Αναπαραγωγή Νέα άφιξη!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Πριν λίγες μέρες υιοθετήσαμε μια πανέμορφη καναρινίτσα!
Μετά την σχετική προετοιμασία, διάλεξε τον μέλλοντα πατέρα των πουλιών της, και εδω και 4 μέρες περίπου τα έβαλα μαζί στο ίδιο κλουβί με εξωτερική φωλίτσα και μπόλικο νήμα.
Το χτίσιμο της φωλιάς ηταν ζήτημα 2 ωρών. Με σχεδόν καλλιτεχνικό τρόπο το νεο ζευγάρι έστησε την φωλιτσα του. Τι χαλαρωτική δραστηριότητα η παρακολουθηση του χτισίματος της φωλιάς!
Καθ' όλη την διάρκεια των ημερών παρατηρούσαμε 4-5 "επαφές" και η αγωνία μας μεγάλωνε για τον ερχομό του πρώτου αυγού...

... Και σήμερα μεσημεριανή ώρα... Ειχαμε την πρώτη άφιξη!:D

Ο κάναρος είχε μεγάλη χαρά! Πηγαινοερχόταν χαρούμενος στα κλαδάκια σαν πατέρας εξω απο το μαιευτηριο! Και οταν πλησίασα το κλουβί, εβγαζε μικρές χαρούμενες φωνούλες!

Η κανάρα καθόταν απο το πρωί στην φωλιά αλλά αυγό δεν είχε κάνει, γεγονός που μας προβλημάτισε λίγο. Ειναι αλήθεια πως με παρεξενεψε λίγο η ωρα αφιξης γιατί από οσο γνώριζα, τα πουλάκια γεννάνε μόνο πρωί!
Ας ερθουν με το καλο και τα υπόλοιπα και μετά θα έχουμε την αγωνία της αφίξεως των νεοσσών!
 
με το καλο να γεννησει ολα τα αυγα και μετα να βγουν και ολα τα μικρα.
 
ευχομαι τα καλυτερα georgina!
μου θυμισες την πρωτη φορα που κ γω απεκτησα το πρωτο ζευγαρακι... Τον Εpo K τη συζυγο του... Πριν απο 5 χρονια τετοια εποχη!
δυστυχως σημερα δε ζουν, αλλα οι απογονοι τους... Μας γεμιζουν χαρα καθημερινα!
 
Η ποιο ωραια εποχη για μενα ειναι αυτη της αναπαραγωγης, ειναι φοβερα ενδιαφερον και σε κραταει παντα σε αγωνια.. Σου ευχομαι πολλα και υγιη μικρα
 
Άντε με το καλό και με ρέγουλα τώρα, κυρία εκτροφέα 😛
 
γιαγια, ή μαμα georgina μου

δεν ξερω ποιο προτιμας... 😀
σου ευχομαι
καλους απογονους στα φτερωτα σου...

κ φτερωτα ονειρα, στην αγκαλια σου


πριν τοση ωρα που μιλουσαμε δεν σου ευχηθηκα για τα γεννητουρια...
περιμενα να προσγειωθω απ την δικη μου περιπετεια,
για να σου κανω μια πιο ολοκληρωμενη ευχη!

αντε
κρα! 🙂 :love***
 
Mην με πειράζετε βρε παιδιά! Ακου εκεί θεία, μαμά, γιαγιά... Εκτροφέα😱

Αφού ξέρετε... Ετσι για την χαρά του Χρηστου να βιώσει την διαδικασία της αναπαραγωγής... Θα κρατήσουμε κανά δυό πουλάκια,( με τοκαλο να βγουν), και τ άλλα θα τα χαρίσουμε για να επιστρέψουμε λίγη από την χαρά που χαρίστηκε και σε εμας! Ακου εκτροφέας! Θεος φυλάξη... 😀

Σας ευχαριστω πάντως όλους για τις ολόψυχες ευχές σας! Είναι πραγματικά μια καταπληκτική εμπειρία που αξίζει να την μοιραστείτε με τα παιδιά σας!
 
καλα γιαγια οτι πεις μη θυμωνεις...
σου βαλα κ χρωματακια 😛
 
Εχω πολύ ευχάριστα νέα! Ηρθε και το δεύτερο σήμερα πρωί πρωί, το οποίο είναι σαφώς μεγαλύτερο από το πρώτο!😕

Από τι εξαρτάται το μέγεθος του αυγού;
 
Back
Top