Αναπαραγωγή Μπορώ να ταΐζω τους νεοσσους για να με μάθουν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μα το θέμα δεν είναι να στεγνώσουν. Είναι να αφαιρέσουμε την πιθανότητα σαλμονέλας. Αυτό δε γίνεται σε δευτερόλεπτα.
 
Βρε χαμένε έχουν βράσει πριν μαζί με τα αυγά, εάν δεν στέγνωση καλά η υγρασία δεν θα γίνουν σκόνη.
 
Εγώ Μύρα μου αν τα έβλεπα να με φοβούνται και να τρέχουν όταν με βλέπουν δε θα τα πίεζα να τα πιάσω και να τα ταίσω.. Άσε που 17 ημερών είναι δύσκολο να εξημερωθούν πιστεύω... ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σαρακοστή… δε νηστεύεις;
Οχι... Απο φαγητα δεν νηστεψα σχεδον ποτε, απο αλλα πραγματα νηστευω συνηθως!

Εγώ Μύρα μου αν τα έβλεπα να με φοβούνται και να τρέχουν όταν με βλέπουν δε θα τα πίεζα να τα πιάσω και να τα ταίσω.. Άσε που 17 ημερών είναι δύσκολο να εξημερωθούν πιστεύω... ☹
Δεν θελω να απογοητευτω τοσο νωρις, δεν ετρεχαν, απλα ανατστατωθηκε σημερα μολις τραβηξα τη φωλια. Τις περισσοτερες φορες οταν καθομαι κοντα και τους μιλαω απλα μεζευονται κοντα κοντα και με κοιτανε..

Σκεψου οτι μετα που καθοταν στο κλαρι, του εβαλα τα δαχτυλα κατω απο την πατηθρα για να τον παρω να τον βαλω στη φωλια (χωρις να τον πιασω εννοω) και ανεβηκε και εκατσε, και δεν πηγαινε στη φωλια..Φανταζομαι αμα συνεχισω μονο αυτο θα κανουμε αλλα δεν ειμαι και σιγουρη..
 
Βρε χαμένε έχουν βράσει πριν μαζί με τα αυγά, εάν δεν στέγνωση καλά η υγρασία δεν θα γίνουν σκόνη.
Μα αν έχουν βράσει δεν θέλουμε φούρνο μικροκυμάτων. Στεγνώνει από το βράσιμο 😡

Οχι... Απο φαγητα δεν νηστεψα σχεδον ποτε, απο αλλα πραγματα νηστευω συνηθως!


Δεν θελω να απογοητευτω τοσο νωρις, δεν ετρεχαν, απλα ανατστατωθηκε σημερα μολις τραβηξα τη φωλια. Τις περισσοτερες φορες οταν καθομαι κοντα και τους μιλαω απλα μεζευονται κοντα κοντα και με κοιτανε..

Σκεψου οτι μετα που καθοταν στο κλαρι, του εβαλα τα δαχτυλα κατω απο την πατηθρα για να τον παρω να τον βαλω στη φωλια (χωρις να τον πιασω εννοω) και ανεβηκε και εκατσε, και δεν πηγαινε στη φωλια..Φανταζομαι αμα συνεχισω μονο αυτο θα κανουμε αλλα δεν ειμαι και σιγουρη..
Συνέχισε Μιράντα... Θα σε μάθουν.. Δεν ξέρω σε τι στάδιο θες να φθάσεις, αλλά σίγουρα η επαφή δημιουργεί οικειότητα..
*Η 1η σου πρόταση είναι παρεξηγήσιμη, η έστω αφήνει περιθώρια πολλών ερμηνειών.. Αλλά το προσπερνάμε :D
 
Στις περσινές γέννες που είχαμε, κάναμε μία μέρα τον 2ο καθαρισμό φωλιάς (λόγω πολύ κουτσουλιάς και μυρωδιών! :D) και θυμάμαι χαρακτηριστικά τον 1 από τους 4 να πηδάει ξαφνικά από την κουζίνα στο σαλόνι με ένα φτερούγισμα-σάλτο και τον έπιασα στο χαλί, αφού δεν μπορούσε να πάει και πολύ μακριά! 😀!
Τους υπόλοιπους (μαζί με τον... Κατεργάρη), τους βάλαμε προσωρινά σε ένα μεγάλο τάπερ, σκεπασμένους με πετσέτα κλπ. Εϊχε πολύ πλάκα αλλά και παράλληλα φοβηθήκαμε μην πάθει κάτι στα ποδαράκια του ή σε κανένα φτερό! Φέτος, θα είμαστε ποιο... Οργανωμένοι! 😀! Όσο ζεις μαθαίνεις!
;)
 
Back
Top