Φροντίδα Μπορώ να βάλω Ringneck μαζί με δυο Cockatiel στο ίδιο κλουβί;

Jim & Ornela❤

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2015
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,
επειδη δεν ξερω που να παω και τι να κανω θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση:

1) Προχθες ηρθε, δεν ξερω πως, ενα Ringneck μεσα στο σπιτι μου. Μπηκε επειδη ειχα ανοιξει το παραθυρο. Εχω δυο Cockatiel σε ενα μεγαλο κλουβι. Μπορω να βαλω το Ringneck μαζι με τα δυο Cockatiel στο ιδιο κλουβι; Ή να του παρω δικο του κλουβι;


Σας παρακλω απαντηστε μου οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

Ευχαριστω.
 
Το ringneck αυτό μπορεί να είναι άγριο από αυτά που κυκλοφορούν στην Αττική, μπορεί βέβαια να είναι και δραπέτης από κλουβί.
Αφού το έχεις από προχθές, από προχθές που το έχεις;
Και στις δύο περιπτώσεις δεν πρέπει να το βάλεις με τα cockatiel. Τα cockatiels είναι ήπια πουλιά και μια τσιμπιά του ρινγκνεκ μπορεί να τα σκοτώσει.
Φυσικά υπάρχουν και θέματα καραντίνας κτλ αλλά έτσι κι αλλιώς αυτή η συμβίωση δεν είναι δυνατή.
Η συμπεριφορά τώρα αυτού του πουλιού πως είναι;
Αν είναι από τα άγρια, έχε υπόψιν σου, μπορεί να είναι άρρωστο και μπήκε στα ζεστά.
Δώσε μας πληροφορίες να σου πούμε γνώμες.
 
Γράψε και λίγα πράγματα για την συμπεριφορά του.
Αν δηλαδή συμπεριφέρεται σαν άγριο που πιάστηκε επειδή πείνασε και μπήκε στο χώρο σου ή σαν ήμερο που ξέφυγε από κάποιο κλουβί.
 
Δεν καταλαβαινω και πολλα, αλλα, οταν πλησιαζω το χερι μου φευγει ή και καποιες φορες ανοιγει το στομα του να με δαγκοσει. Του δινω τροφη cockatiel, και την τρωει.

Μπορω να το βαλω μαζι με τα cockatiel μου;

Ή να του παρω δικο του κλουβι;
 
Και στις δύο περιπτώσεις δεν πρέπει να το βάλεις με τα cockatiel. Τα cockatiels είναι ήπια πουλιά και μια τσιμπιά του ρινγκνεκ μπορεί να τα σκοτώσει.

Μπορω να το βαλω μαζι με τα cockatiel μου;
οπως καταλαβαινεις λογω διαφορετικης ρατσας, οχι
 
Να του πάρεις δικό του κλουβι. Η συγκατοικηση με τα κοκατιλ μπορεί να αποβεί μοιραία για τα κοκατιλ. Επέλεξε ένα μεγάλο και άνετο κλουβί μιας και θα αποτελέσει την μελλοντική κατοικια του για τα επόμενα χρόνια. Καλού κακού κράτησε το σε άλλο χώρο. Πρωταρχικό σου μελημα να επισκεφθείτε ενα γιατρό για εξετάσεις.

Τα υπόλοιπα θα τα λέμε από εδω σιγά σιγά.
 
Καλα παιδια ειμαι παρα πολυ τυχερος.

Λοιπον. Το ringneck το εδωσα σε εναν φιλο μου που το ηθελε παρα πολυ, και εμενα μου εδωσε τον δικο του παπαγαλο. Ο δικος του ειναι ενας αρσενικος πρασινος Quaker (Μογκ) εξημερωνμενος.

Τον Quaker μπορω να τον βαλω μαζι με τα Cockatiel μου;

Διαβασα στο internet, και μου ηπαν οτι μπορω. Ειναι σωστο;
 
Τον Quaker μπορω να τον βαλω μαζι με τα Cockatiel μου;
Βρε παιδί μου, γιατί δεν παίρνεις ένα ακόμη κλουβάκι να το έχεις το πουλί; Τόσο πολύ θες να συγκατοικήσουν τα κοκατίλ σου με άλλο πουλί;
Κατά τ' άλλα γίνεται χωρίς πρόβλημα, αλλά η γνώμη μου είναι να μη το κάνεις, τουλάχιστον όχι τώρα... Υπάρχει και το θέμα της καραντίνας. Ο φίλος σου πώς το είχε το πουλί;

Υ. Γ. Ποιος θα έδινε ένα εξημερωμένο πουλί που το ξέρει κτλ για να πάρει ένα άγνωστο και το πιο πιθανό άγριο πουλί; Παράξενο😛...
 
Ναι ειναι παρα πολυ παραξενο αλλα το θελει για να το βαλει μαζι με ενα αλλο cockatiel που εχει. Του ειπα πως μπορει να πεθανει το cockatiel του αλλαδεν με ακουσε και το πηρε. Μου εδωσε το Ροκι (Quaker, Μογκ) το οποιο το ειχε με το cockatiel του. Αρα μπορω να το βαλω και εγω με τα δυο μου cockatiel.


