Γενικά Μπορώ να καταλάβω την ηλικία στα lovebirds από το δαχτυλίδι τους;

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Πως καταλαβαινω την ηλικια των Lovebirds μου; Το θυλικο εχει χρυσο κλειστο δαχτυλιδι και το αρσενικο εχει σκουρο πρασινο κλειστο! Απο αυτα μπορω να καταλαβω την ηλικια τους;
 
Για όλα τα πτηνά εκτροφής, απο καναρίνια μέχρι παπαγάλους. Το κόκκινο είναι 2006. Κάντε μία αναζήτηση υπάρχουν αρκέτά θέματα, για να δείτε και τα χρώματα των δαχτυλιδίων
Φιλικά

Χρυσο: 2004 (αποσύρθηκε)
Πράσινο:2005
Κόκκινο:2006
Μάυρο:2007
Μπλέ:2008
Βιολετί:2009
κοκ
 
Ασημί είναι όλα τα υπόλοιπα και δεν φαίνεται από το χρώμα. Θα πρέπει να το διαβάσεις.
 
αληθεια γρηγορη και στο δικα μου Lovebirds τα δαχτυλιδια ειναι ασημι... Και ειναι του 2003 και 2007 αντιστοιχα!
παιζει ρολο οτι ειναι εισαγωγης;
 
Την αναζήτηση μάλλον δεν την ξέρετε! Αν είναι ασημί δεν υποδηλώνει έτος. Ασημί δαχτυλίδι πέρνουν αρκετοί σύλλογοι λόγο χαμηλού κόστους, σαν χρώμα δεν δηλώνει το έτος. Πάνω στο δαχτυλίδι αναγράφοντε : Η ομοσπονδία, ο κωδικός εκτροφέα, το έτος γέννησης, αυξων αριθμός του πτηνού και μερικές φορές η διάμετρος. Πχ στο δικό μου ειναι FPO AL 66 25 08C όπου FPO η ομοσπονδία (ΠΟΟ) AL o Σύλογος (ΑΛΟΠ) 66 ο αριθμός μου ως εκτροφέας, 25 ο αυξων αριθμός, 08 το έτος, C η διάμετρος (2,5χιλ). Κάντε μια αναζήτηση είναι πολύ εύκολο, όλα τα θέματα έχουν απαντηθεί

Φιλικά
 
Αν είναι ασημί δεν υποδηλώνει έτος. Ασημί δαχτυλίδι πέρνουν αρκετοί σύλλογοι λόγο χαμηλού κόστους, σαν χρώμα δεν δηλώνει το έτος.
κι ομως το λεει γρηγορη!
😕
 
Νομιζω γιωργο οτι ο γρηγορης εννοει οτι σαν χρωμα δεν υποδηλωνει ετος. Το οτι το λεει οταν το διαβασεις ναι. Απλως οπως πχ το κοκκινο υποδηλωνει ενα συγκεκριμενο ετος, αυτο δεν ισχυει στα ασημι δαχτυλιδια.
 
Εννοώ σαν χρώμα 😉 Το αναγράφει και βέβαια αλλά σαν χρώμα δεν μας δίνει το έτος 😉

Άννα συγνώμη δεν είχα δει την απάντηση σου :)
 
ετσι ειναι ναι!
ξερω την αναζητηση κ την εφαρμοζω γρηγορη!
διαβασα στο PB οτι στην ολλανδια, αρκετοι επισημοι εκτροφεις βαζουν ασημι-αλουμινιου! Οποτε ετσι καπως εξηγειται!
αυτο ηταν κ το ερωτημα μου εξαρχης αν φταιει το οτι τα πουλια ειναι εισαγωγης κ οχι γιατι το δαχτυλιδι δεν ειναι χρωματιστο!
 
ασιμι δαχτυλιδια και τα 2 , το ενα:
OP CG85 94 D64

kai to allo

NBOO P863...

καταλαβενετε τιποτα; Ειναι απο τα πρωτα Lovebirds που ειχα παρει το 2000 νομιζω.

λογικα το 94 ειναι ετος γεννησης. Τοπος;
 
νασο συνηθως η χωρα φαινεται απο τρια η τεσσερα κεφαλαια γραμματα! Τα οποια ειναι καθετα στο δαχτυλιδι!
λογικα το 94 ειναι η γεννηση! Το εχεις ακομη;
εμενα το ενα γραφει bvf! k to αλλο vzep! Μαλλον βελγιο... Οπως μου ειπε φιλος που ασχολειται!
 
γιωργο εκανα τη χαζομαρα και ταδοσα σε φιλο αυτα και κρατησα τα μικρα τους, απο την τελευταια γεννα. Μουχαν κανει αρκετα μικρακαι το θεμα ειναι οτι αυτο το ζευγαρι ηταν τοσο καλοβουλο που να φανταστεις επεφτα για υπνο το μεσημερι και κοιμοντουσαν κιαυτα μεχρι να σηκωθω! Και το πρωι το ιδιο οτι ωρα και να ξυπναγα! Ταχα μεσα στο δωματιο μου και δε με ενοχλουσαν καθόλου! Ασε κακως ταδοσα, πολυ κακως! Και δε ξερω και τι απεγιναν γιατι δε μιλαω πλεον με αυτον.
να και μια φοτο τους, ηταν τα πρωτα Lovebirds pou πηρα οταν τελειωσα με τα bungies.
και μια αλλη με καποια απο τα μικρα τους!
 

Συνημμένα

  • scan0004.webp
    scan0004.webp
    42,9 KB · Προβολές: 83
  • scan0006.webp
    scan0006.webp
    6,4 KB · Προβολές: 75
Νάσο πανέμορφο το ζευγαράκι σου αλλα και τα μικρά τους. Κρίμα που δεν έχεις νέα τους. Δεν υπάρχουν στιγμές που τα ψάχνεις και μετανιώνεις που τα έδωσες;
 
κοιτα γιωργο απο τοτε συνεχεια εχω Lovebirds , αμα δεν ειχα θα τα αναζητουσα πιο συχνα αλλα οσα και αν περασαν απο τα χερια μου, αυτα ηταν τα καλυτερα!
ηταν καταπληκτικα αλλα τωρα που δεν ταχω καταλαβα την αξια τους!
και μη νομιζεις οτι ηθελα να τα δωσω και τοτε! Αναγκαστηκα και προτιμησα να κρατησω τα μικρα, γιαυτο!
 
Για να τα έδωσες είμαι σίγουρος πως είχες τους λόγους σου.
Έχοντας τα μικρα τους είναι σαν να έχεις και αυτα κοντα σου.
 
νασο καποια στιγμη ολοι το κανουμε αυτο! Ετσι κ γω με τα καναρινια!
αν ζεις σε διαμερισμα καποτε θα γεμισεις κ θα ναι δυσκολο να τα καταφερεις να τα εχεις ολα στην εντελεια...η τουλαχιστον αξιοπρεπως φροντισμενα! Σπιτι.. Δουλεια... Πουλια! Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια!
παντως ειναι τελεια τα μικρα σου!
 
Back
Top