Διατροφή Μπορώ να δώσω πορτοκάλι σε εσωτερική εκτροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pap

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2012
Μηνύματα
411
Πόλη
Αθήνα
λοιπον καθομουνα προχθες με μια παλιοπαρεα και ακουσα το εξης..
απαραιτητο μια φορα το μηνα (οχι πιο συντομα) σε καναρινια εσωτερικης εκτροφης ειναι το ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ!
ο λογος;οτι πολυ απλα τα πουλια δεν ερχονται σε επαφη με τον ηλιο και χρειαζονται οπωσδηποτε την βιταμινη D.λεπτομερειες στα αντιστοιχα τοπικ

η ενσταση μου ηταν οτι μπορουμε να παρεχουμε την βιταμινη D με καποιο σκευασμα.η απαντηση που πηρα ηταν οτι τα πουλια δεν θα την απορροφησουν στην ποσοτητα που χρειαζεται.

εμπας περιπτωση,το αναφερω καθως απο αλλους φιλους δεχτηκα πειραγματα οταν το συζητησα...
 
η ενσταση μου ηταν οτι μπορουμε να παρεχουμε την βιταμινη D με καποιο σκευασμα.η απαντηση που πηρα ηταν οτι τα πουλια δεν θα την απορροφησουν στην ποσοτητα που χρειαζεται.
Για ποιο λόγο δεν τους ρώτησες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
😀. Πηρα απαντηση, αυτη που βλεπεις. Το αστειο ειναι οτι για αυτους ηταν ικανοποιητικοτατη, για μενα οχι! 😀
 
Οι γνώσεις στους Έλληνες περισσεύουν... Οι παντογνώστες είναι η κύρια μάζα σε όλους τους τομείς... Εγώ προσωπικά πειραματίζομαι και μαθαίνω... Όταν τους δίνω πορτοκάλι το εξαφανίζουν και αλήθεια σας λέω δεν διαπίστωσα να παθαίνουν κάτι. Τώρα επικουρικά... στις εκτροφές που λείπει ο ήλιος... Φυσικά χρειάζονται τα κάθε είδους βιταμίνες-συμπληρώματα και παρακαλάω να αφομοιώσουν όσα χρειάζονται. Βλέπετε ο ήλιος δεν αναπληρώνεται.
 
και βρηκανε βιταμινη d3 (γνωστο οτι ειναι λιποδιαλυτη και βρισκεται σε λιπαρες τροφες τυπου γαλα κλπ ) στο πορτοκαλι... χλωμοτατον... μαλλον την μπερδεψανε με την βιταμινη C

απο τα ωραια που εχω κατα καιρους ακουσει, οπως οτι ο λιγοτερο λιπαρος σπορους απο ολους (οριακα αν θυμαμαι και κατω απο το κεχρι ) η βρωμη... Παχαινει
 
μαλλον την μπερδεψανε με την βιταμινη C
Νομίζω πως ο φίλος πιθανόν να μπέρδεψε τις βιταμίνες... αλλά αναφέρετε περισσότερο στο αν κάνει καλό το πορτοκάλι ή το αντίστοιχο σκεύασμα... Ξέρεις να μας βοηθήσεις με κάτι σχετικό με το πορτοκάλι;
η βρωμη... Παχαινει
Ναι μαζί με μια σειρά σπόρων που βοηθούν αρκετά σ΄αυτό... Το λίπος είναι κακό σε κάποιες περιόδους... όπως η περίοδος των εκθέσεων ή της αναπαραγωγής...
Γνωρίζεις όμως κάτι σχετικό για το λίπος στα υπόλοιπα μη εκθεσιαζόμενα πουλιά ενόψει του χειμώνα;
Η εναπόθεση λίπους σε όλα τα ζωντανά πλην του ανθρώπου δημιουργείται ως αποθήκη για τους φτωχούς σε σίτιση μήνες του χειμώνα... και φυσικά δεν είναι δείγμα απαραίτητα για τη δυσλειτουργία αδένων ή του οργανισμού...
Κατά την άποψή μου δεν είναι και κακό στην παρούσα προ-χειμερινή περίοδο.
 
