Φροντίδα Μωρό και παπαγάλος στο ίδιο σπίτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stefchios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stefchios

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Χίος
Καλημέρα σας
θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτησείς σχετικά με την ασφάλεια του να ζεί ο παπαγάλος μέσα στο σπίτι με παιδί 18 μηνών.
Έχω ξανάρωτηση γι αυτό το θέμα στην κατηγορία νέα μέλη.


Εχω ZAKO AFRICAN GRAY 4 ετών. Πρίν την γέννηση του παιδιού μου ήταν μέσα στο σπίτι, τώρα τον έχω σε μια αποθήκη και τον βλέπω μια ώρα την ημέρα☹
Αυτό έγινε γιατί πετούσαν πούπουλα και σπόρια απο το φαγητό του όταν τίναζε τα φτερά του και δεν ήταν και ότι καλύτερο για ένα μωράκι. ΝΟΜΙΖΩ.;

εσεισ τι κάνετε; Παιδια παπαγαλοσ φτερα;
Κλουβί έχει αρκετα μεγάλο.
 
Κατά τη γνώμη μου ζακό σε απομόνωση και επικοινωνία μια μόνο ώρα την ημέρα είναι μεγάλη δοκιμασία για το πουλί! Δεν έχει αρχίσει ακόμα να μαδιέται, να κραυγάζει, να τρώει τα νύχια του κλπ; Έχει φως η αποθήκη, βλέπει πότε ξημερώνει και πότε σκοτεινιάζει; Πότε βγαίνει απ'το κλουβί να γυμναστεί, να ξεμουδιάσει, πότε καθαρίζεται, πότε του μιλάτε; Αυτά πρέπει και να εκπαιδεύονται για να μας δείξουν τις ικανότητές τους να μαθαίνουν, ικανοποιούνται όταν τα θαυμάζουμε, ηρεμούν όταν τους αφιερώνουμε χρόνο, η οικογένεια 'υποκαθιστά' το σμήνος τους! Ακόμα και τα κλεισμένα σε κλουβιά σε petshops περνούν καλύτερα αφού βλέπουν ανθρώπους που τα προσέχουν, τους μιλούν και τα χαϊδεύουν! Γι'αυτό λέμε ότι πριν αναλάβουμε πουλί με νοημοσύνη και συναίσθημα, πρέπει να έχουμε σταθμίσει όλους τους παράγοντες και τον έρχομό μωρού στο σπίτι!
 
Καλημερα. Δεν ξερω κατα ποσο θετικο η αρνητικο εινε να συμβιωνη ενας παπαγαλος με ενα μωρο αλλα το να εχεις ενα παπαγαλο σε μια αποθηκη κλεισμενο εινε οτι χειροτερο. Καλυτερα να τον εχει καποιος που να μπορει να τον ζει φυσιολογικα. Το λιγοτερο που εχω να πω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
και γω διαφωνω με την απομονωση του παπαγαλου
απλα θα μπορουσες να του αλλαξεις δωματιο και να μην ειναι στο ιδιο με το μωρο
οτι χειροτερο για τους ζακο να τους εχεις απομονωμενους πρεπει ναναι καπου που να βλεπουν κοσμο.. Κινηση.. Να μην αισθανονται μονοι
αμα ειναι σε αλλο δωματιο δε παθαινει τιποτα το μωρο ασε που και για το μπεμπη θαταν καλο να τον βλεπει λιγακι και να συνηθιζει ο ενας τον αλλο
 
Παιδιά ο άνθρωπος ρώτησε για την ασφάλεια του μωρού του. Σαφώς και τα γνωρίζει τα περί απομόνωσης του πουλιού, για αυτό και προβληματίζεται και ρωτάει.
Ας του πουν λοιπόν αυτοί που έχουν μωρά και παπαγάλους την γνώμη τους για να τον βοηθήσουμε.
 
