Αναπαραγωγή Μπορώ να δίνω κρέμα σε νεογέννητο κοκατίλ για να είναι ήμερο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Voulavp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν έχετε φαρμακείο στο σπίτι, καθαρίστε με φυσιολογικό ορό και βάλτε σε λίγο βαμβάκι με ορό και betadin. Καλό θα είναι το πουλάκι να είναι σε καθαρή φωλιά.
Τώρα το πουλάκι είναι με τον πατέρα του; Το ταϊζει;
 
@Geokilkis ναι με τον πατέρα του το τάισε του έδωσα κ εγώ λίγο κρέμα να μαθενει τη φωλιά τη καθαρίζω κάθε μέρα
[automerge]1647541644[/automerge]
@Voulavp απλός έχω το θηλυκό δίπλα τους αλλά σε άλλο κλουβί γτ φωνάζουν όταν είναι χωριά όταν βλέπονται είναι ένταξη απλώς καθετε κ λίγο το αρσενικό έξω από τη φωλιά μπαίνει το ταιζει κ φεύγει κ ξαναμπενει
 
@Voulavp καλησπέρα το μωράκι το έχω βγάλει από τη φωλιά το ταιζω εγώ. απλώς το χω σε ένα πλαστικό μεγάλο με ροκανίδι κ είδα ότι το βάζει στο στόμα του υπάρχει περίπτωση να το φαι? μήπως να βάλω κάτι άλλο μέσα?
 
@Voulavp Ναι υπάρχει καθώς δεν ξεχωρίζει ακόμη τις τροφές. Δεν χρειάζεται το ροκανίδι. Πέλετς είναι καλύτερα ή ακόμη και πετσέτες που να αλλάζονται και να πλένονται καθημερινά.
 
@Φοίβος καλημέρα σπορακια από κεχρί μπορώ να του βάλω?είναι 29 ημερών να του τα έχω μέσα?η ακόμα νωρισ είναι?
 
@Voulavp
Τα cockatiel γύρω στην τέταρτη εβδομάδα της ζωής τους αρχίζουν να ενδιαφέρονται για το κεχρί και τους σπόρους.
Στην αρχή οι σπόροι μπορεί να χάνονται καθώς τώρα αρχίζει να τελειοποιείται η τέχνη στο σπάσιμο τους.
Οπότε πιστεύω ότι μπορείς να του δώσεις σπόρους από κεχρί σε ένα ρηχό πιατάκι που θα τοποθετήσεις στο κάτω μέρος του κλουβιού για να έχει εύκολη πρόσβαση.
 
Να σας ρωτήσω (όποιος έχει γνώμη)...υπήρχε η πιθανότητα η μητέρα του κοκατίλ, απλά να προσπαθούσε να περιποιηθεί το μικρό, π.χ. να ανοίξει τα καρφάκια των νέων φτερών;
 
@ianos όχι του έβγαλε παρά πολλά αφού είχε πληγές ότι τα τράβηξε κ είχα βρει πεταμένα στη φωλιά του κ έξω στο κλουβι κ στο στόμα της ευτυχώς το πρόλαβα κ είναι μια χαρά
[automerge]1647759047[/automerge]
@Vada σας ευχαριστώ
 
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά..ο νεοσσός μου είναι 33 ημερών τρώει σπορακια από κεχρί κ την κρέμα του εκτός από αυτά μπορώ να του δίνω αυγό?η κάτι άλλο??
 
φρέσκα λαχανικά?η από συσκευασία
Το ιδανικότερο είναι τα φρέσκα λαχανικά.
Μπορείς όμως να δώσεις και κατεψυγμένα βρασμένα πολύ ελαφρά για 2-3 λεπτά ίσα ίσα να μαλακώσουν.
Ένα επώνυμο mix λαχανικών (φασολάκια, αρακάς, καρότα) είναι ότι πρέπει.
Σ'αυτό το μίγμα μπορείς να προσθέσεις μπρόκολο, κουνουπίδι, λάχανο ότι έχεις διαθέσιμο.
Και τα όσπρια (φασόλια, φακές, ρεβίθια) είναι πολύ θρεπτικά και μπορείς να τα δίνεις αφού πρώτα τα βάλεις να μουλιάσουν από το βράδυ.
Σε όλα αυτά μπορείς να προσθέσεις και λίγο ωμό σουσάμι και να έχεις ένα πλήρες γεύμα.
Διάβασε και τα παρακάτω χρήσιμα άρθρα.
 
Back
Top