Γενικά Νέα καναρίνια αγνώστου φύλου

Θεωρητικά είναι αρκετά εύκολο να βρω θηλυκό ταίρι για το πουλάκι νούμερο 5. Όμως για το θηλυκό νούμερο 6 με τι τίτλο θα αναζητήσω ένα πιθανό αρσενικό ταίρι;
1) καφέ - κόκκινο μωσαϊκό
2)καφέ φορέας φαιό κόκκινο μωσαϊκό
3)καφέ αχάτης κόκκινο μωσαϊκό
4)κάτι άλλο που εσείς θα μου προτείνετε
Οποιαδήποτε απάντηση είναι χρήσιμη και θεμιτή 😀
 
Πέρα της γενικής κατεύθυνσης δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο αφού δεν ξέρω να διακρίνω τις συγκεκριμένες ράτσες.
Φωτογράφισε όσο καλύτερα μπορείς το συγκεκριμένο πουλί ακόμη και πιάνοντας το, πλάτη, φτερούγες ανοικτές, στήθος, αμάρα, κεφάλι κτλ για να σε βοηθήσουν οι γνωρίζοντες...
[automerge]1573833811[/automerge]
Ένα πολύ ωραίο σαιτ, για εσένα και όχι μόνο, που βοηθάει πολύ:

 
Πωπω ρε παιδιά τι όμορφο που είναι. Τυχερός είσαι Κώστα! Περιμένω με αγωνία να μάθω την ράτσα του!
Είναι η δεύτερη φορά που σχολιάζεις το συγκεκριμένο καναρίνι 😊. Ίσως πρέπει να μπεις στην λίστα αναμονής για τους απογόνους του αφού σου αρέσει αυτός ο όμορφος κύριος 😀🤔.
 
Είναι η δεύτερη φορά που σχολιάζεις το συγκεκριμένο καναρίνι 😊. Ίσως πρέπει να μπεις στην λίστα αναμονής για τους απογόνους του αφού σου αρέσει αυτός ο όμορφος κύριος 😀🤔.
Χάχα ευχαρίστως! Μα έχει τόσο όμορφα χρώματα. Συνδυάζει το απαλό καφέ (το οποίο είναι το αγαπημένο μου χρώμα στα πουλιά) και αυτή την φωτεινή απόχρωση του πορτοκαλί! Τέλειος συνδυασμός! Ανυπομονώ να μάθω την ράτσα!
 
Το πιο όμοιο εμφανισιακά που βρήκα στην ιστοσελίδα που μου υπέδειξε ο @TZANNSPY και τον ευχαριστώ πολύ είναι το παστέλ καφέ κόκκινο μωσαϊκό. Συμφωνείτε;
Ας περιμένουμε όμως την απάντηση ενός ειδικού στο αντικείμενο πριν την οριστική του ταξινόμηση στην οποία ράτσα ανήκει.
 
Δυστηχως δεν βλεπουμε τη φωτο.
normal_uno_47.webprsz_img_20191118_102417.webp
rsz_img_20191118_102407.webp
Αν εξαιρέσω το βάψιμο (στα δικά μου μάτια) μοιάζουν αρκετά. Ίσως διαφέρουν οι ραβδώσεις πλάτης βέβαια 🤔
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλύτερες φωτογραφίες από το καναρίνι αγνώστου ράτσας μέχρι τώρα. View attachment 68325View attachment 68326View attachment 68327View attachment 68328
Μπορεί να βγάλει κάποιος συμπέρασμα ως προς τη ράτσα του τώρα;
Ευχαριστώ πολύ!
Επαναφορά του συγκεκριμένου θέματος στην επιφάνεια προκειμένου να βρεθεί η ράτσα του συγκεκριμένου καναρινιού καθώς η αναγνώριση της ράτσας του είναι απαραίτητη προκειμένου να προβώ στην αγορά του κατάλληλου πουλιού ως ταίρι του. Ευχαριστώ!
 
Εκ νέου ενημέρωση της συζήτησης, προκειμένου να βρεθεί η ράτσα του συγκεκριμένου καναρινιού.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση μπορεί να δώσει φως στην υπόθεση. 😁
 
Πόδια σε χρώμα σάρκας + Λεπτή γραμμή μελανίνης + Μαύρο μάτι = Αχατοειδές.
Πτέρωμα (κατηγορία) + Λιπόχρωμα = κόκκινο μωσαϊκό.
Αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν. Δεν αμφισβητούνται. Ταυτόχρονα όμως υπάρχει μεγάλη διάχυση λιποχρώματος στην πλάτη, αλλά και εξαιρετικά μεγάλο εύρος φαιομελανίνης. Συμπεραίνω, οτι πιθανότατα προέρχεται απο κάποιο "παράξενο και παράταιρο πάντρεμα". ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΥ καταγωγής, θα έλεγα.
Υ. Γ Παναγιώτη, δεν έχει επαφή με παράγοντα ΟΠΑΛ.
 
Πόδια σε χρώμα σάρκας + Λεπτή γραμμή μελανίνης + Μαύρο μάτι = Αχατοειδές.
Πτέρωμα (κατηγορία) + Λιπόχρωμα = κόκκινο μωσαϊκό.
Αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν. Δεν αμφισβητούνται. Ταυτόχρονα όμως υπάρχει μεγάλη διάχυση λιποχρώματος στην πλάτη, αλλά και εξαιρετικά μεγάλο εύρος φαιομελανίνης. Συμπεραίνω, οτι πιθανότατα προέρχεται απο κάποιο "παράξενο και παράταιρο πάντρεμα". ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΥ καταγωγής, θα έλεγα.
@mgerom Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Αυτόματα αυτό το πουλί μένει εκτός αναπαραγωγής με ένα θηλυκό καναρίνι ράτσας και θεωρείται κοινό καναρίνι ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο συγκεκριμένο θηλυκό προκειμένου να συνεχιστεί αυτό το μοτίβο;
 
Μόνο αν ξέραμε γεννήτορες θα μπορούσε να παίξει σ' ένα αναπαραγωγικό παιχνίδι. Μοιάζει να φέρει ΦΑΙΟ , αλλά με μεγάλη επιφύλαξη γιατί τα πόδια δεν δείχνουν ΚΑΦΕ σειρά αλλά ΜΑΥΡΗ. Επειτα είναι και αυτό το Δαιμονισμένο grossing over που μπορεί να σε τρελάνει κάποιες φορές
 
IMG_20191124_215545.jpgIMG_20191124_215703.jpg
Επειδή απορίες δημιουργούνται συνεχώς, θα ήθελα όποιος έχει την διάθεση και την δυνατότητα μέσω των παραπάνω φωτογραφιών να διαχωρίσει τα παραπάνω πουλιά (είναι 3 ξεχωριστά πουλιά) όσον αφορά τον τύπο πτερώματος και την σκληρότητά του (νομίζω ότι όσο και να προσπαθήσω δεν θα καταφέρω ποτέ να ξεχωρίσω τις κατηγορίες πτερώματος 😢).
 
Back
Top