Αναπαραγωγή Μωρά cockatiel

kanarakis

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Αθήνα
Χτες το πρωί εσκασε το πρώτο αυγό απ' τα cockatiel μου. Επειδή είναι η πρώτη φορά που επειχήρησα να ζευγαρώσω cockatiel, και μου είπαν ότι συνήθως δεν ταϊζουν τα μικρά, αν δεν το είχαν ταϊσει καθόλου θα ζούσε σήμερα;
 
Συγχαρητηρια για τα γεννητουρια αρχικα! :D Καταπληκτικα νεα! Ευχομαι με το καλο να βγουνε και τα επομενα!

Τις πρωτες ωρες της ζωης του ενα μωρο πουλακι ειναι πολυ πιθανο να μην τραφει απο τους γονεις διοτι πριν βγει απο το αυγο εχει απορροφησει τον κροκο απο την κοιλια του και εχει ουσιαστικα ''ταιστει'' διοτι ειναι αγωνας για τα μωρα να ελευθερωθουνε απο το αυγο. Οταν οι γονεις ταιζουν το μωρο ακουγεται μια φωνη σαν διακεκομενο τιτιβισμα απο το μωρο οτι τρωει. Προσπαθησε να δεις αν ακους τιποτα διοτι ειναι πολυ μικρο ακομη και δεν θα φωναζει δυνατα τις πρωτες ημερες. Εχε το νου και κοιταζε τον προλοβο του αν εχει τροφη. Αν οχι τοτε το συζηταμε! 😉
 
να σου ζησει! Να προσεξεις αν το ταιζουν... Κ οπως σου ειπε κ ο ανεστης εδω ειμαστε!
 
Να σου ζήσει το μικρό και με το καλό να βγούν και τα άλλα.
Ανέστη αυτό που είπε ο kanarakis ότι δηλαδή τα κοκατιλ συνήθως δεν ταίζουν συμβαίνει και στα άγρια και στα εκτροφείου ή είναι μια κακή συνήθεια που απέκτησαν του εκτροφείου και αν ναί έχει διαπυστωθεί γιατί;
 
Εκπληκτικά νέα! Συγχαρητήρια! Περιμένουμε και φωτογραφίες να μας ανοίξει η όρεξη κι εμάς...)
 
Na soy sisoun! Me to kalo na vgoune ola! Sygxaritiria! An the taisoun proto moraki simeni oti tha taizoune kai ta ipolipa...mono an einai pola 6 h 7 ayga gia kainourio zeygari tha einai diskolo na prolavoune na taisoune ola ta mora...Mporei na xreasti h voithia sou gia pio mikra televtea mora... Eyxome na paei ola kala!
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Έχει 4 αυγά, αλλά απ 'ότι είδα τα 2 είναι γονιμοποιημένα. Το μικρό ζει ακόμα και το άκουσα να φωνάζει άρα μπορεί και να το ταϊζουν. Τους έβαλα αυγό, αυγοτροφή, φαϊ έχουν, νερό καθαρό κάθε μέρα... Τίποτα δεν τους λείπει. Θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει... 😀😛
 
Sorry για τις φωτογραφίες αλλα έχει χαλάσει η κάμερα του κινητού μου και δεν μπορώ να βγάλω. ☹ Ελπίζω σε λίγες μέρες να πάρω το καινούριο οπότε θα έχουμε και τις φωτογραφίες. :D
 
Συγχαρητήρια μπράβο δεν πειράζει για τις φώτο όποτε μπορείς. Να σου ζήσουν
 
Σήμερα έσκασε και το δεύτερο αυγό. Ελπίζω να τα μεγαλώσουν...
 
Back
Top