Γενικά Μπορώ να μεταφέρω ένα παπαγαλάκι;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
την αλλη βδομαδα μαλλον θα ανεβω Θεσσαλονίκη... Θα μπορουσα να παρω απο εκει ενα παπαγαλακι ή θα σοκαριστη παρα πολυ με το ταξυδι; Ποιος ειναι ο καλητερος τροπος για τετοια μεταφορα;να σκεπασμενο κλουβακι; 🙄
 
Αγγελε μπορεις να το μεταφερεις, αρκει να μην το ταλαιπωρησετε πολλες ωρες στο δρομο. Εννοω να μην το παρεις και το πηγαινετε βολτες μεσα στη Θεσσαλονικη και μεινει ωρες στο αυτοκινητο. Απαγορευεται να μεινει μεσα στο αυτοκινητο τωρα το καλοκαιρι ενω εχετε σβησει τη μηχανη και φυγατε. Μπορεις να το παρεις λιγο πριν φυγετε. Καλα ειναι να εχεις ενα λευκο πανι, οχι σκουρο και δε βλεπει ουτε να φαει η να πιει νερο (θα του εχεις και τροφη και λιγο νερακι κατα το ταξιδι) και να σκεπασεις το κλουβι που θα το εχεις, ετσι θα μειωθει το στρες αρκετα!

Να σε ρωτησω ομως κατι; Τοσα μαγαζια εχει εδω, και απο παπαγαλακια εχω δει οτι υπαρχουν πολλα, γιατι θελεις να παρεις απο τη Θεσσαλονικη; 😕

Δες λιγο κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Μεταφορά-budgie-στο-γιατρό-χωρίς-ταλαιπωρία.4806/
 
Υπάρχουν ειδικά κλουβάκια μεταφοράς.. Ένας φίλος μου από Θεσσαλονίκη ζήτησε παπαγάλο από Αθήνα και του τον έφερε η τύπησα στο κουτάκι του και μια χαρά ήτανε.. Εγώ το Σενεγαλεζάκι μου το πηγαίνω Κέρκυρα να φανταστείς όταν πάω στους δικούς μου..Βέβαια φροντίζω να πηγαίνω μέσο Πάτρας, για να μένει όσο το δυνατόν πιο λίγες ώρες στο κουτί και μετά στο καράβι για Κέρκυρα τον αφήνω να κάθεται έξω..
 
Αγγελε εγω οταν φευγω τους παπαγαλους μου τους αφηνω εδω και λεω σε καποιον αν γινεται να περναει οποτε μπορει να τα κοιταει. Εχω διαβασει οτι πολλοι παπαγαλοι δεν αντεχουν την αλλαγη κλιματος. Προσεχε!
 
στο μονο πετ που ειδα χωρις να ειναι λερωμενα απο κουτσουλιες ειναι το μεγαλο στη λαρισης αλλα ειναι μικρα σε ηλικια και δεν καταλαβενω ποια ειναι αρσενικα και ποια θηλυκα, θα ξανακοιταξω εδω και αν δεν βρω θα δω και στη Θεσσαλονίκη
 
Back
Top