Σωστα;
 
Βάλε μας μια φωτογραφία του κλουβιού σου φίλε Τζιμ, αυτού που ζουν τώρα τα cockatiels.
Τρίτη φορά θα σε παρακαλέσω να μας κάνεις την χάρη να μας πεις : όσο μας ρωτάς τι να κάνεις, που ζούσε το ringneck και τώρα ζει το caiuqe;
Αν θέλεις να γίνεται μία συζήτηση, θα ρωτάς, θα παίρνεις απαντήσεις αν και εφόσον κάποιος γνωρίζει αλλά και εσύ θα απαντάς σε ό,τι σε ρωτούν.
Διαφορετικά καλή πρωτοχρονιά και να προσέχεις τα πουλάκια σου!
 
Το Ringneck το ειχα σε ενα κλουβι καναρινιου μεχρι να δω τιθα κανω. Τωρα το Quaker (Μογκ) Το εχω στο ιδιο κλουβι που ειχα και το Ringneck.

Οι διαστασεις του κλουβιου των Cockatiel μου ειναιι: 70×80×1,75cm

Τωρα, μπορω να το βαλω μαζι με τα Cockatiel μου;
 
Τωρα, μπορω να το βαλω μαζι με τα Cockatiel μου;
Προσωπική μου γνώμη, όχι.
Πρέπει να κρατήσεις καραντίνα 40 ημερών σε διαφορετικά δωμάτια, ακόμα και που ήταν φίλου σου το πουλάκι.
Όλοι μας και τα πουλάκια, έχουμε στον οργανισμό μας διάφορα παθογόνα μικρόβια που σ' εμάς πιθανόν να μην δημιουργούν πρόβλημα αλλά σ' έναν άλλο οργανισμό, που δεν διαθέτει την απαραίτητη ανοσία απέναντί τους, μπορεί να γίνουν επιθετικά.
Κρατάς 40 μέρες σε διαφορετικά δωμάτια του ίδιου σπιτιού και μετά στο ίδιο δωμάτιο σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους τα πουλιά, ώστε να συνηθίσει σταδιακά το μικροβιακό φορτίο του χώρου.
Πολλοί το ρισκάρουν. Σε κάποια πουλιά δεν παρουσιάζεται πρόβλημα, σε κάποια άλλα όμως δημιουργείται.
Εσύ αποφασίζεις.
Στο ίδιο κλουβί, πάλι θα πω όχι, για τον κίνδυνο επιθετικότητας.
Βέβαια έχεις αρκετά μεγάλο κλουβί.
Τα πουλιά είναι ήμερα; Τα βγάζεις έξω; Είναι ζευγάρι τα cockatiels σου;
 
Και τα δυο cockatiel μου ειναι ημερα. Μαλλον δυο αρσενικα. Τα βγαζω εξω καθε μερα και παιζουμε.

Και το μογκ (Quaker) το βγαζω εξω και παιζω μαζι του.

Εσυ τωρα λες παλι οχι;
 
Αν δεν γνωριστούν μεταξύ τους τα πουλιά, να δεις αντιδράσεις, πως θα αποφασίσεις μια συγκατοίκηση;
Με την λογική σκέψου το.
Χρειάζεται χρόνος για την ανάπτυξη σχέσης στα ζώα όλα.
Εσύ θα είσαι ήσυχος αν δεν σιγουρευτείς;
Το τι γινόταν με τα πουλιά του φίλου σου, αφορούσε μία σχέση με άλλα πουλιά.
Αν το πιέσεις με βεβιασμένες ενέργειες μπορεί να έχεις αντίθετα αποτελέσματα.
Καλύτερα μετά την καραντίνα, να γνωριστούν εκτός κλουβιού, να δεις αντιδράσεις και μετά να προχωρήσεις σε συγκατοίκηση.
Μην ξεχνάς τα κοκατίλ θα τον θεωρήσουν εισβολέα στον χώρο τους, που τώρα είναι αποκλειστικά δικός τους.
Η γνώμη μου δεν έχει άλλο κίνητρο, παρά να μην ρισκάρεις τα πουλιά, όχι να σε βάλω σε έξοδα να αγοράζεις άλλο κλουβί.
Κινήσου με προσοχή, παρατήρηση και σκέψη.
 
Καταρχήν το κλουβί για τα καναρίνια είναι μικρό και για το Ringneck και για το Μονκ.
Γνώμη μου, δε θα έβαζα ποτέ διαφορετικά είδη παπαγάλων στο ίδιο κλουβί ακόμα και ας είχα κλούβα.
Και τέλος, δε θα έδινα ποτέ το εξημερωμενο Μονκ μου για έναν άγριο Ringneck.
Βάλε φωτογραφίες όπως σου ειπαν τα παιδιά με το κλουβί των κοκατιλ και άλλη μια με το Μονκ να τα δούμε!
 
Ενταξει. Θα το κανω. Θα τα εχω στον ιδιο χωρο σε διαφορετικα κλουβια για περισσοτερο απο 3 μηνες.

Σας ευχαριστω παρα πολυ.
 
Επισης βαλε καμια φωτογραφια να δουμε το κλουβι και να τα γνωρισουμε :D
 
Back
Top