Καλημέρα!
Καταρχήν βεβαιώσου πως το μωρό δεν έχει κάποια αλεργία.
Δεύτερον, μην αφήνεις ποτέ μόνους τον παπαγάλο με το παιδί, χωρίς επίβλεψη. Πολλοί παπαγάλοι έχουν την αίσθηση ότι πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί με τα παιδιά (όπως, απ'ότι έχω ακούσει, και οι σκύλοι), αλλά αντιμετωπίζουν κι αυτοί τα ορμονικά τους θέματα, οπότε μπορεί αυτή την περίοδο να είναι πιο 'δραστήριοι' !
Κατά τα άλλα, φαντάζομαι πως θα πρέπει να καθαρίζετε αρκετά συχνά!
Περισσότερο δεν έχω ασχοληθεί με την αλληλεπίδραση παιδιών και παπαγάλων...
 
Παιδιά νομίζω ότι δεν είμαι τόσο ανεύθυνος όσο φαίνετε και το παπαγαλάκι μου το έχω 4 χρόνια. Τα ξέρω ότι δεν είναι ιδανικό περιβάλλον η αποθήκη.
Για ν απαντήσω και στα ερωτήματα σας καθαρίζετε τρείς φόρες την ημέρα και έχει πολύ φώς στην αποθήκη η οποία είναι δίπλα στο σπίτι και το πρωί τον βγάζω έξω και το βραδύ τον ξαναβάζω μέσα. Ακούει και βλέπει κόσμο αλλά δεν είναι όπως παλιά μέσα στο σπίτι, το ξέρω αυτό.
Δεν έχει αρχίσει ακόμα να κάνει κακό στον εαυτό του, και γι αυτό ρωτάω για να προλάβω τίποτα κακές συνέπειες.
Εγώ ρωτάω για να μου πει κάποιος ο οποίος έχει ανάλογη κατάσταση με μωρό. Τον να τον βάλω σ ένα δωμάτιο μέσα στο σπίτι μόνο του πάλι δεν μου φαίνετε καλή λύση.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
 
Φιλε μου κι εσυ δε μας εδωσες να καταλαβουμε.. Ακουγοντας αποθηκη ολοι νομιζουμε ενα μερος ψυχρο και σκοτεινο... Ο παπαγαλος θελει να ΣΕ βλεπει, στα πετ σοπ δεν εχει κοσμο;δεν βλεπουν τον κόσμο; Κι ομως μαδιουνται.. Εσυ εισαι το ταιρι του για 4 χρονια και ξαφνικά σε εχασε! Του λειπεις και αργα η γρηγορα θα παρει την κατω βολτα... Πραγμα που απευχομαι!Λοιπον γνωμη μου ειναι οτι τωρα που εχετε και το μωρακι να τον εχεις σε ενα αλλο δωματιο που δε μπαινει το μωρο.. Εξω στο μπαλκονι.. Καπου που να μπορει να σε βλεπει και να ασχολεισαι μαζι του! Νομιζω καλυτερα εινια σε ενα δωματιο με αρκετα παιχνιδια... Εσυ να μπαινεις οποτε θελεις και αν το βγαζεις και απο το κλουβι να ξεμουδιαζει... Οταν λειπεις καλο εινια να υπαρχουν αρκετα παιχνιδια και ολα θα πανε καλα!
 
Δεν εχω ζακο, αλλα εχω παιδια κ καταλαβαινω την αγωνια σου!
Παιζει με παιχνιδια; Εαν ναι, ισως να του παρεις καινουρια για να απασχολειται, εαν οχι ισως ειναι μια ευκαιρια να τα μαθει...
μπορεις επισης να στερηθεις εσυ λιγο περισσοτερο απο τον ελευθερο σου χρονο για να ασχοληθεις μαζι του ωστε να μην νοιωσει μεγαλη αλλαγη...

ξαναλεω δεν εχω εμπειρια με ζακο κ ισως οι ιδεες μου να μην ειναι τοσο χρησιμες, απλα προσπαθω να βοηθησω
 
Τον συγχίσατε τον άνθρωπο! 😉

stefchios, επικοινώνισα με την breeder μου (έχει μεγαλώσει παιδί και πολλούς παπαγάλους μαζί) και μου είπε κάποια βασικά πράγματα.

