Αναπαραγωγή Μπορώ κατά την αναπαραγωγή να αλλάξω αρσενικό σε μια κανάρα;

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ο κίνδυνος να σταματήσει να ταίζει ο μπαμπάς;
Αναλόγως τον αρσενικό! Έχω δει αρσενικούς που ούτε πλησιάζουν τα μικρά, και αρσενικούς που τα ταίζουν μέχρι να μεγαλώσουν! Αλλά αν τάιζε ο μπαμπάς και τον χωρίσουμε με την κανάρα δεν νομίζω ότι θα σταματήσει να ταίζει..

Ακόμη και έτοιμος να είναι ο νέος αρσενικός, μπορείς να αφήσεις τελείως μόνα τους τα μικρά με το πατέρα τους; Μου φαίνεται λίγο παρακινδυνευμένο για τα μικρά όλο αυτό.
Και πάλι θα σου πω αναλόγως τον αρσενικό και τον χαρακτήρα του. Στους ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες.. Αν ο μπαμπάς είναι καλός με τα μικρά και τα ταίζει μαζί με την μαμά από 7-8 ημερών, όταν θα είναι 15 ημερών η μαμά ούτε που θα τα κοιτάει! Θα τα ταίζει αποκλειστικά ο μπαμπάς τους μέχρι να απογαλακτιστούν. Έτσι τουλάχιστον κάνουν οι καλοί μπαμπάδες! Δεν είναι όλοι καλοί μπαμπάδες και πρότυπα! 😉

έχω σκεφτεί τι μπορεί να έφταιξέ..
Τι πιστεύεις;

δεν τα είχα κουρέψει, θα το κάνω φέτος
Ξέρεις να τα κουρεύεις; Δεν χρειάζονται όλα τα καναρίνια κούρεμα, μόνο συγκεκριμένες ράτσες. Ας πούμε αν έχεις κοινά δε φταίει το φτέρωμα, αλλά κάτι άλλο...

Μία εκδοχή δική μου παχύσαρκα πουλάκια πολύ πιθανόν..
Συμφωνώ! Και εγώ αυτό θα ήταν το πρώτο που θα σκεφτόμουν! Και όχι πουλάκια ακριβώς, αρσενικός παχύσαρκος! Η κανάρα πρέπει να έχει και λίγο το λιπάκι της πριν μπει σε αναπαραγωγή και αυτό δεν είναι εμπόδιο στο να δεχτεί το σπέρμα. Ενώ ο αρσενικός, αν είναι παχύσαρκος και έχει λίπος, δεν μπορεί να γονιμοποιήσει. Και αφού λες ότι είναι ήσυχος σαν κανάρα, τότε μάλλον είναι πολύ χοντρός. Για κοίταξε την κοιλίτσα του και ανέβασε μία φώτο! 😉
 
η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κουρέψει ξανά και το φοβάμαι.. Κοινά καναρίνια έχω.. Αρα να μην επιχειρήσω να του κοψω λίγα φτεράκια; όσον αφορά για το πάχος δεν το είχα σκεφτεί.. Δεν μου φαίνεται βέβαια χοντρούλης. τον ταίζω σποράκια, μήλο και αυτό το διάστημα 2 φορές την εβδομάδα αυγό.. Πάντως δεν είναι αυτοσκοπος μου να βγάλω πουλάκια απλά να τα βλέπω να χαίρονται τον κύκλο της ζωής τους! Θα το προσπαθήσω ωστόσο.. Το άλλο νεαρό αρσενικό το έχω σε θέση που να μην βλέπονται..ήρθε στο σπίτι πριν ένα μήνα και είναι σε καραντίνα.. Το γεγονός ότι ακούγονται και συχνά η κανάρα του απαντά μπορώ να το θεωρήσω φλέρτ μεταξύ τους;
 
αρα να μην επιχειρήσω να του κοψω λίγα φτεράκια;
Εγώ θα έλεγα όχι.

όσον αφορά για το πάχος δεν το είχα σκεφτεί.. Δεν μου φαίνεται βέβαια χοντρούλης.
Το αν είναι χοντρουλης ή όχι δε φαίνεται από μακριά, από τον όγκ. Φαίνεται από την κοιλιά του!

Ένα υγιές καναρίνι, με φυσιολογικό πάχος και καρίνα
Kontr-ok.jpg


Ένα παχυσαρκο καναρίνι με λίπος
29609


Ένα αδύνατο καναρίνι με έξω την καρίνα
karina2-2.png


το γεγονός ότι ακούγονται και συχνά η κανάρα του απαντά μπορώ να το θεωρήσω φλέρτ μεταξύ τους;
Δεν νομίζω... Απλά μιλάνε θεωρώ! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Back
Top