Φροντίδα Μπορώ να κρατήσω ζευγάρι καναρινιών μόνιμα μαζί;

andromahi01

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
Γειά σας, έχω μια μικρή απορία... Έχω ένα αρσενικό Μοζαίκ και μια θηλυκιά ασπρούλα με λίγο γκρί, πιθανόν να έχει λίγο Μπράντο. Τα έχω μαζί σε ζευγαρόστρα κλουβί χωρίς όμως το χώρισμα. Είναι δυνατόν να τα κρατήσω μαζί μόνιμα στο ίδιο κλουβί;
 
Εγώ θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία. Αρκετές φορές συμβαίνουν καβγάδες μεταξύ του ζευγαριού όπως ανέφερε και ο @GrigorisK. Βέβαια εγώ έχω διατηρήσει στο παρελθόν για αρκετά χρόνια ένα ζευγάρι στο ίδιο κλουβί χωρίς τον παραμικρό τσακωμό. Το μόνο βέβαιο ήταν ότι το κελάηδημα του αρσενικού μειώθηκε σχεδόν στο μηδέν, πράγμα που γίνεται πολύ συχνά όταν αρσενικά και θηλυκά συμβιώνουν στο ίδιο κλουβί καθ όλη τη διάρκεια του έτους. Αν θες να κελαηδάει αρκετά το αρσενικό σου, καλό θα ήταν να αποφύγεις την κοινή συμβίωσή τους
 
Εγώ θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία. Αρκετές φορές συμβαίνουν καβγάδες μεταξύ του ζευγαριού όπως ανέφερε και ο @GrigorisK. Βέβαια εγώ έχω διατηρήσει στο παρελθόν για αρκετά χρόνια ένα ζευγάρι στο ίδιο κλουβί χωρίς τον παραμικρό τσακωμό. Το μόνο βέβαιο ήταν ότι το κελάηδημα του αρσενικού μειώθηκε σχεδόν στο μηδέν, πράγμα που γίνεται πολύ συχνά όταν αρσενικά και θηλυκά συμβιώνουν στο ίδιο κλουβί καθ όλη τη διάρκεια του έτους. Αν θες να κελαηδάει αρκετά το αρσενικό σου, καλό θα ήταν να αποφύγεις την κοινή συμβίωσή τους


Συμφωνώ απολύτως.Αλλα πιστεύω πως εξαρτάται και από τα πουλιά καθώς είναι σαν τον άνθρωπο καθένα με διαφορετικό τρόπο συμπεριφοράς άλλοτε φιλικό άλλοτε βίαιο.
Εσύ άμα θες πιστεύω πως μπορείς να τα βάλεις μαζί και να τα παρατηρήσεις για μια περίπου βδομάδα. Και ανάλογα να πράξεις. Αλλά άμα θέλεις όπως είπε και ο @Kostaskar να κελαιδά ο αρσενικός πολύ περισσότερο χωρίσετε τα.
 
Εγώ θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία. Αρκετές φορές συμβαίνουν καβγάδες μεταξύ του ζευγαριού όπως ανέφερε και ο @GrigorisK. Βέβαια εγώ έχω διατηρήσει στο παρελθόν για αρκετά χρόνια ένα ζευγάρι στο ίδιο κλουβί χωρίς τον παραμικρό τσακωμό. Το μόνο βέβαιο ήταν ότι το κελάηδημα του αρσενικού μειώθηκε σχεδόν στο μηδέν, πράγμα που γίνεται πολύ συχνά όταν αρσενικά και θηλυκά συμβιώνουν στο ίδιο κλουβί καθ όλη τη διάρκεια του έτους. Αν θες να κελαηδάει αρκετά το αρσενικό σου, καλό θα ήταν να αποφύγεις την κοινή συμβίωσή τους
Δεν έχω κανένα προβλήματα που δεν θα κελαηδά, χαρούμενα θέλω να είναι 😅
Αυτή την στιγμή τα έχω σε ζευγαρόστρα με φωλιά και έχουν κάνει 3 αυγά, ο αρσενικός την φροντίζει πάρα πολύ καθώς την ταΐζει και κάθονται μαζί στην φωλιά, όταν μεγαλώσουν τα μικρά αρκετά τότε θα τα δώσω σε άτομα που ήδη μου έχουν πει πως ενδιαφέρονται για αυτα. Η απορία μου είναι αν θα μπορέσω να τα έχω μαζί μόνιμα, δεν έχω θέμα αν μου κάνουν συνέχεια αυγά μιας και έχω άτομα που τα ζητούν.
 
Δεν έχω κανένα προβλήματα που δεν θα κελαηδά, χαρούμενα θέλω να είναι 😅
Αυτή την στιγμή τα έχω σε ζευγαρόστρα με φωλιά και έχουν κάνει 3 αυγά, ο αρσενικός την φροντίζει πάρα πολύ καθώς την ταΐζει και κάθονται μαζί στην φωλιά, όταν μεγαλώσουν τα μικρά αρκετά τότε θα τα δώσω σε άτομα που ήδη μου έχουν πει πως ενδιαφέρονται για αυτα. Η απορία μου είναι αν θα μπορέσω να τα έχω μαζί μόνιμα, δεν έχω θέμα αν μου κάνουν συνέχεια αυγά μιας και έχω άτομα που τα ζητούν.
Το ότι θα είναι χαρούμενα μαζί δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας άλλος πέρα από την πορεία τους στο χρόνο (τσακωμοί κλπ.). Ωστόσο οι πολλαπλές γέννες δεν είναι καθόλου καλές για την υγεία και των δύο πουλιών (πόσο μάλλον του θηλυκού). Έτσι αν τελικά αποφασίσεις να μείνουν μόνιμα μαζί, θα πρέπει να φροντίσεις να κάνουν κατά προτίμηση μέχρι δύο γέννες τον χρόνο.
 
