Αναπαραγωγή Μπορώ να ταΐζω τους νεοσσους για να με μάθουν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Καλημέρα παιδιά!

Τα μωρά μου είναι 17 ημερών. Θα ήθελα να ρωτήσω αν πέρα από το τάισμα των γονιών τους θα μπορούσα και εγώ με μια σύριγγα να τα ταΐζω μια - δυο φορές την ημέρα για να με μάθουν σιγά σιγά και να εξελιχθεί η σχέση μας προτού είναι πολύ μεγάλα!

Κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος; Αν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο (από επιλογή είναι, τα ταΐζουν οι γονείς τους μια χαρά) τι μέθοδο και τροφή θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ!
 
@Myra, Τα πτηνά που δεν πρόκειται να αλλάξουν περιβάλλον διαβίωσης, που δεν πρόκειται να βρεθούν ποτέ ελεύθερα στην άγρια φύση είναι καλό και όμορφο να δένονται με τον άνθρωπο - φίλο τους. Σε καμία περίπτωση δεν το βρίσκω κακό και θα σε προέτρεπα να συνεχίσεις αυτή την άψογη "συνεργασία" σας. Όποτε και όσο μπορείς... όσο σου το επιτρέπουν... χωρίς πιέσεις να δίνεις τροφή στα μικρά.. Αυτά όσο θεωρούν το χέρι σου οικείο θα έρχονται σ' αυτό... Κάποια στιγμή θα αραιώσουν... αλλά άμα δεν τα πιέζεις θα έρθουν και πάλι μόνα τους όταν θα εισπράττουν αγάπη και όχι φόβο.
Σε μια παρόμοια συζήτηση για το Πως μπορουμε να εξημερωσουμε ενα καναρινι; είχα γράψει και με video την άποψή μου και τον τρόπο που προσπαθώ (και όχι πάντα με επιτυχία) να είμαι "φίλος" με τις αγάπες μου...
Αν θέλεις μπορείς να το δεις εδώ Πως μπορουμε να εξημερωσουμε ενα καναρινι;
 
Τα εχω πιασει δυο τρεις φορες ολα (οχι μονο τον στραβουλη) πχ οπως οταν πηρα τη φωτο, και θα ηθελα να συνεχιστει ετσι. Δεν ειμαι ανθρωπος που θα βγαλω τα καναρινια βολτα στο σπιτι αλλα μια λιγο πιο οικεια σχεση θα την ηθελα, οχι να κανουν σαν αγριμια οταν ειμαι κοντα...

Τι θα προτεινατε να τους δινω (αν θελουν φυσικα); γνωστο μιγμα αυγο-βρωμη-αυγοτροφη και τα συναφη σε υδαρή μορφη;
 
Τα εχω πιασει δυο τρεις φορες ολα (οχι μονο τον στραβουλη) πχ οπως οταν πηρα τη φωτο, και θα ηθελα να συνεχιστει ετσι. Δεν ειμαι ανθρωπος που θα βγαλω τα καναρινια βολτα στο σπιτι αλλα μια λιγο πιο οικεια σχεση θα την ηθελα, οχι να κανουν σαν αγριμια οταν ειμαι κοντα...

Τι θα προτεινατε να τους δινω (αν θελουν φυσικα); γνωστο μιγμα αυγο-βρωμη-αυγοτροφη και τα συναφη σε υδαρή μορφη;
Στη φάση που βρίσκονται ναι... αλλά μετά τις 25 μέρες περίπου ας πάμε στο καλά βρασμένο αυγό...
 
Τα αυγα ετσι κ αλλιως τα βραζω κανα τεταρτο με εικοσι λεπτα.. Οταν βαλω το αυγο στο μουλτι, μαζι με το τσοφλι; Επισης τι αλλο μπορω να προσθεσω; Και κατι ακομα, επειδη δεν εχω θερμομετρο, περιπου πως μπορω να υπολογισω τη σωστη θερμοκρασια του νερου πριν το βαλω στο μιγμα η καλυτερα τη θερμοκρασια του μιγματος; (μπορω να τα ανακατεψω ζεστα και να το αφησω λγο να κρυωσει αν ειναι πολυ καυτο; )

Σας ζαλισα παλι με τις αποριες... Ευχαριστω κ. Γιαννη!
 
Τα αυγα ετσι κ αλλιως τα βραζω κανα τεταρτο με εικοσι λεπτα.. Οταν βαλω το αυγο στο μουλτι, μαζι με το τσοφλι; Επισης τι αλλο μπορω να προσθεσω; Και κατι ακομα, επειδη δεν εχω θερμομετρο, περιπου πως μπορω να υπολογισω τη σωστη θερμοκρασια του νερου πριν το βαλω στο μιγμα η καλυτερα τη θερμοκρασια του μιγματος; (μπορω να τα ανακατεψω ζεστα και να το αφησω λγο να κρυωσει αν ειναι πολυ καυτο; )

Σας ζαλισα παλι με τις αποριες... Ευχαριστω κ. Γιαννη!
Αν σκοπεύεις να ταΐσεις με σύριγγα δεν θα πρέπει να μη βάλεις το τσόφλι... Αντί για νερό ζεστό να χρησιμοποιήσεις ρυζόνερο ή χαμομήλι (αυτό που πίνουμε) για να κάνεις την τροφοδοσία τους υγρή.
Για τη σωστή θερμοκρασία να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο της "μαμάς"... μια σταγόνα νερό στο εσωτερικό του καρπού του χεριού σου...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ρυζονερο εννοουμε να βρασω λιγο ρυζι και να κρατησω το νερο του;

Το χαμομηλι φαινεται πιο ευκολο :Ρ

Απλα σκεφτομουν μηπως το τσοφλι δεν τριφτει καλα και βουλωσει τη συριγγα η ακομα χειροτερα πνιξει τα μικρα.. Τοσες ερωτησεις... Η απειρια βλεπετε!
 