Καταρχήν, ένα μεγάλο λάθος έχει γίνει ήδη. Ο παπαγάλος ξέρει πλέον ότι τον βγάλατε από το κοπάδι του και αμέσως μετά άρχισε να ακούγεται "κάτι καινούριο". Δεν ξέρω αν είχαν επαφή οι δυο τους, αλλά καλύτερα να τα κρατήσεις μακριά. Φρόντισε να τους συστίσεις μεταξύ τους σιγά σιγά και πάντα υπό επίβλεψη, πρώτα στο χώρο του παπαγάλου.
Η ένδειξη ότι ο παπαγάλος έχει αρχίσει να δέχεται το παιδί, είναι όταν ασχολείται με τον εαυτό του (παίζει, ξερωγώ με τα παιχνίδια του) όσο θα είναι στον ίδιο χώρο και το παιδί (αρχικά θα το κοιτάει καχύποπτα).
Άγνωστο πόσος χρόνος θα χρειαστεί. Το σίγουρο είναι ότι έχετε πολλή δουλειά.
Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μην δείξετε αρνητικά συναισθήματα στον παπαγάλο, αλλά να συμπεριφέρεστε ήρεμα και σταθερά, πάντα και να δείχνετε σιγουριά.

(Άντα, σ'ευχαριστώ πολύ που πάντα μου μαθαίνεις ωραία πράγματα!)
 
αν δεν υπαρχει προβλημα αλεργιων δεν νομιζω πως υπαρχει θεμα
(αλωστε ποσα μωρα μεγαλωνουν σε σπιτια με γατες σκυλους κλπ)
αυτο που θελει προσοχη και θα σε απασχολησει ειναι το πως ο παπαγαλος σιγα σιγα θα συνηθισει την υπαρξη του μωρου
ειναι πολυ ευκολο γι αυτον
να καταλαβει πως ο λογος αλαγης της ζωης του ειναι η υπαρξη του μωρου
θα προτεινα παρουσια του μπεμπη(ας) να ασχολεισαι μαζι του οπως παλια
προσοχη μεγαλη στο να μη βρεθει μονος και ελευθερος ο παπαγαλος με το μωρο γιατι μπορει ναναι απροβλεπτες οι αντιδρασεις του
νασαι και προετοιμασμενος να ακουσεις τον παπαγαλο να σκουζει σα μωρο για να τραβηξει τη προσοχη σας
με το καιρο θα δεις πως ολα καλα θα πανε και πως ο παπαγαλος θα βρει στο προσωπο του μωρου ενα καινουργιο φιλο και παιχνιδι
(αυτα ειναι αποψεις φιλου ζακοπαθη που εχει και μωρο)
 
να ρωτησω κατι αλλο; Το μωρο ειναι 18 μηνων, ποτε ο παπαγαλος βγηκε απο το σπιτι; Με τη γεννηση του μωρου; δηλ. εχει 18 μηνες που εχει αλλαξει περιβαλλον;



ρωταω γιατι 18 μηνες ειναι μεγαλο διαστημα, που σημαινει θα εχεις παρατηρησει τις οποιες αλλαγες μπορει να εχει σημειωσει η συμπεριφορα του κ αναλογα να κινηθεις για να λυσεις τα πιθανα προβληματα του παπαγαλου

απο την αλλη 18 μηνων το μωρο δεν ειναι βρεφος με την καθοδηγηση του παιδιατρου, αν δεν εχει αλλεργιες μπορεις να κανεις την γνωριμια με το πουλι κ να βαλετε τη σχεση σας σε νεες βασεις

ταπεινη μου γνωμη ολα μπορουν να διορθωθουν αν υπαρχει γνωση κ σωστη καθοδηγηση
 
Επίσης να είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνουν τη γλώσσα του σώματος, ακόμη κι αν εσύ προσπαθείς να τον πείσεις ότι νοιώθεις κάτι άλλο.
Γι αυτό να είσαι πραγματικά σταθερός και ήρεμος.
 
Ο παπαγάλος μου βλέπει συχνά την κορούλα μου, δεν έρχονται βέβαια σε επαφή γιατί δεν είναι τόσο ήρεμος. Μόνο μ εμένα είναι οκ. Αν και τώρα τελευταία έχει αρχίσει και εμένα να με δαγκώνει λίγο δυνατά..

Είναι έξω από το σπίτι 18 μήνες τώρα και δεν θα έλεγα ότι έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, και για την ακρίβεια δεν εμφανίζει κάτι, αλλά δεν τον έχω για να βρίσκετε έξω από το σπίτι. Θέλω να τον φέρω μέσα και για μένα και για την μικρή αλλά και κυρίως για εκείνων.

