Γενικά Νέα καναρίνια αγνώστου φύλου

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Χθες, μου έκαναν δώρο 7 πανέμορφα καναρίνια.IMG_20191114_150408.jpgIMG_20191114_150441.jpgIMG_20191114_150559.jpgIMG_20191114_150709.jpgIMG_20191114_150852.jpgIMG_20191114_150950.jpgIMG_20191114_151140.jpgIMG_20191114_151101.jpgIMG_20191114_153616.webp
Το νούμερο 7 είναι σίγουρα αρσενικό όπως επίσης το νούμερο 4 είναι σίγουρα θηλυκό φαιό (δεν φαίνονται καλά τα κόκκινα μάτια του). Καλύτερο φωτογραφικό υλικό θα ανέβει σύντομα καθώς δεν θέλω να τα στρεσάρω περαιτέρω έως ότου προσαρμοστούν στο καινούργιο τους σπίτι. Θα ήθελα λοιπόν, από όποιον έχει τον χρόνο και την διάθεση να με βοηθήσει στην αναγνώριση του φύλου των πουλιών καθώς και να μου προτείνει πιθανά ζευγάρια που μπορούν να προκύψουν μεταξύ των συγκεκριμένων καναρινιών.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 😀
 
Να τα χαίρεσαι Κώστα! Είναι όλα πανέμορφα! 7 καναρίνια για δώρο δεν είναι και λίγα.
Λέω απλά την άποψη μου χωρίς να ισχύει στα σίγουρα.
Το πρώτο θηλυκό από την έλλειψη μάσκας, το 2 και το 3 αρσενικά από την παρουσία μάσκας, 4 και 6 θηλυκά και το 5 μάλλον αρσενικό. Το 7 αφού είσαι σίγουρος αρσενικο πρέπει να είναι. Πες μας όμως λίγα λόγια για αυτά, ποίος σου τα έδωσε, σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο τα είχε, εσύ που τα έχεις τώρα, τι διατροφή ακολουθούν και γενικότερα ότι άλλο γνωρίζεις σχετικά με αυτά καλό θα ήταν να το αναφέρεις.
 
Να τα χαίρεσαι Κώστα! Είναι όλα πανέμορφα! 7 καναρίνια για δώρο δεν είναι και λίγα.
Λέω απλά την άποψη μου χωρίς να ισχύει στα σίγουρα.
Το πρώτο θηλυκό από την έλλειψη μάσκας, το 2 και το 3 αρσενικά από την παρουσία μάσκας, 4 και 6 θηλυκά και στο 5 μάλλον αρσενικό. Το 7 αφού είσαι σίγουρος αρσενικο πρέπει να είναι. Πες μας όμως λίγα λόγια για αυτά, ποίος σου τα έδωσε, σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο τα είχε, εσύ που τα έχεις τώρα, τι διατροφή ακολουθούν και ότι άλλο γνωρίζεις σχετικά με αυτά.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντησή σου!
Όντως δεν είναι λίγα για δώρο. Τα συγκεκριμένα πουλιά μου τα έκανε δώρο ο πατέρας μου καθώς ήθελα να ασχοληθώ πλέον με κάτι πέρα από τα κοινά καναρίνια που είχα τα τελευταία χρόνια. Τα πρώτα 6 πουλιά προέρχονται από γνωστό ενός φίλου του πατέρα μου ενώ το έβδομο καναρίνι προέρχεται από τον φίλο του πατέρα μου το οποίο κατά 99% είναι αρσενικό, πράγμα το οποίο συμπεράναμε όλοι από το πολύ καλό ρεπερτόριό του. Όλα τα πουλιά είναι εξωτερικής εκτροφής και στεγάζονται στο μπαλκόνι μου. Αν δεν κάνω λάθος μεταξύ αυτών 2 είναι οπάλ αχάτες κόκκινου μωσαϊκού και ένας αχάτης παστέλ. Η διατροφή τους αποτελείται από Naturline κελαϊδίνη και αυγοτροφή Cede για πτηνά με κόκκινο παράγοντα.
 
