Αναπαραγωγή Νέα άφιξη!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλορίζικα!

Άντε, συγχαρητήρια & επίσημα για τα αυγά τα..."χωριάτιακα"!
Το μέγεθος εξαρτάται από το μέγεθος... Της χαράς της κανάρας!
Ειδικά αν είναι πρωτάρα κανάρα ίσως έχεις κάποιες "δυσλειτουργίες", όσον αφορά το χρόνο που κάνει το αυγό (κάτι ανέφερες για μεσημέρι), μερικές φορές όχι καθημερινά κτλ. Επίσης στο πότε (θα πρωτοκάτσει) & πόσο επιμελώς θα κλωσσήσει. Κανονικά "κάθονται" στο 3ο αυγό. Για να έχεις τα καλύτερα (& ακίνδυνα) αποτελέσματα στο τάϊσμα εφόσον οι νεοσσοί θα εκκολαφθούν περίπου την ίδια μέρα.
Για το μέγεθος δε ξέρω περισσότερα, Θα σου αναφέρω μόνο για το τελευταίο αυγό που είναι εμφανώς μικρότερο & διαφορετικού χρωματισμού. Όχι... κόκκινο, ε!
 
Σήμερα το πρωί η Νάρα έκανε ένα αυγό. Σε κάποια παλιά επικοινωνία ο Σταύρος είχε πεί ότι μπορούμε να πέρνουμε τα αυγά από την φωλία για τρείς ημέρες μέχρι να τα γεννήσει όλα. Δώστε καμμιά οδηγία γύρω από αυτό. Δεν είναι άσχημο για την κανάρα να χάσει το αυγό της. Που το αποθηκευουμαι. Βάζουμε κάτι άλλο στην θέση του;
 
Kαλώς τα δέχτηκες και εσύ Δημήτρη!

Εγω προσωπικά δεν θα πειράξω τίποτα. Πιστεύω οτι πρόκειται για ενα πολύ ικανό και με ισχυρό μητρικό ένστικτο πουλάκι και θα τα καταφέρει μια χαρά. Δεν θέλω να παρεμβαίνω μην τυχών και την στρεσσάρω. Αν τυχών και χρειάστουν βοήθεια στα ταίσματα, εδώ θα έιμαι! 🙂

Πολλοι εφαρμόζουν την μέθοδο που αναφέρεις, αντικαθιστώντας τα αυγά με πλαστικά ή αν δεν έχουν, με κουφετα!
 
Αν τυχόν τα πάρεις φρόντισε να τα βάλεις σε ενα κουτάκι με βαμβάκι για να μήν σπάσουν και να θυμάσε να τα γυρίζεις μισή στροφή μια φορά την ημέρα για να μην κολλήσουν.Αλλοι τα βάζουν σε κάποιο μπώλ με τροφή και τα γυρνάνε μιάμιση στροφή. Οτι σε βολεύει καλύτερα. Είμαι της γνώμης να αγοράσεις πλαστικά αυγά και όχι κουφέτα.
 
Σε ευχαριστώ Μάκη. Πόσες ημέρες πρέπει να τα κρατάμε μακριά από την κανάρα. Αν περιμένουμε μέχρι το τελευταίο ίσως κάνουμε 6 ημέρες. Δεν πειράζει τόσο. Επίσης πώς είμαστε βέβαιοι ότι η κυρία τελείωσε τα γεννητούρια. Η Νάρα έκανε τρία την προηγούμενη φορά. Τώρα δεν ξέρω πότε θα σταματήσει. Τα πλαστικά τέλος αυγά που τα βρίσκεις. Πήγα σε ένα pet σήμερα και μου είπαν μη πειράξεις τίποτα γιατί θα τα αφήσει. Είναι προφανές οτι δεν ξέρουν πολλά.
 
Οταν επεμβαίνει κανείς στην φωλιά
και μάλιστα απρόσεκτα,υπάρχει φόβος,
για τέτοιες αντιδράσεις της κανάρας.
Τελικά όμως το μητρικό ένστικτο υπερνικά
κάποιους φόβους και την σπρώχνει να μπεί στα αυγά της.
Πάντα, όταν γεννήσει το 4ο αυγό, επιστρέφουμε και τα άλλα
στην φωλιά, αποσύροντας τα πλαστικά.Αν είναι το 4ο είναι τελευταίο,
ακόμα καλύτερα. Πάντως το τελευταίο αυγό έχει αρκετά
διαφορετικό χρωματισμό απο τα προηγούμενα
(είναι πιό σιέλ) και το καταλαβαίνουμε εύκολα.

Υ. Γ- Εγω χρησιμοποιώ ένα χαρτονάκι σαν διάφραγμα
ανάμεσα στην κανάρα και την φωλιά περισότερο
για να μην έχει οπτική επαφή για το τί κάνω.
 
εγώ χρησιμοποιώ ένα χαρτονάκι σαν διάφραγμα
ανάμεσα στην κανάρα και την φωλιά περισσότερο
για να μην έχει οπτική επαφή για το τι κάνω.
Πως ακριβώς μπαίνει αυτό;
 
Γεωργια θελεις να συμπεθεριασουμε; Εχω 2 αρσενικα και ομορφοπαιδα σαν εμενα (😀)... Να σου ζησουνε μακιααα
 
Back
Top