Tο πορτοκαλί δεν έχει βιταμίνη D. Όχι τουλάχιστον σε επίπεδα πού να το κάνουν γνωστό για αυτή την ιδιότητα. Προφανώς θα άκουσαν για το D λιμονένιο που περιέχει, το οποίο δεν είναι η γνωστή βιταμίνη αλλά η ουσία που δίνει το άρωμα στο πορτοκαλί και έχει φημολογούμενη αντικαρκινική ιδιότητα.

Προσωπικά δεν θα έδινα πορτοκαλί στα πουλιά. Δεν βρίσκω το λόγο να παίρνουν τόσα υγρά για τη βιταμίνη C. Μπορούν να πάρουν από άλλες πηγές (κυρίως λαχανικά) εξίσου μεγάλη ποσότητα.
 
Ουτε εγω θα εδινα πορτοκαλι, περα οτι δεν παρεχει κατι το σπουδαιο στα πουλια μετα απο μικρο διαστημα χρονου χανει τα παντα οξειδωνεται και ξινίζει.
Καλύτερα αραια και που ενα πολυβιταμινουχο σε μορφη σκονης μεσω της αυγοτροφης.
 
μετα απο ψαξιμο, οι χυμοι πορτοκαλιου του εμποριου ειναι εμπλουτισμενοι με βιταμινη d. Τωρα πως πραγματικα εγινε η συγκριση με το φρεσκο πορτοκαλι, δε θα μαθω ποτε!
 
μετα απο ψαξιμο, οι χυμοι πορτοκαλιου του εμποριου ειναι εμπλουτισμενοι με βιταμινη d.
Αν περιείχε το πορτοκάλι βιταμίνη D, για ποιο λόγο θα χρειαζόταν να εμπλουτίσουν το χυμό του; Είδε ποτέ κανείς χυμό πορτοκάλι εμπλουτισμένο με βιταμίνη C;
 
δε ξερω σταυρο, πηγη βιταμινης d παντως δινουν το χυμο πορτοκαλιου και οχι το πορτοκαλι παντως.
 
το πορτοκαλι βιτ D δεν εχει. Οι εμπλουτισμενοι χυμοι δεν ξερω πως εχουν (πραγματι διαβαζω οτι εχουν ) αν δεν εχουν παραλληλα και προσθηκη λιπαρης ουσιας ως διαλυτη.Αλλιως η d δεν μπορει να ομογενοποιηθει στο πορτοκαλι

το πορτοκαλι εχει αρκετα θρεπτικα στοιχεια και αντιβακτηριακες ιδιοτητες στην πουλπα του και το ξυσμα του που βρισκονται στη φλουδα, περισσοτερο απο το χυμο. Θελει ομως προσοχη να ειναι καθαρο απο φυτοφαρμακα και μπορει να μπει σαν ξυσμα ή και πουλπα σε μια συνταγη αυγοψωμου

σαν φρεσκο πορτοκαλι, δινει μονο για λιγη ωρα την βιταμινη c (στα 15 λεπτα εκθεσης στον αερα και το φως εχει αλλοιωθει η μιση βιτ c που εχει ) αλλα τα στρουθιομορφα απο οτι εχω διαβαζει, συνθετουν μονα τους βιτ C υπο φυσιολογικες συνθηκες και δεν εχουν την τεραστια συνεχη αναγκη των ανθρωπων

ακομα και ο πιο διαιτητικος σπορος (ενας απο αυτους ειναι η βρωμη ) οταν αρεσει στα πουλια και οι εκτροφεις βαζουν ποσοτητα μιας εβδομαδας στην ταιστρα, γιατι το χομπι τους περασε και εχουν τα πουλια για εμπορευμα και αγγαρεια και αλλαζουν καθε εβδομαδα τροφη (οσοι το κανουν ), ε τα πουλια την τρωνε σε δυο μερες και παχαινουν... Η βρωμη συγκριτικα με αλλους σπορους παντως οταν δινεται σε φυσιολογικη ποσοτητα δεν παχαινει!

με λιπος 6.9 % Oat - Wikipedia, the free encyclopedia και φυτικες ινες ακομα και στο εσωτερικο της και οχι στο φλοιο, σε μεγαλη ποσοτητα, ειναι απο τους πιο διαιτητικους σπορους και για αυτο προτεινεται στο καθημερινο πρωινο των ανθρωπων !
 
Back
Top