Παιχνίδια δεν έχω πολλά, κάτι κύβους από ξύλο έχω μόνο. Τι μου προτείνετε να πάρω; Είμαι Χίο και δεν έχω βρει κάτι άλλο από το pet shop που τον αγόρασα.
Πείτε μου κανένα site στο internet να παραγγείλω ή να πω στο pet shop να μου φέρει.
Νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά, θα σας γράψω σύντομα τα αποτελέσματα
 
Εγω επειδη δεν μπορω να βρω μικρα παιχνιδακια για τα παπαγαλακια εχω παραγγειλει κ απο βρετανικο e-shop, μπορεις κ να φτιαξεις ή απλα να του δωσεις ξυλα να μασουλαει κ να ξεφλουδιζει ή χαρτια, χαρτονια να ξεσκιζει, αρκει να ειναι ασφαλη

ομως αν το πουλι δεν ειναι συνηθισμενο μπορει να τα αγνοησει ή απλα να μην ξερει πως να παιξει, π.χ. εαν ενα παιχνιδι ειναι για να το σκισει ισως να χρειαστει να του δειξεις, εαν εχει καμπανακια παλι θα του δειξεις πως βγαινει ο ηχος κτλ,* μπορεις επισης να κρυψεις λιχουδιες μεσα σε ενα χαρτονενιο κουτι κ αυτο να προσπαθησει να τις βγαλει, ολα αυτα βεβαια παλι απαιτουν λιγο απο το χρονο σου

*ολα αυτα τα εχω διαβασει, δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου
 
Mπορείς να του δίνεις ξύλινα γλωσσοπίεστρα μιας χρήσης ή κρίκους οδοντοφυϊας (απ'το φαρμακείο). Σε μαγαζιά παιχνιδιών θα βρεις κουδουνίστρες ελαφριές, κλειδάκια, μικρά πραγματάκια non-toxic, βαμένα με φυσικά χρώματα κ.ά. Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις να παίξει - σπάσει - καταναλώσει καρότα ολόκληρα, καλαμπόκι ροδέλλες, μπρόκολο ή κουνουπίδι μπουκετάκια; (Εννοείται πλυμένα - καθαρισμένα). Να περνάτε όμορφα, φωτογρ. Περιμένουμε!
 
δοκίμασε επίσης χαρτόνια από ρολό χαρτιού (πχ κουζίνας) και ρολό από χαρτί που μπαίνει σε επιτραπέζια κομπιουτεράκια.
Θα ανακαλύψεις σιγά σιγά τις προτιμήσεις του.
Και πρόσεχε πολύ με σχοινιά και σπάγκους, να μην πνιγεί όταν παίζει μόνος.
Έχω διαβάσει ιστορίες για ζακό που βρέθηκε κρεμασμένος ανάποδα, να έχει φάει το πόδι του προσπαθώντας να ξεφύγει από κάποιο παιχνίδι, που τον 'έπιασε'. ( ο συγκεκριμένος έζησε, αλλά έχασε δυο δάχτυλα)
 
Μιας και στο ιδιο σπίτι υπάρχει μικρό παιδί, ο παπαγάλος μπορεί άνετα να παίζει με κουδουνιστρες και όλα τα βρεφικά παιχνίδια που προοριζονται για μωρα. Δοκιμασε να του δωσεις καποιες παλιες κουδουνιστρες που δεν χρειάζεστε πια και θα ενθουσιαστει!

Αν κανεις τις σωστές ενέργειες που σου προτείνουν οι φιλες μας, θα δεις οτι συντομα οχι μονο ο παπαγάλος θα βοηθηθεί, αλλά κα η κόρη σου, η οποια θα αναπτύξει με τον χρόνο πολυ τρυφερά συναισθηματα για το πουλί, ενω ταυτόχρονα αν συμμετέχει στην φροντιδα του θα αναπτύξει υπευθυνότητα και πρωτοβουλίες.

Και με το σκεπτικό οτι οι παπαγάλοι ζουν πολλά πολλά χρόνια, η κορουλα σου θα έχει εναν παντοτινο συντροφο και αφοσιωμένο φίλο.
 
Back
Top