Αναπαραγωγή Μπορώ να κάνω αλλαγή αυγών στις κανάρες;

Γεια σας παιδια βγηκαν σημερα το μεσημερη οι νεοσσοι οι 2 τους περιμενα αυριο και βγηκαν σημερα.. Αλλαξα τα εβαλα τα αυγα της παραμανας της αφηαντο ενα και τα δυο μικρα καθονται και οι δυο κανονικα σανα μην συνεβει κατι που άλλαξα τα αυγα... Οι νεοσσοι ειναι πολοι δυνατοι ποτε θα τους ταισι.; Τωρα τους ζεστενει..
 
Ωραια, αρα ολα πανε καλα. Ταισμα απο αυριο, μην σε ανησυχει σημερα.
 
σιγουρα για ταισμα.; Εε το αλλο που ηθελα να σας ρωτησω κ. Μυρα ειμαι αδυνατουλια οταν σφυριζα εκαναν πολυ λιγο το κεφαλακι τους πανω...
 
Μην τα πειραζεις. Οταν βγουν απο το αυγο, εχουν παρει θρεπτικα συστατικα και μπορουν να αντεξουν 1 μερα χωρις φαγητο. Η μαμα τους θα αρχισει να τα ταιζει πολυ λιγο και συχνα. Εσυ απο αυριο θα ελεγχεις 1-2 φορες τη μερα με την ανανεωση φαγητου αν ειναι ολα καλα. Δεν ενοχλουμε τη φωλια, απλα βαζουμε φρεσκο σφιχτοβρασμενο αυγο, σπορια και νερο καθε μερα. Ειναι μωρα, οσο και να σφυρας κουραζονται!

Αστα να κοιμηθουν, η μαμα τους ξερει καλυτερα απο σενα και μενα τι να κανει!
 
Σωστα λετε κ. Μυρα δεν τα ενοχλω, απλος τα ειδα μολις βγηκαν...η μαμα ξερει τι κανει. Πρωταρης ειμαι δυο ζευγαρια η μια δεν μου εβγαλεν το αλλο μου εβγαλε 3. Για πρωταρης καλα ειναι τα βγαλω 8-10 πουλακια
 
Γειά σας παιδια στην καναρα-παραμανα που εβαλα τα δυο αυγα ευγαλε το ενα θα ξερειι να το ταισει η μηπως επειδη δεν ειναι δικο της το αυγο να μην το ταισει..
 
Γειά σας παιδια στην καναρα-παραμανα που εβαλα τα δυο αυγα ευγαλε το ενα θα ξερειι να το ταισει η μηπως επειδη δεν ειναι δικο της το αυγο να μην το ταισει..
Δεν αναγνωρίζει τις διαφορές μεταξύ δικών της ή ξένων αυγών.
Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν οι παραμάνες.
Το ξένο μικρό έχει τα ίδιες πιθανότητες να το μεγαλώσει όσα και τα δικά της μικρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πολυ ομορφα! Συνεχισε να μας ενημερωνεις! Ολα καλα, ειδες τι καλη παραμανα ειναι; :)
 
Γειά σας παιδια η παραμανα εβγαλε και τα τρια το μικρουλλι βγηκε χθες σημερα ειναι καλα.η καναρα που ητανε δικα της τα αυγα μια χαρα μεγαλωνει τα δυο που τις αφησα ολα καλα πανε εκειναι τα δυο ειναι 5 ημερων...
 
Back
Top