Νέα κλούβα, επειδή ποτέ δεν είναι αρκετές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημερα στην παρεα, μπραβο μακη πολυ ωραια δουλεια. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα ηταν καλυτερα να βαφοταν το ξυλο π.χ με καποια βαφη οικολογικη. Και κατι αλλο τωρα το καλοκαιρι με την χρησιμοποιηση μπανιερας δεν υπαρχει προβλημα να "φουσκωσει" η μελαμινη εαν βρεχεται; Και παλι μπραβο για την ωραια κατασκευη.

Φιλικα θανασης
 
Καλημερα στην παρεα, μπραβο μακη πολυ ωραια δουλεια. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα ηταν καλυτερα να βαφοταν το ξυλο π.χ με καποια βαφη οικολογικη. Και κατι αλλο τωρα το καλοκαιρι με την χρησιμοποιηση μπανιερας δεν υπαρχει προβλημα να "φουσκωσει" η μελαμινη εαν βρεχεται; Και παλι μπραβο για την ωραια κατασκευη.

Φιλικα θανασης

Ναι κι' εγώ νομίζω οτι μια προσεκτική βαφή στο λευκό θα την έκανε και πιο όμορφη
αλλά και πιο πρακτική, με την έννοια οτι επάνω στο λευκό διακρίνεις πολύ πιο εύκολα
κουνούπια, μυιες, παράσιτα που πιθανόν υπάρχουν στο χώρο.
-Οσον αφορά στο νερό, δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα με τις εξωτερικές μπανιέρες
που χρησιμοποιώ. Εξ άλλου τα συρτάρια κάτω είναι πλαστικά, οπότε ακόμα κι' αν πέσουν κάποιες σταγώνες δεν "περνάνε" στην μελαμίνη της βάσης. Οι χαρτομελαμίνες της πλάτης
και των πλαινών ακόμα και να χαλάσουν είναι ευτελούς αξίας και αντικαθίστανται αμέσως.
 
Άψογη η κατασκευή σου συγχαρητήρια, θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τις διαστάσεις
της κλούβας, υπάρχει όφελος από το μεγάλο ύψος (1,60)μήπως θα ήταν καλύτερα το ύψος να δοθεί σε πλάτος, εκτός εάν το σχέδιο είναι σχεδιασμένο καθαρά χωροταξικά.
Χρησιμοποιείται αυτό το ύψος από τα πουλιά

Σε ρωτώ γιατί βλέπω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία στη κατασκευή και θα με βοηθούσε η άποψή σου στη κατασκευή μιας νέας κλούβας που έχω σκοπό να φτιάξω.
Φιλικά
Δήμος
 
Άψογη η κατασκευή σου συγχαρητήρια, θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τις διαστάσεις
της κλούβας, υπάρχει όφελος από το μεγάλο ύψος (1,60)μήπως θα ήταν καλύτερα το ύψος να δοθεί σε πλάτος, εκτός εάν το σχέδιο είναι σχεδιασμένο καθαρά χωροταξικά.
Χρησιμοποιείται αυτό το ύψος από τα πουλιά

Σε ρωτώ γιατί βλέπω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία στη κατασκευή και θα με βοηθούσε η άποψή σου στη κατασκευή μιας νέας κλούβας που έχω σκοπό να φτιάξω.
Φιλικά
Δήμος

Δεν έχεις άδικο. Ο γενικός κανόνας όταν αγοράζουμε κλουβιά είναι να
έχουν μεγαλύτερη έκταση, παρά ύψος. Τα κλουβιά με ύψος ειναι κατάλληλα
για παπαγάλους. Πρόσεξε όμως τι συμβαίνει με τις κλούβες που φτιάχνω.
Αφού βέβαια αρχικά, έχω στο μυαλό μου ένα συγκεκριμένο αριθμό πουλιών
που πρέπει να βάλω, αποφασίζω για την φάτσα(πλάτος) αλλά και το ύψος που θα χρειαστώ.
Οταν αποφασίσω το τελικό μέγεθος, τότε διπλασιάζω το ύψος.
Ο επιπλέον χώρος δεν σημαίνει περισσότερα πουλιά, ποτέ. Μόνον δυνατότητα
πτήσεων απο κάτω προς τα πάνω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη.Αυτή είναι και
η επιδίωξη μου. Τέτοιες πτήσεις, χρειάζονται μεγάλη δύναμη και αναπτύσσουν
όλο το μυικό σύστημα των πουλιών με σπουδαία αποτελέσματα για το σωματότυπό
τους, την άσκηση και την αύξηση του μεταβολισμού τους.
Δεν χρησιμοποιώ πλέγμα στον πάτο και έτσι όλα τα πουλιά επισκέπτονται τακτικά
το υλικό καθαριότητας που υπάρχει εκεί. Μάλιστα θα έλεγα οτι το χαίρονται κιόλας.
Η διαδρομή απο εκεί έως τις ταίστρες, που είναι τοποθετημένες ψηλά, γίνεται συνεχώς.
 
Back
Top