Ασθένειες Μόλυνση στο μάτι Ζακο

Μαρία Σ

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2017
Μηνύματα
39
Πόλη
Σάμος
Γεια σας πριν 3 ημέρες ο παπαγάλος μου ράτσας ζακο είχε κλείσει το μάτι και το άνοιγε σπάνια.. Όταν πήρα την κτηνίατρο της περιοχής μου είπε να του βάλω κάτι σταγόνες στο μάτι.. Το μάτι έφτιαξε όμως άρχισε να βγάζει ένα διαφανή υγρό από την μύτη της τηλεφώνησα και μου είπε πως είναι από το μάτι το υγρό αυτό επειδή το μάτι επικοινωνεί με την μύτη.. Μου είπε δεν είναι κάτι ανησυχητικό και να συνεχίσω την αγωγή για 3 μέρες ακόμη.. απλά η κοπέλα δεν ξέρει και πολλά από παπαγάλους και θέλω και μια δεύτερη γνώμη..
 
Καλά σου είπε πως το μάτι επικοινωνεί με την ρινική κοιλότητα. Όσο και να μην έχει ειδίκευση σε πτηνά ένας κτηνίατρος, δεν παύει να είναι γιατρός.
Εγώ το μόνο που θα σου έλεγα, είναι να πάρεις φυσιολογικό ορό να καθαρίζεις τα ρουθούνια του, χρησιμοποιώντας μια σύριγγα που θα έχεις αφαιρέσει την βελόνα φυσικά, να ρίχνεις ορό, ώστε να μην μένουν πήγματα και σου πάθει κάποια δευτερογενή λοίμωξη.
Γενικά πως είναι το πουλάκι; Από διατροφή τι του δίνεις;
 
το υγρό από την μύτη είναι σαν νερό δεν είναι πηχτό

ναι καινούριο, συσκευασμενη.. καθημερινά του δίνω από ένα καινούριο φρούτο για να μαθαίνει τις γεύσεις
 
Τώρα πρόσφατα το πήρες το πουλάκι;
Δεν έχει σημασία που είναι ρευστό το υγρό, έχει μικρόβια, οπότε να καθαρίζεις τα ρουθούνια.
Καλά κάνεις και προσπαθείς για ποικιλία.
 
το εχω 8 μήνες οπότε σχετικά καινούριο μέλος, απλα δεν δέχεται πολύ το πιάσιμο στο σώμα του με αποτέλεσμα όταν τον κρατούσα για να του βάλω τις σταγόνες να σταματήσει να μήλα
 
Αυτό Πρόκειται για μόλυνση η για αλλεργία;
Στο μάτι εννοείς; Ό,τι σου είπε η γιατρός. Τι σταγόνες σου έδωσε; Αλλεργία, γιατί το σκέφτεσαι; Άλλαξε κάτι στο περιβάλλον του; Σε ποιο δωμάτιο το έχεις;
 
Στο μάτι εννοείς; Ό,τι σου είπε η γιατρός. Τι σταγόνες σου έδωσε; Αλλεργία, γιατί το σκέφτεσαι; Άλλαξε κάτι στο περιβάλλον του; Σε ποιο δωμάτιο το έχεις;
το εχω στην τζαμαρία απλά έχω λουλούδια και είναι και η πόρτα κοντά για αυτο

tobrex λέγονται οι σταγόνες
 
έχει θέρμανση το μέρος απλά και εγώ αυτό σκέφτηκα το χώρο τον είχε επισκεφτεί η κτηνιάτρους δεν μου είπε κάτι για τον χώρο
 
δεν μπορώ να τον βγάζω διότι είμαι σε εξοχή και έχει πολλές γάτες αδέσποτες η περιοχή
 
δεν μπορώ να τον βγάζω διότι είμαι σε εξοχή και έχει πολλές γάτες αδέσποτες η περιοχή
Θα τον βγάζεις καλές μέρες για 15-20 λεπτά και θα κάθεσαι μαζί του κι εσύ.
 
Back
Top