Το ότι θα είναι χαρούμενα μαζί δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας άλλος πέρα από την πορεία τους στο χρόνο (τσακωμοί κλπ.). Ωστόσο οι πολλαπλές γέννες δεν είναι καθόλου καλές για την υγεία και των δύο πουλιών (πόσο μάλλον του θηλυκού). Έτσι αν τελικά αποφασίσεις να μείνουν μόνιμα μαζί, θα πρέπει να φροντίσεις να κάνουν κατά προτίμηση μέχρι δύο γέννες τον χρόνο.
Εντάξει τότε, ευχαριστώ πολύ 😊
Μια ακόμα απορία 😅 Έχω παρατηρήσει πως καμιά φορά ο αρσενικός φουντώνει τα φτερά και τιτιβιζει χωρίς όμως να κάνει κάτι αλλά με το που το δει αυτό η θηλυκιά αρχίζει να τον κυνηγάει για 5 λεπτά όμως μετά είναι σαν να μην έγινε τίποτα... Την ταΐζει και φροντίζει ένα να μην έγινε τίποτα... Και όλα καλά...
 
Εντάξει τότε, ευχαριστώ πολύ 😊
Μια ακόμα απορία 😅 Έχω παρατηρήσει πως καμιά φορά ο αρσενικός φουντώνει τα φτερά και τιτιβιζει χωρίς όμως να κάνει κάτι αλλά με το που το δει αυτό η θηλυκιά αρχίζει να τον κυνηγάει για 5 λεπτά όμως μετά είναι σαν να μην έγινε τίποτα... Την ταΐζει και φροντίζει ένα να μην έγινε τίποτα... Και όλα καλά...
Όταν λες φουντώνει εννοείς ότι απλώνει τις φτερούγες του;
 
Εννοείς ότι απλώνει τις φτερούγες του;
Όχι, απλός φουντώνει τα φτερά του κεφαλιού του και τιτιβιζει λιγο χωρίς όμως να κάνει κάτι άλλο και η θηλυκιά τον κυνηγάει για λίγα λεπτά. Αυτό γίνεται μια φορά την ημέρα και αν. Απλά μου τράβηξε πολύ το ενδιαφέρον γιατί δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο..
 
Αυτός της δείχνει ότι θέλει να την βατέψει και αυτή αφού έχει ήδη αυγά του απαντάει ανάλογα
χαχα Μπορεί να μην έχει όρεξη εκείνη την στιγμή διότι παρολου που έχουν αυγά συνεχίζουν να βατεύονται τα πρωινά. Τι να πω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.. 😅
Διαφορετικά πάντως είναι μια χαρά.
 
Δεν έχω κανένα προβλήματα που δεν θα κελαηδά, χαρούμενα θέλω να είναι
Μια χαρά θα είναι και μόνα τους. Άλλωστε, μου φαίνεται πιο φυσιολογικό να κελαηδούν όταν είναι χαρούμενα παρά το αντίθετο.

Διαφορετικά πάντως είναι μια χαρά.
Φοβάμαι ότι δεν θα είναι για πολύ αν δεν προσέξεις αυτό που σου είπε ο Κώστας για τις δύο γέννες τον χρόνο. Αν έχουν από τώρα αυγά, τι θα γίνει μέχρι το καλοκαίρι; Πως θα διαχειριστείς τις πάμπολλες γέννες που θα προκύψουν μέχρι τότε;
 
Φοβάμαι ότι δεν θα είναι για πολύ αν δεν προσέξεις αυτό που σου είπε ο Κώστας για τις δύο γέννες τον χρόνο. Αν έχουν από τώρα αυγά, τι θα γίνει μέχρι το καλοκαίρι; Πως θα διαχειριστείς τις πάμπολλες γέννες που θα προκύψουν μέχρι τότε;
Είναι σε κλουβί τύπου ζευγαρόστρα, οπότε απλός θα χωρίζω το κλουβί στα 2. Διαφορετικά δεν έχω άλλη επιλογή λογικά.
 
Είναι σε κλουβί τύπου ζευγαρόστρα, οπότε απλός θα χωρίζω το κλουβί στα 2. Διαφορετικά δεν έχω άλλη επιλογή λογικά.
Λογικά έχεις επιλογή/ες...
Οικονομικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε...

Άλλη μια ζευγαρώστρα από πάνω...
 
Είναι σε κλουβί τύπου ζευγαρόστρα, οπότε απλός θα χωρίζω το κλουβί στα 2
Αν μιλάμε για 60αρα ζευγαρώστρα, τότε ο μισός της χώρος δεν είναι αρκετός για να ζουν μόνιμα τα πουλιά εκεί. Νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς την πρόταση του Σπύρου ^ ή αν δεν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου, να πάρεις ενα κλουβί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40 εκατοστών για να βάλεις το ένα από τα δύο πουλιά.
 
Ειχα και εγω το ιδιο θεμα το καλοκαιρι! Ο καναρος εκανε το γαμπρο και η καναρα τον ορμουσε. Μιλαμε ο απολυτος ευνουχισμος. Και απο φωνη μουγκος του ειχε κοψει τον βηχα. Το ειπα λοιπον σε εναν παππου εδω στη γειτονια ετσι πανω στην κουβεντα για να λαβω την απαντηση: Αγορι μου απο αρχαιοτατων χρονων ειναι γνωστο πως αν δεν θελουν τα θηλυκα τα πουλια δεν κελαηδανε...😀
 
Back
Top