούν να μείνουν και περισσότερο από μία μέρα στην ταίστρα, τα βάζουμε συνήθως σε ξεχωριστή αυγοθήκη, διάφορα μαζί.
 
Πρακτικά δεν ωφελεί. Η ρίγανη πέφτει στον πάτο της ταΐστρας και δεν μπορεί να τη φάει.
 
Ενώ ανακατεμένη με την αυγοτροφή, κάνει τη ''δουλειά'' που πρέπει με τις αντιοξειδωτικές, αντιμικροβιακές, αντισηπτικές, αντιφλεγμονώδεις, μυκητοκτόνες και πολλές άλλες ωφέλιμες ιδιότητές της.
 
Επίσης καλή χρήση της "ξερής" ρίγανης είναι ως εκχύλισμα σε νερό που θα χρησιμοποιηθεί για την παρασκευή αυγοτροφής. Εγώ τουλάχιστο έχω πολλά χρόνια που τη χρησιμοποιώ έτσι...
 
Κανεμα αλλο φρουτο κατι που μπορω να του δοσω παντος και μηλο και ρηγανι εχει τρελαθει το καροτο δεν το τρώει
 
Στο καρότο πρέπει να δείξουμε επιμονή... και υπομονή... μιλάω για καναρίνια αλλά πιστεύω πως και τα άλλα πτηνά λίγο πολύ ακολουθούν στα ίδια.
Εγώ στην αρχή προσπάθησα να δώσω καρότο στα πτηνά μου και επειδή δεν το έτρωγαν δοκίμασα σε όλες τις μορφές.
Άλλοτε τριμμένο σκέτο που απλά λέρωνε το κλουβί χωρίς να είμαι ποτέ σίγουρος πως το έτρωγαν...
Άλλοτε μέσα στην αυγοτροφή και που πολύ γρήγορα τη χάλαγε... και μάλιστα το καλοκαίρι μπορεί να γινόταν και επικίνδυνη...
Τελικά κατέληξα να το χρησιμοποιώ όπως είναι κομμένο κατά μήκος.
Φυσικά στη αρχή δεν το έτρωγαν και πήγαινε χαμένο, όμως μετά από κάποιο διάστημα εκμεταλλευόμενος την περιέργειά τους και τη διάθεση να τσιμπολογούν τα πάντα διαπίστωσα πως σιγά σιγά μπήκε στο μενού τους.
Τώρα όταν θα βάλω καρότο μέχρι το μεσημέρι θα έχει εξαφανιστεί... απλά για αρχή φρόντισε να μην υπάρχει άλλο λαχανικό τη συγκεκριμένη μέρα μέσα στο κλουβί.
 
Και εγώ την ρίγανη και γενικά το θυμάρι τον βασιλικό και άλλα τέτοια τα βάζω στην αυγοτροφή και πέφτει με τα μούτρα που λένε :) Βέβαια το δικό μου από ότι έχω παρατηρήσει τρώει τα πάντα (καρότο, μαρούλι, μπανάνα, νεκταρίνι, σπανάκι, καρπούζι.. μέχρι και δαμάσκηνο έφαγε!)
 
Λίγη προσοχή στο δαμάσκηνο είναι έντονα διαρροϊκό.
 
Κανεμα αλλο φρουτο κατι που μπορω να του δοσω παντος και μηλο και ρηγανι εχει τρελαθει το καροτο δεν το τρώει
Καλησπερα. Εμενα τρωνε καροτο, μηλο οχι πολυ, μπορεις επισης να τα δωσεις αγκουρι το οποιο τους αρεσει πολυ, τρωνε ακομα και μπροκολο ( το οποιο ειναι καλυτερο να τα δεινεις ανα μεγαλα διαστηματα), επισης η ποικιλια στα φρουτα ειναι καλη, δηλαδη να εχεις μια σειρα και να μην δεινεις καθεφορα το ιδιο φρουτο. Οσον αφορα τα πρασινα, σε μεγαλες ποσοτητες και συχνες δεν ειναι καλα, παραδειγματος χαρη, εαν τα εχεις βαλει αγκουρι μην προτιμησεις την επομενη φορα καποιο αλλο πρασινο, βαλε ενα μηλο ή καροτο ή κατι αλλο για να σπασεις την μονοτονια και να εχουν διαφορετικες βιταμινες που τα βοηθουν στην υγεια τους!
 
Καλησπερα. Εμενα τρωνε καροτο, μηλο οχι πολυ, μπορεις επισης να τα δωσεις αγκουρι το οποιο τους αρεσει πολυ, τρωνε ακομα και μπροκολο ( το οποιο ειναι καλυτερο να τα δεινεις ανα μεγαλα διαστηματα), επισης η ποικιλια στα φρουτα ειναι καλη, δηλαδη να εχεις μια σειρα και να μην δεινεις καθεφορα το ιδιο φρουτο. Οσον αφορα τα πρασινα, σε μεγαλες ποσοτητες και συχνες δεν ειναι καλα, παραδειγματος χαρη, εαν τα εχεις βαλει αγκουρι μην προτιμησεις την επομενη φορα καποιο αλλο πρασινο, βαλε ενα μηλο ή καροτο ή κατι αλλο για να σπασεις την μονοτονια και να εχουν διαφορετικες βιταμινες που τα βοηθουν στην υγεια τους!
Γενικά πολύ σωστά αλλά όταν λέμε πράσινα εννοούμε χόρτα όχι τα λαχανικά όπως το αγγούρι και χόρτα θα μπορούσε να δίνει και κάθε μέρα άφοβα εφόσον είναι καλά πλυμένα και στεγνά.
Με σειρά προτεραιότητας στην σπουδαιότητα στην διατροφή, δίνουμε:
  1. Χόρτα εποχής
  2. Φρέσκα αρωματικά βότανα
  3. Λαχανικά
  4. Φρούτα
Και φυσικά όλα τα υπόλοιπα, σπόρους, αυγοτροφή, κεχρί millet, σουπιοκόκκαλο, βλαστωμένους σπόρους, ξηρά μπαχαρικά κτλ.
 
Back
Top