Γενικά Μπορώ να βρω Μάινα;

Pegasos1982

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2008
Μηνύματα
255
Πόλη
Αθήνα
Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά μάινα; Είχα παλιότερα για αρκετά χρόνια και ξέρω όλες τις ιδιαιτερότητες του πουλιού αλλά δυστυχώς έφυγε για τον αλλο κόσμο άδικα.
 
Αντώνη πριν λίγες εβδομάδες είδα να έχει στα Καλύβια στον δρόμο για Μαρκόπουλο, σε ένα πετ..Ίσως την έχει ακόμα!
 
Παιδια νομιζω πως εχει απαγορευτει η εισαγωγη τους... Αν κανω λαθος διορθωστε με αλλα ρωτησα σε αρκετα πετ σοπ και μου ειπανε πως απαγορευεται να ξαναφερουν τετοια πουλια. 2 που ειχανε, τα ειχανε δικα τους και απλα τα κρατουσανε στο μαγαζι δεν τα πουλουσανε...
 
Παιδια νομιζω πως εχει απαγορευτει η εισαγωγη τους... Αν κανω λαθος διορθωστε με αλλα ρωτησα σε αρκετα πετ σοπ και μου ειπανε πως απαγορευεται να ξαναφερουν τετοια πουλια. 2 που ειχανε, τα ειχανε δικα τους και απλα τα κρατουσανε στο μαγαζι δεν τα πουλουσανε...


για ποιο λογο;
 
για ποιο λογο;

αυτο βγηκε στη φορα τοτε με την εξαρση του ιου των πτηνων Η5Ν1 διοτι η εισαγωγη της γινοτανε απο τις ανατολικες χωρες απ' οπου καταγονται, οπου ο ιος ειχε μεγαλη εξαρση... Μαζι και τα κινεζικα αηδονια... και αν θυμαστε φερνανε και ρινγκνεκ αγρια χωρις δαχτυλιδια απο ανατολικες χωρες, εγω τουλαχιστο τα εβλεπα εδω στα πετ σοπ... εχω απο τοτε να δω καποιο απο αυτα τα πουλια και τα ρινγκνεκ που βλεπω τωρα φορανε ολα δαχτυλιδια...

το καλο ειναι οτι σταματησε ετσι και το παρανομο εμποριο αγριων πουλιων... 😉
 
To nomos lei, den epitrepete tin eisagogi apo trito xoro stin EOK.

Giati to balane to nomos, den katalabenei akoma kanenas, lene omos gia to gripi poulerikon. Tora omos pos stamtane ta poulia apo tin rousia gia na pernane apo tin europi kathe anoiksei kai kathe ftinoporo pou kanoune ta taksidia tous...tha doume.

Meza stin europaiki kinotita omos epitrepete kathe emporio. Simenei an seleis mia maina, prepei na tin psakseis meza stin EOK. Afto omos simenei ligotero kerdei gia ton emporos, giati o ektrofeas den dini me ton idio timi pou dini o poulopiastei.

Alexandros
 
Εχω δει μια ΜΑΙΝΑ σε ενα πετ στο ΓΑΛΑΤΣΙ ειναι στην καραισκακη κοντα στο ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ αν ξερεις
 
Στον κεντρικό δρόμο όπως βγαίνεις από ατική οδό;

Ναί εκεί ακριβώς στο τέλος του δρόμου πριν από μια μικρή πλατεϊτσα..Άραγε να έχει χαρτιά της;
Πάντως εφ'όσον είναι απαγορευμένο, κάνε μια μικρή έρευνα στο νετ ίσως βρεις σχετικά άρθρα.
 
Μένω κοντά στο Γαλάτσι θα δω. Δεν το είχα ακούσει οτι απαγορεύεται τώρα.
 
Μα καλά στην Ευρώπη δεν τις αναπαράγουν στην αιχμαλωσία; Δεν μπορούν τα πετ σοπ να τις κάνουν εισαγωγή; Τι τιμή έχουν στην χονδρική;
 
Εγω ξέρω που θα βρείς Μάινα! Το Σαββάτο ψάχνοντας κάτι που ήθελα σε ενα pet μετά την Ραφήνα πρός Ν. Μάκρη (στο ύψος του Ν.Βουτζά) 10-12 μηνών και μιλάει (ελληνικά και αγγλικά παρακαλώ...) 800 ευρώ! Απ οτι μου ειπε αυτη που ειχε το μαγαζι δεν υπάρχουν λεεί μαινες και οτι αν πουληθει αυτη που εχει δεν μπορεί να φέρει άλλη...
 
Tin Maina mporeite na vreite kai edo: Galatsi. karaiskaki 34. tilefono 210 2131577

Ena poli katharo Pet, oxi megalo alla kai oxi mikro...exoune polla kanarinia...kanena dekaria papagalakia, 3 megalous papagalous, 2 gerakia, maina, kai polla psaria kai omorfa diafora enedria... exoune eki kai stant gia papagalakia kai kokatil (san ayta pou pira ego) me 15-25 euro...
 
Tin Maina mporeite na vreite kai edo: Galatsi. karaiskaki 34. tilefono 210 2131577

Ena poli katharo Pet, oxi megalo alla kai oxi mikro...exoune polla kanarinia...kanena dekaria papagalakia, 3 megalous papagalous, 2 gerakia, maina, kai polla psaria kai omorfa diafora enedria... exoune eki kai stant gia papagalakia kai kokatil (san ayta pou pira ego) me 15-25 euro...

Γερακια;😱 Πουλανε γερακια σε μαγαζι; Απιστευτο μου ακουγεται! Χωρις παρεξηγηση Πωλινα. Εισαι σιγουρη;
 
Nai!
Ena einai geraki kai to allo ligo pio megalo san mikro aeto...den thimame pos legete... Kathontai sta stent ekso apo magazi...omos den mporeis na ta plisiaseis, kathontai sto idiko xoro...
Einai poli omorfa paidia! Omos den einai gia Athina! ☹
 
ειναι πανακριβες, πριν 2 ημερες πηρα μια προς 900 ευρω παρακαλω πολυ.ζωη να χει βεβαια και μακαρι να παει καλα
 
πολυ ακριβες. Νομιζω οτι αυτη η προσωρινη ελλειψη κανει τους πωλιτες να μας τσεκουρωνουν, μαριαννα μου επομενος μου στοχος ειναι ενας αφρικανικος σαν τον δικο σου
 
Back
Top