Πολύ ωραία. Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι την περίοδο συντήρησης τα αρσενικά καλό είναι να βρίσκονται σε ατομικά κλουβιά ενώ τα θηλυκά και όλα μαζί, δεν έχουν θέμα. Για ράτσες και ζευγαρωματα θα σου πουν έμπειρα μέλη π.χ. @mgerom 🙂
Καλή συνέχεια και να τα χαίρεσαι! (λάτρεψα το 3, να το ξέρεις)
 
Πολύ ωραία. Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι την περίοδο συντήρησης τα αρσενικά καλό είναι να βρίσκονται σε ατομικά κλουβιά ενώ τα θηλυκά και όλα μαζί, δεν έχουν θέμα.
Αύριο ξεκινούν οι εργασίες για την δημιουργία χώρου όπου θα διαμένουν τα αρσενικά στις ζευγαρώστρες ασφαλή από το κρύο, τα αρπακτικά και τα κουνούπια
Καλή συνέχεια και να τα χαίρεσαι! (λάτρεψα το 3, να το ξέρεις)
Δεν είσαι και ο μοναδικός 😀
 
Πολύ όμορφα όλα τους. Εκτός από τα 7 & 4, τα υπόλοιπα έχουν όλα κλειστό μεταλλικό δαχτυλίδι με τυπωμένα στοιχεία, και μαύρου χρώματος; Είναι δλδ φετινά πουλάκια;
Ναι είναι φετινά συμπεριλαμβανομένου και του 7. Το 4 έχει κλειστό δαχτυλίδι αλλά δεν πρόσεξα ποιου έτους γιατί ήθελα να τα αφήσω να προσαρμοστούν μερικές μέρες πριν ασχοληθώ εκτενώς μαζί τους.
 
Να σου ζήσουν!
... Και καλό διάβασμα για αχάτες, μωσαϊκά, οπάλ, παστέλ, φαιό κτλ
... Και καλό κουράγιο!

Προτείνω να ασχοληθείς με μία ράτσα, μετάλλαξη και τα παράγωγά της...
Μην τα μπλέξεις και μπερδευτείς...
 
Να σου ζήσουν!
... Και καλό διάβασμα για αχάτες, μωσαϊκά, οπάλ, παστέλ, φαιό κτλ
... Και καλό κουράγιο!

Προτείνω να ασχοληθείς με μία ράτσα, μετάλλαξη και τα παράγωγά της...
Μην τα μπλέξεις και μπερδευτείς...
Ευχαριστώ πολύ! Τώρα δηλαδή τι κάνουμε που έχω διάφορες μεταλλάξεις αχάτη; Δεν μπορώ να μελετήσω παράλληλα για τις μεταλλάξεις που διαθέτω πετυχαίνοντας ένα καλό αποτέλεσμα;
Φιλικά ρώτησα 😁
 
Αν δεν θες να τα πείσεις για να μη στρεσαριστουν θα καταλάβεις τα αρσενικά από το κελάηδημα προφανώς ή το σαλιαρισμα αν είναι μικρότερης ηλικίας. Ο δεύτερος και πιο άμεσος τρόπος είναι να ανεβάσεις φωτογραφία την αμαρα τους αφού παραμερίζεις τα πούπουλα τους για να μπορούμε να δούμε καλά το ποπό τους. Και πάλι όμως να τα χαίρεσαι είναι υπέροχα
 
1) Αχατης ΟΠΑΛ κόκκινο μωσ. Θηλυκό 2)Αχάτης ΟΠΑΛ κοκκινο μωσ. αρσενικό.3) Χρειάζεται φωτογραφία πλάτης για να βγεί συμπέρασμα.4) ΦΑΙΟ θηλυκό.5)Αχάτης κόκκινο μωσ.6) ΚΑΦΕ φορέας ΦΑΙΟ κόκκινο μωσ. ισως θηλυκό 7) Αχάτης κόκκινο μωσαικό,. Η μάσκα λέει ΑΡΣΕΝΙΚΟ η γραμμή ματιού λέει θηλυκό. Είναι ένα πολύ μέτριο δείγμα της ποικιλίας του.
 