Ρυζονερο εννοουμε να βρασω λιγο ρυζι και να κρατησω το νερο του;
Ακριβώς αυτό.. είναι εξαιρετικό και πολύτιμο.. αποφεύγεις τις διάρροιες
Το χαμομηλι φαινεται πιο ευκολο 😛
Καλύτερο από το νερό αλλά όχι σαν το ρυζόνερο...
Τοσες ερωτησεις... Η απειρια βλεπετε!
Το λέω συνεχώς.. κανείς δεν τα ξέρει όλα...
Αντίθετα.. Οφείλουμε να ρωτάμε και να μαθαίνουμε!
 
Καλο γιδι ειμαι τελικα... Ειπα να βγαλω τη φωλια να τα καθαρισω... Ο ενας "παλαβωσε" και αρχισε να προσπαθει να βγει απο τη στιγμη που εβγαλα τη φωλια, προτου τους απομακρυνω... Βαζω παλι τη φωλια πισω αμεσως.. Τον κλαρωσα με το ζορι ρε παιδια ελεος ηθελα και να ταισω...Αχρηστη!
 
Καλο γιδι ειμαι τελικα... Ειπα να βγαλω τη φωλια να τα καθαρισω... Ο ενας "παλαβωσε" και αρχισε να προσπαθει να βγει απο τη στιγμη που εβγαλα τη φωλια, προτου τους απομακρυνω... Βαζω παλι τη φωλια πισω αμεσως.. Τον κλαρωσα με το ζορι ρε παιδια ελεος ηθελα και να ταισω...Αχρηστη!
Θα γινόταν έτσι η αλλιώς το επόμενο εικοσιτετράωρο... Πόσο ημερών είναι τώρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα γινόταν έτσι η αλλιώς το επόμενο εικοσιτετράωρο... Πόσο ημερών είναι τώρα;
Ειναι 17. Εκατσε ενα εικοσαλεπτο ετσι στα κλαρια, ο πατερας του πηγαινε σαν να το ταιζει αλλα αυτο δεν ηθελε. Καθοταν στο κλαρι και εστρωνε τα φτερα του. Μετα απο δυο ταισματα στα αδερφια του στη φωλια πηρε το δρομο και επεστρεψε.. Ευτυχως ειναι μεσα τωρα. Ξερω οτι απο μερα σε μερα θα βγουνε αλλα φοβαμαι μηπως εφταιγα, δεν ειναι σωστο να πιεζονται νομιζω ☹ Στεναχωρεθηκα..
 
Ειναι 17. Εκατσε ενα εικοσαλεπτο ετσι στα κλαρια, ο πατερας του πηγαινε σαν να το ταιζει αλλα αυτο δεν ηθελε. Καθοταν στο κλαρι και εστρωνε τα φτερα του. Μετα απο δυο ταισματα στα αδερφια του στη φωλια πηρε το δρομο και επεστρεψε.. Ευτυχως ειναι μεσα τωρα. Ξερω οτι απο μερα σε μερα θα βγουνε αλλα φοβαμαι μηπως εφταιγα, δεν ειναι σωστο να πιεζονται νομιζω ☹ Στεναχωρεθηκα..
Η φωλιά, εκτός από ζέστη και αδερφική παρέα.. Προσφέρει και ασφάλεια..
Αν δεν είναι εντελώς έτοιμα δεν θα την αφήσουν... Δυο τρεις μέρες ακόμη θα μπαινοβγαίνουν...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ελπιζω να μην του προκαλεσα φοβο, μου εκανε φοβερη εντυπωση γιατι γενικα τα βγαζω απο τη φωλια, τα αφηνω σε μια πετσετα σε σχημα φωλιτσας, καθαριζω και τα επαναφερω, αλλα δεν ειχε δειξει κανενα διαθεση να βγει ετσι.. Θα τα αφησω βρωμερα μεχρι να αποφασισουν μονα τους!
 
Σίγουρα δεν έχουν την ίδια άποψη με μας για την καθαριότητα...
Βλέπεις τόσο χαριτωμένες μπαλίτσες... όμορφες και δραστήριες... με αχαλίνωτη όρεξη... Τα καμαρώνεις... αλλά πολύ κουτσουλιά βρε παιδιά... Πολύ κουτσουλιά.
 
Το ξερω.. Και ειναι και θεμα υγιεινης οποτε επιβαλλεται η καθαριοτητα, αλλα σοκαριστηκα!
 
Το τσόφλι του αυγού στον φούρνο μικροκυμάτων για λίγο, μετά με κάποιο τρόπο το κάνεις άχνη και την χρησιμοποιείς.
 
Δεν εχω φουρνο μικροκυματων :|
Το τσόφλι του αυγού στον φούρνο μικροκυμάτων για λίγο, μετά με κάποιο τρόπο το κάνεις άχνη και την χρησιμοποιείς.
To πρότεινα κι εγώ σε κάποιον και πέραν του ότι βρώμισε το σπίτι... Τα τσόφλια μαύρισαν και έγιναν χάλια. Η τα βράζει η τα βάζει στο φούρνο.. Αλλά ν'ανάψεις φούρνο για τα τσόφλια δε λέει.. Μετά θα τα θρυμματίσεις και είσαι έτοιμη.
 
Νίκο τα τσόφλια θέλουν πολύ λίγο τόσο όσο να στεγνώσει η υγρασία από το βράσιμο, (εάν φέρουν μεμβράνη την έχεις αφαίρεση) εάν τα αφήσεις λίγο παραπάνω αρχίζουν και μαυρίζουν και τότε μυρίζουν.
 
Back
Top