Διατροφή Που μπορώ να βρω μέσω ίντερνετ τροφή Beyers χύμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης STIB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νίκο, αυτό ακριβώς λέω ....σε κάθε % ποσοστά συνθέσεων, πάντοτε προσθέτω τα επί μέρους ποσοστά και κοιτάω το άθροισμα αν βγαίνει 100% ή ποσο απέχει από αυτό. Στο παραπάνω το άθροισμα βγαίνει 47,8%. Το υπόλοιπο μου φαίνεται απίστευτο να είναι βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που αναγράφει στη σύσταση επίσης, αλλά ανά κιλό . Οπότε, τι άλλο περιέχει, δεν αναγράφεται....
 
@ianos
Εχεις τουλαχιστον μια στοιχειωδη αναλυση και ενα καναλι επικοινωνιας. Για μενα ειναι ζητουμενο αυτο γενικα. Να μπορω να στειλω ενα email 🤣
[automerge]1679222782[/automerge]
@ianos Αυτο οντως βγαινει αν αθροισεις Τα παρακατω
Analytical constituents : Crude protein 22.0%, Crude fat 7.5%, Crude cellulose 2.2%, Moisture 10.0%, Crude ash 4.8%, Calcium 0.9%, Phosphorus 0.4% . Ομως ειναι η ποσοστωση τους στο μιγμα.Πιθανοτατα αυτων που υποχρεουται να αναγραψει. Πχ δεν αναφερει υδατανθρακες .Δεν ειμαι τεχνολογος τροφιμων βεβαια αλλα πιστευω βγαζει νοημα τι λεει.Εμενα θα με ανησυχουσε να αθροιζω τα ποσοστα των σπορων και να μην μου βγαινει το 100%. πχ κεχρι 70 νιζερ 10 και περιλλα πχ 2% ..και να μην λεει το υπολοιπο 18% τι ειναι.
πιανω συσκευασιες τροφιμων να δω τι αναγραφουν και μετα email στην manitoba 🤣
[automerge]1679222835[/automerge]
βγαζει νοημα τι λεει
*βγαζει νοημα τι θελω να πω
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@ianos Συμφωνώ μαζί σου. Η συγκεκριμένη τροφή, δεν είναι και ότι καλύτερο πυστευω. Αλλά από την άλλη μεριά, την δουλεύω δύο χρόνια, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και το καλύτερο, δεν την βρήκα μόνος μου, μου την σύστησε ένας εκτροφέας μαλινουα,με συμμετοχή στους διαγωνισμούς. Τώρα όσο αφορά τα μπισκότα που λέμε, πολλοί μα πολλοί δεν τό προτιμάνε. Έχω θέλω ένας νά βγει, και να πει,το πρόβλημα που γίνεται στα καναρίνια με το μπισκότο. Το μόνο πρόβλημα,αν υπάρχει, είναι το πάχος, αυτό όμως δεν ευθύνεται 100% το μπισκότο. Δεν είμαι φαν βέβαια τού μπισκότου, και για αυτό σκέφτομαι αλλαγή τροφής.
 
@ianos

μηπως το υπολοιπομενο ποσσοστο ειναι η βαση στην οποια προστιθενται τα συστατικα ωστε να αναμιχθουν και να ψηθουν και τεμαχιστουν ωστε να παρουν την μορφη την τελικη ? πολυ ενδιαφερον ερωτημα παντως . Το συγκεκριμενο δεν ειναι μπισκοτο με την κλασσικη εννοια..που μπορουμε και εμεις να το φτιαξουμε και τεχνητα χρωματισουμε και να το προσφερουμε.
τα υποπροιοντα bakery ειναι φθηνα και ευκολο να δωσουν ογκο και βαρος στο προιον που μας πουλανε αλλα και ευκολα λιπαρα θα ελεγα εγω
 
email στην manitoba 🤣
@ianos Τελικα πηρε δεκα μερες αλλα απαντησαν 🤣

From: Info - Manitoba srl <[email protected]>
Date: Thu, Mar 30, 2023, 08:56
Subject: RE: Copia di: canary best premium question about nectarmanitoba
To:


Dear Sir,


Please note we get via this inbox many questions and apologies for the delay.


But please note you are summing up the analytical constituents .


Not the composition. Every component/ingredient has a part of those numbers inside it, humidity is in every ingredient, the total of the humidity from all the ingredients combined is 10%.



No company is also providing all the analytical constituents components that’s why you are not at 100%.

What needs to be reported on the packaging is documented by European law, in some cases some data is obligatory in others it’s not.



Hope we have cleared out the request. If not please have a look on google the difference between ingredients and what analytical constituents are



Composition (Ingredients): defines, in descending order (according to weight), all ingredients in the recipe, meat, rice, vegetables, etc. The list of ingredients is important because it allows us to understand the quality of the raw materials used

Analytical constituents: this list shows the nutrient analysis of the finished product, defining the amount of protein, fibre, fats, etc. – the list of analytical constituents is just an index of quantity, not quality!

Analytical constituents and composition: how to read & understand them (almonature.com)



With kind regards,



Manitoba srl



From:
Sent: Thursday, March 30, 2023 12:18 AM
To: Info - Manitoba srl <[email protected]>
Subject: Re: Copia di: canary best premium question about nectarmanitoba



dear all,

Ten days ago i sent you a communication form through your official site.

Ten days later i have not received any reply at all. i would appreciate your answer.

Best regards



Στις Δευ 20 Μαρ 2023 στις 6:23 μ.μ., ο/η Manitoba s.r.l. <[email protected]> έγραψε:

Copia di:

Questa è una e-mail di contatto dal sito http://www.manitobasrl.com/it/ inviata da:


dear all
My question has to do with the analysis of nutritional compotition that is available publicly about the product

Componenti analitici: Proteina greggia 22,0%, Grassi greggi 7,5%, Cellulosa greggia 2,2%, Umidità 10,0%, Ceneri gregge 4,8%, Calcio 0,9%, Fosforo 0,4%.

the question is that if we add all the percentages (22+7.5+2.2+10+4.8+.9+0.4) we get almost 47% . What exactly is the rest 53% and how it is not mentioned in the product label.
Isn't it awkward?
Thank you in advance
Nikos
 
@ianos @φιλομαθης
το καλό πράμα αργεί! Τουλάχιστον ...
ξεκαθάρισαν το αυτονόητο (για το οποίο δεν ρωτήθηκαν), ότι τα συστατικά κ τα διατροφικά στοιχεία ενός προϊόντος είναι διαφορετικά πράγματα (εξ ορισμού κ βλ. γκουγκλιδη) κ κατά τα λοιπά κ με τις ευλογίες της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας, δεν υποχρεώνονται να δώσουν πια την απόλυτη ανάλυση του μείγματος στο 100%! Όποτε το ευκαταφρόνητο ποσοστό του 53% αναρωτιέμαι εάν είναι ο αέρας κοπανιστός ή η σουπερμαντολινη.🤭
 
Back
Top