Φροντίδα Led φωτισμός σε εσωτερική εκτροφή

Ας πούμε ότι έχουμε ένα χώρο 4Χ4 (τετράγωνο) ή 2Χ8 (παραλληλόγραμμο) =16 τ. Μ. και τα κλουβιά, κλούβες κλπ. είναι τοποθετημένα :
α) σε όλους τους τοίχους περιμετρικά,
β) σε δύο από αυτούς,
γ) σε τρεις
γ) σε ένα.
Ποιο θα είναι το ιδανικό σημείο τοποθέτησης των λαμπτήρων;
Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησής τους στην οροφή που πρέπει να τοποθετηθούν;
Ενοχλεί τα πουλιά να βρίσκονται οι λαμπτήρες απέναντί τους;
Είναι αρκετός ο φωτισμός, αν τοποθετηθούν σε χαμηλό σημείο;
Αν όντως, η θέση είναι τόσο σημαντική όσο και η ποιότητα του φωτισμού, οφείλουμε να μιλήσουμε εκτενώς για το θέμα αυτό. Πιθανώς και για κάθε περίπτωση ξεχωριστά, αν κάποιος το επιθυμεί και δώσει τα δεδομένα του εκτροφείου του.
 
Αν όντως, η θέση είναι τόσο σημαντική όσο και η ποιότητα του φωτισμού, οφείλουμε να μιλήσουμε εκτενώς για το θέμα αυτό.
Ευχαρίστως να το πάμε παραπέρα...
Όσο πιο μακρυά γίνεται αλλά...
Αυτές οι ερωτήσεις σου έχουν απάντηση μέσα στο σχετικό με το φωτισμό άρθρο σύνδεσμο προς το οποίο έχουμε ξαναβάλει σε προηγούμενα ποστ.

Σύμφωνα με μια μελέτη του Patrick R. Thrush που επίσης αναφέρεται εκεί οι λάμπες TLD μπορούν να αποδώσουν την πολύτιμη ακτινοβολία uva-uvb μέχρι απόσταση 30-45cm. Γιατί μετά τα 50cm αυτή μηδενίζεται...

Κάθε κλουβί που στερείται καλό ηλιακό φως χρειάζεται για την ευζωία των πουλιών δικό του φωτισμό...

Η ένταση του φωτισμού σύμφωνα με τον Phd Matthew Vriends συγγραφέα του βιβλίου πτηνών "Simon and Schuster's Guide to Pet Birds", είναι περίπου 40 watt ανά τετραγωνικό επιφάνειας κλωβών πράγμα που πρακτικά σημαίνει μια λάμπα TL-D 36W για 4 περίπου κλωβούς αναπαραγωγής.

Αρκετοί ισχυρίζονται πως πρέπει να κάνουμε προσομοίωση του ήλιου με ένα τεράστιο φωτιστικό που θα τοποθετηθεί ψηλά αλλά αυτό για πολλούς λόγους στις εσωτερικές εκτροφές αποδείχθηκε λάθος.
Για να καλύψουμε τις παραπάνω ανάγκες τοποθετούμε πολλά φωτιστικά σώματα παντού ώστε να προσομοιάσουμε τη διάχυση του ηλιακού φωτός αφού τον ήλιο είναι αδύνατον με τα σημερινά μέσα να τον αναπαραστήσουμε.

Αυτά κοντολογίς υπάρχουν μέσα στο άρθρο...

Έχεις @ROLLING STONES τίποτε νεότερο να μας καταθέσεις;
Δε σου κρύβω πως προσωπικά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ.
Έχω ασχοληθεί πάρα πολύ και για πάρα πολλά χρόνια με το φωτισμό της εκτροφής ψάχνοντας, διαβάζοντας και ερευνώντας τους ειδικούς, γιατί εγώ είμαι σχεδόν άσχετος.

Ελπίζω να μου επιτρέπεται να καταθέσω μερικές σκέψεις μου που ελπίζω να βοηθήσουν στην συζήτηση που πιθανόν να ακολουθήσει.
Πιστεύω λοιπόν:
  1. πως τίποτε δεν είναι απόλυτα σωστό και δεδομένα τέλειο αλλά πρέπει να ελέγχεται και να διαφοροποιείται αν διαπιστωθούν λάθη. μέχρι όμως να βρεθούν τα λάθη ας μην διαστρεβλώνουμε τα ήδη κατατεθημένα.
  2. πως οφείλουμε να εξελίσσουμε κάθε σημείο που αφορά τον φωτισμό στις εσωτερικές εκτροφές γιατί πάνω σ' αυτό κρεμιέται κυριολεκτικά η ζωή των πτηνών μας. άρα πρέπει διαρκώς να ερευνούμε, να μελετούμε και να διαβάζουμε.
  3. πως εμείς δεν είμαστε ειδικοί ώστε να γνωρίζουμε τη συμπεριφορά του φωτισμού. συνεπώς καλό είναι να μην αγνοούμε για χάρη της οικονομίας κάθε επιπέδου τα μέχρι στιγμής επιστημονικά δεδομένα. Ούτε να ακολουθούμε ως σωστή την ανοησία που ακούμε ή βλέπουμε από τον κάθε "έμπειρο" εκτροφέα.
  4. πως υπάρχει φωτισμός που μας βολεύει ή καλύτερα να πω που μας ταιριάζει οικονομικά. και φωτισμός που πρέπει ή καλύτερα να πω οφείλουμε να έχουμε στο χώρο της εκτροφής μας...
  5. και πως στο σχετικό άρθρο έχουν καταγραφεί όλα όσα μπόρεσα να συμμαζέψω... Αν υπάρχει κάπου λάθος να το συζητήσουμε και να το αλλάξουμε... Αν όχι... Τότε αξίζει να του ρίξουμε μια δεύτερη πιο προσεκτική ματιά όσοι νοιαζόμαστε για το φωτισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top