Αναπαραγωγή Μπορώ να κάνω αλλαγή αυγών στις κανάρες;

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
Γειά σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω η μια μου η καναρα εχει πεντε ενσπορα αυγα αυριο θα βγουν οι 2 τα αλλα τα αυγα λογο επιδη την πρωτη φωρα παλε ηταν πεντε αλλα ηταν διαφορετικες μερες δεν τα ταιζε και ετσι τα εχασα. Εχω μια καναρα που κλωσσα 3 ασπορα αυγα και θα παρω τα ενσπορα να της τα βαλω να τα εκκολαψει 2 μερες αργοτερα και να τα μεγαλωσει πιστευω ειναι καλυτερα... Να την χρησημοποιησω καναρα-παραμανα. Δεν νομιζω να ενοχληθει επειδη ελεξα εκτες αν ειχαν σπορο και αμεσως πηγε στη φωλια και οι δυο δεν εχουν προβλημα..Ακούω γνώμες...
 
Ναι η μια που δεν εχει σπορω αν ειχαν θα βγενναν σε 4 μερες θα τα βαλω τα αλλα δυο να τα βγαλη σε 2 και βα τα μεγαλωσει... Θα διαβασω τωρα τα αρθρα
 
Γειά σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω η μια μου η καναρα εχει πεντε ενσπορα αυγα αυριο θα βγουν οι 2 τα αλλα τα αυγα λογο επιδη την πρωτη φωρα παλε ηταν πεντε αλλα ηταν διαφορετικες μερες δεν τα ταιζε και ετσι τα εχασα. Εχω μια καναρα που κλωσσα 3 ασπορα αυγα και θα παρω τα ενσπορα να της τα βαλω να τα εκκολαψει 2 μερες αργοτερα και να τα μεγαλωσει πιστευω ειναι καλυτερα... Να την χρησημοποιησω καναρα-παραμανα. Δεν νομιζω να ενοχληθει επειδη ελεξα εκτες αν ειχαν σπορο και αμεσως πηγε στη φωλια και οι δυο δεν εχουν προβλημα..Ακούω γνώμες...
Η τοποθέτηση των αυγών στην δεύτερη κανάρα δεν είναι κακή ως ιδέα.
Απεναντίας μάλιστα θα χρησιμοποιήσεις και κάποιο θηλυκό όπως λες ως παραμάνα.
Το ερώτημα που πρέπει όμως να απαντήσουμε είναι αν η νέα μητέρα είναι έτοιμη να τα μεγαλώσει;
Εσύ πως το βλέπεις... Θα τα καταφέρει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
η νεα μητερα εκανεν μια γεννα και εβγαλε τρια πανεμορφα καναρινακια δυο ασπρα και ενα πορτοκαλι. ωρα εχει ασπορα και τα κλωσσα γιαυτο ειπα να της τα βαλω για να μεγαλωσουν και τα πεντε και να μην εχω απολια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
η νεα μητερα εκανεν μια γεννα και εβγαλε τρια πανεμορφα καναρινακια δυο ασπρα και ενα πορτοκαλι. ωρα εχει ασπορα και τα κλωσσα γιαυτο ειπα να της τα βαλω για να μεγαλωσουν και τα πεντε και να μην εχω απολια
Άρα δοκιμασμένη περίπτωση... Οπότε κάνεις την αλλαγή.
Δε βλέπω το λόγο να μην γίνει.
 
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Εκει που καθεται σε ασπορα τι το καλυτερο να της βαλεις 2 ενσπορα; Αφου μαλιστα υπαρχει ο κινδυνος να μεινουν αταιστα λογω διαφορας με τα αδελφακια τους, οπως ειχε τυχει την πρωτη φορα. Και αυτη τη φορα υπαρχει διαφορα ημερων στα αυγα; Δεν ξερω αν πρεπει να περιμενεις μονο να βγουν τα πρωτα και μετα να κανεις την αλλαγη η΄'πριν.
 
Πιστευω πριν βγουν τα μωρα για να νομισει ειναι τα δικα της που βγηκαν και να τα ταισει
 
Πώς ξερεις ποια ειναι τα τελευταια αυγα; Τα εχεις σημαδεψει;
 
οχι εννωω μολις βγουν τα πρωτα τα αλλα να τα παρω και να τα βαλω στην παραμανα
 
Λογικο. Καντο, προσεχε ομως πως θ αντιδρασει η πρωτη καναρα γιατι μπορει να μην θελει ενοχλησεις μολις εσκασαν τα μικρα της..
 
Χωρις να ξερω την θεωρω λιγο ριψοκυνδυνη αυτη την αλλαγη(δεν ειναι πιο λογικο να βαλει καλυτερα τα ενσπορα αυγα στην καναρα με τα ασπορα; Παρα να βαλει τους νεοσους αφου βγουν. Μιχαληsdc ,Myra ti πιστευεις;
 
δεν θα βαλω νεωωσοους θα βγουν οι πρωτοι 3 και τα αλλα δυο αβγα που θα βγουν μια δυο μερες αργοτερα θα βαλω συην παραμανα
 
Α, ενταξει, μπερδευτηκα, τωρα που ξαναδιαβασα τους διαλογους ειχαν το νοημα που γραφεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για να γινει κατανοητο αυτο που λεει ο φιλος μας.
Καναρα1="κακια" μανα, εχει 5 ενσπορα.
Καναρα2=παραμανα, εχει ασπορα.

Βγαινουν στην καναρα1 2 πουλια απο τα 5 αυγα. Της τα αφηνεικαι παιρνει τα 3 που δεν εσκασαν ακομα και τα βαζει στην καναρα2, ειναι αυγα ακομα. Σκανε και τα 3 στην καναρα2 και ολα καλα. Μπλεξαμε τις καναρες και τα αυγα :)
 
χεχε ευχαριατω δεν εσκασαν σημερα μαλλον αυριο, σημερα ειμαι ο 14 μερα αλλα ακομη να τα κλωσσειση 14 σωστες μερες αυριο πρεπει να βγουν
 
Back
Top