1) Αχατης ΟΠΑΛ κόκκινο μωσ. Θηλυκό 2)Αχάτης ΟΠΑΛ κοκκινο μωσ. αρσενικό.3) Χρειάζεται φωτογραφία πλάτης για να βγεί συμπέρασμα.4) ΦΑΙΟ θηλυκό.5)Αχάτης κόκκινο μωσ.6) ΚΑΦΕ φορέας ΦΑΙΟ κόκκινο μωσ. ισως θηλυκό 7) Αχάτης κόκκινο μωσαικό,. Η μάσκα λέει ΑΡΣΕΝΙΚΟ η γραμμή ματιού λέει θηλυκό. Είναι ένα πολύ μέτριο δείγμα της ποικιλίας του.
Ευχαριστώ πολύ κύριε Μάκη! Με κάλυψαν απόλυτα οι απαντήσεις σας γύρω από το φύλο και την μετάλλαξη του κάθε πτηνού ξεχωριστά!
Όσον αφορά το τρίτο πουλάκι θα το φωτογραφίσω στο χέρι μου και θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφία της πλάτης του
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να τα χαιρεσαι Κωστα!
Σε καποια ισως ειναι λιγο ταλαιπωρημενο το πτερωμα,ζουσαν μαζι σε μεγαλη κλουβα;
Ευχαριστώ πολύ! Ναι ζούσαν σε κλούβα χωριστά αρσενικά από θηλυκά, από όσο γνωρίζω
[automerge]1573759751[/automerge]
Χρειάζονται κάποια αντικοκκιδιακή αγωγή εφόσον ζούσαν στον ίδιο χώρο με καρδερίνες;
[automerge]1573761007[/automerge]
6) ΚΑΦΕ φορέας ΦΑΙΟ κόκκινο μωσ. ισως θηλυκό.
Συγγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, αλλά από που μπορούμε να καταλάβουμε ότι το συγκεκριμένο καναρίνι είναι φορέας φαιό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξερεις Κωστα αν καποια απο αυτα εχουν συγγένεια;
Ο άνθρωπος που τα είχε είπε στον πατέρα μου ότι δεν έχουν καμία συγγένεια μεταξύ τους. Ίσως ήταν και εν μέρει λάθος που τα πήρε χωρίς να είμαι και εγώ παρόν καθώς εγώ θα ζητούσα να δω καταγεγραμμένο το ιστορικό του κάθε πουλιού (γονείς, αδέρφια, παιδιά κτλ.). Τώρα ελπίζουμε να ισχύουν τα όσα ειπώθηκαν 🤔
 
Όσο μαθαίνω, τόσο καλύτερα θα τα φροντίζω! 🙂
Για αυτό είναι το φόρουμ και εγώ νιώθω πολύ τυχερός, γιατί αν δεν ήταν το φόρουμ να διαβάσω πολύ για τα κόκκινα καναρίνια που τώρα ασχολουμε θα τα είχα πεθάνει στα χημικά για να τα βάψω.
 
Τα καναρίνια 5 και 6 μπορούν να ζευγαρώσουν μεταξύ τους; Πρόκειται για αρσενικό αχάτη κόκκινο μωσαϊκό (5). και ίσως θηλυκό καφέ φορέα φαιό κόκκινο μωσαϊκό(6) σύμφωνα με τον κύριο @mgerom . Σίγουρα μπορούν να ζευγαρώσουν, αλλά θέλω να ξέρω αν θα προκύψουν απόγονοι με τα χαρακτηριστικά ενός εκ των 2 γονέων ή θα προκύψουν παρδαλοί νεοσσοί και στην ουσία θα χαραμίσω και τους δύο γονείς;IMG_20191114_150950.webpIMG_20191114_151101.webp
 
Back
Top