Φροντίδα Μπορώ να βάλω Ringneck μαζί με δυο Cockatiel στο ίδιο κλουβί;

Γεια σας παλι!

Επειδη ο μπαμπας μου λεει να δωσουμε τον Ροκι (τον Quaker παπαγαλο) και να παρουμε απο εναν εκτροφεα ενα αλλο παπαγαλο.

Ποιο ειδος παπαγαλου μπορει να μπει στο ιδιο κλουβι με Cockatiel?
 
@Jim & Ornela❤️️️️ Χρόνια πολλά!
Γράφεις το όνομά σου στο προφίλ σου αν είναι εύκολο;
Πόσων χρονών είσαι; Μήπως είναι καλύτερα να γράφει ο πατέρας σου στα θέματά σου; Γιατί πολύ μας τα μπερδεύεις με τα πουλιά που πάνε κι έρχονται στα χέρια σας.
Αν θέλετε να συζητήσουμε κάποια πράγματα ή απορίες, ευχαρίστως να βοηθήσουμε αλλά πρέπει να καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε και να καταλάβουμε κι εμείς τι σας προβληματίζει.
Στα λέω φιλικά για να μην ταλαιπωρείστε κι εσείς και τα πουλιά.
 
Γεια σας και χρονια πολλα.
Ειμαι ο πατερας το Δημητρη.

Λοιπον, ο γιος μου εχει μια ιδιαιτερη τρελα με τα πουλια, ειδικοτερα με τους παπαγαλους. Και του υποσχεθηκα οτι θα του παρω εναν παπαγαλο που να πηγαινει στο ιδιο κλουβι με τα κοκατιλ.
Εσεις, σας παρακαλω, εχετε να μου προτινετε καποιο ειδος;
Αν εχετε ποιο ειναι αυτο;
 
Γεια σας, χρόνια πολλά και να χαίρεστε τον γιόκα σας!
Κι εμείς εδώ οι περισσότεροι μεγάλοι Δημήτρηδες είμαστε :)
Στο θέμα μας, κανονικά δεν βάζουμε διαφορετικών ειδών πουλιά στα ίδια κλουβιά.
Υπάρχει περίπτωση λόγω της ιδιαίτερης προσωπικότητας του κάθε πουλιού να δημιουργηθούν τσακωμοί και τραυματισμοί που μπορεί να αποβούν και μοιραίοι για την ζωή κάποιου από τα πουλιά.
Τα cockatiels που έχετε, είναι γενικά ήπιου χαρακτήρα και δειλά (μη επιθετικά) πουλιά, ώστε είναι αδύνατον να συμβιώσουν με αντίστοιχου μεγέθους παπαγάλους αλλά ακόμα και με lovebirds, χωρίς να γίνουν θύματα ή επιθέσεων ή κακής ζωής (να μην τα αφήνουν να τρώνε, που θα στέκονται κτλ).
Η μόνη περίπτωση συμβίωσης, όταν ο χώρος είναι αρκετά ικανοποιητικός είναι με budgies που είναι μικρότερα αλλά και πάλι όπως σας είπα και στην αρχή, αυτό εμπεριέχει ένα ρίσκο.
Το καλύτερο να πάρετε ή άλλο πουλάκι cockatiel πάλι ή όποιο άλλον παπαγάλο θέλετε και σας αρέσει σε διαφορετικό κλουβί, τηρώντας όμως πριν την συνάντηση στον ίδιο χώρο καραντίνα 40 ημερών σε διαφορετικά δωμάτια.
Τώρα αν στο μέλλον και εφόσον με την παρουσία σας, τα δύο πουλιά γίνουν φίλοι, (γίνεται και αυτό), μπορείτε σταδιακά να τα έχετε μαζί. Αλλά μιλάμε για μεγάλο βάθος χρόνου και πολλή δουλειά.
Ό,τι άλλο θέλετε, ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Περιμένετε και άλλες γνώμες και πριν κινηθείτε σε κάποια κατεύθυνση, σκεφθείτε και ενημερωθείτε καλά για να αποφύγετε μελλοντικές ταλαιπωρίες.
Μην διστάζετε να μας ρωτάτε :)
 
Πόσα κοκατιλ εχετε; Ακόμα και ίδιου είδους πουλί να αγοράσετε πιστεύω πως μάλλον θα χρειαστεί κλούβα ή κλουβί για μεγάλους παπαγαλους.
Όμως για ποιο λόγο να πάρετε κι άλλο πουλάκι και δενα ασχολείστε με τα κοκατιλακια;
 
Γεια σας.
Εγω και ο γιος μου πασχιζουμε να βρουμε ενα εξημερομενο αρσενικο κοκατιλ αλμπινο (cockatiel albino).
Ειναι ολο ασπρο.

Σας παρακαλουμε αμα εχετε καποια πληροφορια σχετικα με αυτο το πουλι ενημερωστεμε.

Και αμα ξερετε κανεναν καλο εκτροφεα κοκατιλ στην αθηνα.
Ευχαριστω.
 
Αυτό καλύτερα να το κάνετε σε καινούργιο θέμα :).
Σωστα, στο φορουμ αγγελιων.

Αληθεια, δεν απαντησατε ομως, γιατι ενω εχετε κοκατιλ θελετε και αλλο; Δεν προσπαθειτε να εξημερωσετε αυτα που εχετε;
 
Ειναι το ενα εξημερωμενο και το αλλο αγριο. Για αυτο θελω αμα ξερεται κανεναν καλο εκτροφεα κοκατιλ στην αθηνα.

Ξερετε;
 
Back
Top